| beatrice90 a întrebat:

Multi vor sa fie cu mine, dar eu pe toti ii resping, imi place numai de cineva cu care nu pot sa fiu fiindca are o relatie, prietena mea a spus sa mai astept dupa el fiindca ii plac foarte mult si nu stie ce vrea, eu mai vreau sa il astept, macar imi fac sperante, cum se spune speranta moare ultima, voi ce sfaturi imi dati? multumesc anticipat

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie inainte de toate sa vorbesti cu el deschis. Nu asculta de prietena ta sau de altcineva, asculta de el. Cauta sa fiti voi singuri undeva si discutati deschis. Intreaba-l ce vrea, daca ii place de tine sau nu. Spune-i ca iti place de el, dar ca stii ca are prietena. El iti va spune daca simte ceva pentru tine. In alta ordine de idei s-ar putea ca el sa se desparta de fosta iar tu sa te simti vinovata si sa il respingi involuntar. Incearca totusi sa afli cate ceva si despre ceilalti. Multe aparente inseala. Poate unul din acei pretendenti chiar e un baiat simpatic.

nony
| nony a răspuns:

Multe nu vor sa fie cu mine, dar eu pe toate le-as accepta sad. Ce fericita esti.Asteapta,asteapta paaaaaana cand nu-ti va mai place, apoi o sa cauti in dreapta si in stanga pe toti cei care vroiau sa fie cu tine. Dar ghici ce, toti au relatii stabile.Naspa

| Anca a răspuns:

Sunt cam in aceiasi situatie.

Doar ca, la noi e si mai ciudat.
Noi 2 ne placeam si ne placem in continuare. El s-a intimidat din cauza ca sunt mai mare si nu stiu de ce : din prostie si orgoliu zice el, s-a combinat cu o colega de-a mea din an.
Mi-a zis. i-am vazut si impreuna...credeam ca e gata, nu o sa mai vorbim deloc, doar ne vom saluta. Recent, m-am combinat si eu cu un coleg de-al lui, iar reactia m-a pus pe ganduri. A devenit gelos si a inceput sa reactioneze.
Continuam sa vorbim pe ascuns, vorbim ore intregi la telefon, la faculta ne tachinam, ceva - ceva nu se duce dintre noi ...Ar vrea sa fie cu mine, dar ii e frica ca ramane cu buza umflata si mi-a propus sa renunt eu la colegul lui si el la ea si sa fim impreuna asa cum trebuia de la inceput. I-am dat termen pana in weekend sa renunte el la ea, si in cazul in care nu o face o sa ne continuam fiecare vietile separat, convinsi ca nu suntem in stare sa luptam pentru ceea ce vrem.
Relatiile pe care le avem ...sunt de o saptamana la el, respectiv cateva zile la mine, deci nu exista implicatii. Doar orgolii din partea noastra, sau dorinta de a concura si a ne face gelosi unul pentru altul. El a inceput jocul, eu am continuat.

Cum situatia mea cu a ta e asemanatoare, eu zic sa te cuplezi cu cineva sa vezi daca are vreo reactie sau nu. Nu se merita sa-l astepti cuminte intr-un colt pana cand el va veni. Fa ce face si el

| Anca a răspuns:

Dar nu uita, ca din chestia asta ( cuplarea cu altul ), ar putea iesi chiar o relatie.
Si acum incep sa realizez ca eu cu colegul lui chiar ma potrivesc in multe privinte ...si incep sa-mi pun intrebari daca sa renunt la colegul lui, pentru El - care e un tip atat de orgolios incat s-a cuplat cu alta sa-mi arate de ce-i in stare.si care ar putea face oricand imaturitati de genul asta.
Pe cand colegul lui stie una si buna : Sunt doar eu! Si fara complicatii de alt fel.
Incep sa am mari dubii ...Si chia i-am spus si LUI : "Vezi sa nu fie prea tarziu cand vei renunta la orgoliu si iti vei da seama de tot ...pentru ca, s-ar putea sa imi mearga chiar bine cu colegul tau si sa nu vreau sa-i dau cu piciorul ".

Acum eu chiar sunt in dubii : Pt ca El a gresit in fata mea, pe cand colegul lui pana acum nu are nici o pata neagra.

| IQOnly a răspuns:

E mai greu...vezi doar sa nu te simti vinovata ca el s-a despartit pentru tine.(el are prietena, si cred ca asta va decide el daca s-o respinga sau nu)

| antonia09 a răspuns:

Buna beatrice,
E greu de luat o decizie in acest sens, dar si mai greu e sa dai curs tentatie de a-ti declara dragostea fata de acel baiat.
Daca informatia primita de la prietena ta este adevarata atunci te sfatuiesc sa mai astepti, cu siguranta va fi el cel care va face primul pas spre tine.
Ai putea totusi sa il pui pe ganduri filtrand cu un alt baiat pentru a vedea daca reactioneaza.
Sper ca ti-am fost utila, cu bine.

| andreimicutu a răspuns:

Pai daca stii ca tii atat de mult la el trebuie sa fii sigura ca si el tine la fel de mult la tine, ceea ce e cam imposibil pentru ca ai spus ca este indecis si nu stie ce vrea dar mentionez ca ai avea sansa ca visul sa devina realitate... Poate ti-am fost de folos.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa-i zici, chiar daca nu-i va pica bine, dar trebuie sa aceepte adevarul.si poate spunandu-i asta ceva se va schimba in toatalitate.bafta