| Antiaa a întrebat:

Buna happy. Am si eu cateva curiozitati. de fapt. vreau sa-mi incep viata sexuala, stiu ca am doar 16 ani si ca multi nu sunt de acord cu asta la o varsta frageda. Sunt impreuna cu prietenul meu de aproape 3 ani. Si amandoi ne dorim chestia asta happy (amandoi suntem virgini, iar el implineste imediat 18). Mi-e frica sa o facem doar cu prezervativ pentru ca eu sunt o pesimista inraita si cred ca eu voi avea ghinionul sa se rupa prezervativul. M-am gandit sa iau anticonceptionale. dar nu prea ma incanta ideea asta. si totusi. am doar 16 ani. dar decat sa fiu mama la 17 ani... Ma gandeam sa iau anticonceptionale si sa folosim si prezervativ sa ne protejam de unele boli. Numai ca. nu prea vreau sa ajung la anticonceptionale. Si cand ma gandesc la actul in sine. nu sunt speriata de durere pentru ca imi iubesc prietenul si stiu ca va fi foarte tandru. mi-e frica de o sarcina nedorita pentru ca sunt multe cazuri in care prezervativul se rupe. si nu vreau sa patesc si eu asa. Cateva sfaturi. cum sa o facem prima oara si asa? Va rog mult.

18 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca credeti ca sunteti pregatiti sa faceti pasul acesta eu nu te contrazic darpentru ca ati fi incepatori, folositi prezervativul

| euI a răspuns:

Partea proasta este ca nici el nu are experienta...indicat este cu prezervativul, si tu daca iei anticonceptionale potaparea si la tine niste discomforturi. hmm ce sa zic daca doamne fereste se intampla ia si tu o pastila pentru a doua zi. daca nu mai asteapta big grin pana vei fi pregatita

| Rizer a răspuns:

Dar poti merge la farmacie si sa iti cumperi ovule contraceptive, ti-l bagi adanc te tine 4 ore adica tu in 4 ore poti s-o faci ca nu se intampla nimic, chir daca isi va da drumul in tine, dar de orice eventualitate cumparati-va si o cutie de prezervativevedeti ca sunt prezervative bune care nu se rup ai incredere nu mi s-a intamplat niciodata, alea de la Durex e 8 lei si ceva 3 bucati! Nu lua contraceptive de la varsta asta, in primul rand ca sa le iei trebuie sa mergi la un medic gine sa vezi ce ti se poate potrivi, dar nu cred ca va fi doctorul de acord de la varsta ta, si la 16 ani trebuie s mergi cu mami la doctor, asa ca nu te risca! Iti dereglezi ciclul la inceput, te doare nu-i bine cu anticonceptionale!
Eventual faceti-o si voi in primele 2 zile dupa ceti-a trecut ciclul ca nu are ce sa se intample, stai linistita ca nu orice zboara se mananca si copii nu se fac asa de usor!

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

As vrea sa iti dau primul sfat. Cumpara prezervativele cele mai groase daca iti este frica. Nu lua anticonceptionale de la o varsta asa frageda fiindca numai rau iti va face. Nu se va rupe prezervativul, stai linistita. Trebuie sa o luati incet, fiindca durerea difera de la fata la fata, chiar daca ti-as recomanda ca prima data sa fie ceva rapid, sa nu simti durerea. Sa stii ca este un pas foarte important, si trebuie sa stii ca poate avea niste consecinte (infectii, probleme cu organul genital, etc.). Mai trebuie sa stii ca va trebui sa vizitezi ginecologul pentru un control. Eu iti doresc succes, si daca se intampla sa se rupa prezervativul (doamne fereste) gasesti in farmacii pastila de a doua zi, care se bea in maxim 72 de ore si evita (nu 100%) riscul sa ramai insarcinata. E sub 100 lei pastila.

| Anutzssa a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa folosesti prezervativul, iar daca prietenul tau isi da drumul in tine sau daca esti speriata si ti-e frica de o sarcina neprevazuta cumpara-ti de la farmacie pastila de a2a zi. Nu lua anticonceptionale de la varsta asta. Si anticonceptionalele nu se iau asa dupa "ureche". Acestea iti pot deregla ciclul, te poti ingrasa din cauza lor. Normal e sa mergi la un medic ginecolog si el sa iti prescrie ce fel de anticonceptionale sa iei. Mai bine foloseste metoda cu pastila de a2a zi! Sper ca te-am ajutat.

| valentino52 a răspuns:

Sa nu iti dea drumul in tine chiar si cu prezervativ si nu e problema. Cand simte ca vine se opreste si continua cu mana sau cumva.

Răspuns utilizator avertizat
| Chriistos a răspuns:

In 99,90% din cazuri nu se rupe prezervativul. Si sa spunem ca voi sunteti printre cei 0, 10%, folositi metoda "calendarului", sau alte metode contraceptive. Ask Google si alege metoda care va incanta pe amandoi.

| derpiiiiiiiina a răspuns:

Sexu mai devreme de 17 ani duce la cancer de col uterin, sterilitate. oraganele sexuale nu sunt destul de dezvoltate se pot produce fisuri vaginale. poti da de o sarcina nedorita, boli cu transmitere sexuala. e desigut treaba ta. eu am facut-o la 17 si imi pare rau.sincer. nu te grabi ai toata viata inainte

| FuckTheSystem01 a răspuns:

Ia ceav de calitate ...sau faci asta cand mai crestiwinkingeste o varsta destul de frageda.

| SAmirbOSsss a răspuns:

Esti mare nu-i asculta pe ceilalti fa ce vrei

| DeliaDelyDede a răspuns:

Daca iei anticoneptional nu o sa mai poti face copii, si daca le folosesti vei deveni o criminala! 1

| Zadie a răspuns:

Folositi doua prezervativehee hee. daca se rupe unu', ramane celalalt big grin

| Adrian9019 a răspuns:

Deci parerea mea ar fi ca indiferent de situatie trebuie sa folositi prezervativul, vis a vis de anticonceptionale nu prea sunt recomandate la varste asa fragede, totusi fiti precauti si bucurati-va de experienta asta unica care decat odata in viata aveti parte de ea. Enjoy