| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru baieti.

prietenul meu are 17 ani si are un penis in erectie de 10-11cm, nu stiu daca e normal sau nu, spuneti voi. mi-a spus ca el a facut-o numai cu prezervativ si nu are ata rupta. eu nu prea ma pricep la din astea. cica daca i se rupe ata, se mai dezvolta penisul. dar spuneti-mi ce e chestia asta cu ruptul atei ca eu nu stiu. ce se intampla de fapt atunci? trebuie sa o facem fara prezervativ ca sa i se rupa? multumesc anticipat.si abtineti-va de la comentarii rele.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal.
Frenul (ata) nu are legatura cu prezervativul, 60% din barbati traiesc cu el integru toata viata. Nu trebuie sa o faceti fara prezervativ, trebuie sa o lasati in pace. Frenul nu influenteaza dimensiunea penisului. Oricum, penisul partenerului tau este normal si nu are motive sa astepte sa mai creasca (de altfel dupa 17 ani va mai creste, eventual, maxim 1-2 cm)

| ReiVaN a răspuns:

Pai penisul lui e cam mic.
incearca cu prezervative mai subtiri, sunt unele bune, rezistente de la durex, am uitat cum se numesc. Daca nu merge nici asa atunci poate incercati sa faceti neprotejat dar sa aveti mare mare grija.

| Ycu a răspuns:

Penisul in erectie de 11 cm este sub media normala, dar nu cu mult media incadranduse undeva intre 13-16 cm, acum depinde de tine daca te satisface sau nu, ata nu are nici o legatura cu dezvoltarea penisului dar daca ai o viata sexuala activa penisul se mai dezvolta 1-2 cm, ata se poate rupe si prin prezervativ, la unul din contactele sexuale dar sunt barbati care au ata intacta cu toate ca au facut sex de nenumarate randuri nu e o regula la fel cum este si himenul elastic la femeie. Problema nu este la el, ci la tine daca simti cand face-ti sex sau trebuie mai mult. Cheers.

| AndreiPiticu99 a răspuns:

Hahaha e mica pentru varsta lui eu am 14 ani si penisul meu are 14 cm. nu marimea conteaza daca te simti bine cu el, si odata ce a facut sex inseamna ca i s-a rupt ata numai daca a folosit pe post de prezervatic camera de la bicicleta.

| RetardedRacoons a răspuns (pentru AndreiPiticu99):

De unde stii ca ai 14 centimetri daca nu ti-ai vazut penisul niciodata?

| matesanosa a răspuns:

In primul rand nu o face fara prezervativ asta in cazul daca nu vrei sa ramai gravida si in al doilea rand nu schimba nimic daca o faci cu sau fara prezervativ! ata la uni se rupe la altii nu! si in al treilea rand chiar conteaza pentru tine cat de mare o are? daca te simti bine cu el acceptal asa cum e! nu stiu ce sa-ti daca se dezolta sau nu depinde de organismul omului!

| Sprike a răspuns:

Pai mie mi se pare cam mic...
Eu am 12 ani si il am de 13 aporoape 14 cm

| sexshopintim a răspuns:

Buna, are un penis perfect normal la varsta lui. Pana la urma, care e intrebarea ta? Ce anume ti-ai dori sau ce nelamuriri ai?