| deutza_1294 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cineva o prietena, e cam "prostutza" si a facut-o de oaie, infine a inceput sa ia anticonceptionale marvelon 21 si nu a mai luat de mult timp anticonceptionale, si scrie pe prospect ca persoanele care n-au luat anticonceptionale in ultima luna trebuie sa inceapa in a 2 zi sau a 5 zi a menstruatiei! Prima pastila a luat-o in a 6 zi, In ziua in care a luat pastila in loc so ia paia de vineri a luat-o paia de joi si dupa aia a luat-o si paia de vineri in aceiasi zi la un interval de o ora, poate mai putin, dupa ce a luat pastila la vreo 3 saptamani deci mai avea o pastila si in ziua respectiva a intretinut relatii sexuale cu prietenul ei fara sa se protjeze si el si-a dat drumu in ea! Pastilele ea mi-a zis ca le ia la 9 seara ma rog a mai trecut de 9 le lua la 9 si ceva! Vreu sa stiu ca sa pot sa o ajut, ca ma cam dispera ea poate sa ramana insarcinata in urma acelui contact sexual? Fiindca e panicata rau astept raspund urgent
A si belaga le-a luat dupa capu ei, a plus ca nu a avut sangerari, cu toate ca sani o dureau i s-au marit sani, deci dati-mi un sfat, ca sa pot so linistesc pe"prostutza" mea prietena big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastilele au efect dupa o saptamana de administrare, asa ca nu cred ca a ramas. Risc exista la orice metoda, numai abstinenta e 100% sigura. Important e sa le ia in fiecare zi, sau cum scrie pe prospect si pe viitor sa mearga la ginecolog sau la cabinetul de planificare familiala din orasul ei pentru nelamuri sau pentru prescrierea altui anticonceptional potrivit pentru ea.
Si ca sa o linistesti, spune-i sa faca un test de sarcina dupa 14 zile de la contactul sexual, din prima urina, eventual repetat dupa 2-3 zile pentru siguranta.
Numai bine.

3 răspunsuri:
| mcvlad a răspuns:

Ce-mi plac vrajelile astea cu "Intreb pentru o prietena", "o prietena a patit.", "m-a rugat o prietena sa va intreb". Maturizati-va!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai deci zau daca va inteleg. Daca nu vreti copii, de ce nu va protejati? de ce va bateti joc si de voi si de saracutii de copii?

| deutza_1294 explică:

Am fost la farmacie si farmacista m-a linistit putin am fost cu ea si a zis ca nu ramane insarcinata, indiferent daca le-a luat cum le-a luat, ea avu contctul acela dupa 2 saptamai jumate ce app 3, fiindca mai avea o zi si termina flaconul!