| picea a întrebat:

Am si eu o intrebare"nu te merit"ce vrea sa spuna? poate ma lamuriti voi, multumesc! funditahappy

Răspuns Câştigător
| max_4494 a răspuns:

In esenta este un mod de exprimare prin care recunosti superioritatea celuilalt si sinceritatea in a accepta o incompatibilitate.Asa inteleg uni sa recunoasca care le este lungul nasului.Trebuie sa faci totusi diferenta intre cei care sunt sinceri si cei care vor sa fie dramatici.

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna "vreau sa ne despartim, m-am saturat de relatia asta, dar nu stiu cum sa-ti spun".

| Contrast a răspuns:

Esti prea bun/a...pentru mine!

| cristina a răspuns:

Nu te merit
depinde de context...
in orice caz in mare inseamna ca el nu e bun pentru tine
adica tu esti prea buna pentru el
intelegi tu:*

| Fifylici a răspuns:

Nu sunt suficient de bun/buna pentru a fi prietenul/prietena ta.

| cryss_1476 a răspuns:

E un mod mai elegant de a-ti spune ca nu mai vrea sa stea cu tine.

| So Good a răspuns:

Adica sa zicem tu esti cu sentimentu iubesti si ierti tot iar el te inseala, etc nu te respecta chesti din asteawinking funda

| lavynika a răspuns:

Tipicoh go on...Inseamna "nu mai am chef de relatia asta, dar vreau sa tio spun intr-un mod frumos"

| ina88 a răspuns:

"nu te merit" = vreau sa ne despartim, nu mai vreau nimic cu tine. Multi oameni folosesc expresia aceasta atunci cand vrea sa se scape de partener/a...si nu stiu cum...si nici n-ar vrea sa fie prea tragica situatia. De obicei lasii/lasele folosesc respectiva expresie happy

| Tiby_4612 a răspuns:

Poate a facut niste greseli pe care le regreta prin care te-a dezamagit intr-un fel si acum ii pare rau, si prin asta a spus nu te merit cum ca nu ar fi bun pentru tine, intr-un fel arata ca te iubeste mult si tine la tine. Un fel de uita-ma iubirea mea eu sunt un vagabond si nu ma pot schimba

| cucu :> a răspuns:

Depinde de context.
Ori vrea sa iti spuna ca esti mult prea buna pentru el, ori cauta o cale mai "usoara" ca nu te raneasca cand iti spune ca s`a terminat totul.

| delix a răspuns:

Si-a batut joc de tine fara sa stiihappy

| Aerosmith a răspuns:

Exact. Prin "nu te merit" vrea sa iti spuna cat mai frumos ca vrea sa se desparta de tine. happy E cea mai folosita replica zic eu.

| dana21 a răspuns:

Ca s-a terminat si nu stie cum sa scape altfel mai repede de tine... scuze asta inteleg euhappy

| Goblinoid a răspuns:

Fundita pentru Brigaela, dana21, Ina88 sau Kriss, complet de acord, ciudat ca numai tipele au raspuns asa.

| kriss_1197 a răspuns:

La prima vedere multi pot crede ca inseamna ca esti prea buna pentru el si nu te merita, dar daca stau putin sa ma gandesc nu e asa. din punctul meu de vedere este un mod mai frumos de a spune : pa. intelegi tu in ce sens.

| GenetiX a răspuns:

Si totusi am spus si eu cuiva asta."Esti prea buna pentru mine". Dar eu ma refeream la faptul ca intotdeauna cade in picioare si m-a saturat asta. Ce folos intre doi oameni ce se iubesc sa aiba doar unul dreptate absoluta? Cu toate ca asta inseamna ca e prea bun, daca n-ar fi fost atat de bun puteam fi impreuna. Cateodata nu inseamna ceea ce se spune in cuvinte directe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-l de urechi si spune-i ca preferi adevarul brut nu o iesire mincinoasa si eleganta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrea sa zica ca esti prea bun pentru ea, ca e mai prejos de tine

| simmona21 a răspuns:

Sincer e un raspuns calsic care de fapt inseamna despartirea si din pacate si eu l-am primit dupa 5 ani de relatie intr-un moment incare nu m-as fi asteptat... dar din pacate unii oameni asta inteleg prin a spune pe ocolite ca nu mai vor sa fie cu tine. Daca chiar nu te merita si esti mai buna decat el, in mod normal ar trebui sa te doreasca si mai mult pentru ca de obicei tindem sa ne dorim persoane mai bune decat noi.