| wolder a întrebat:

Am uitat sa iau Yasmin pastila de joi. Adica vineri am luat-o pe cea de joi. Acum am vazut. Sunt in saptamana a 3a. Pe prospect spune sa iau pastila uitata imediat ce mi-am amintit si sa continui cu urmatoarea la ora obisnuita. Dar nu vreau ca mai apoi sa incep o folie fara sa am sangerari menstruale. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa iei imediat pastila uitata, sa continui apoi cu rmatoarea la ora obisnuita si sa renunti la amanarea menstruatiei. Dupa o astfel de greseala majora de administrare, timp de minim 6 luni nu-ti permiti alte experimente cu pastielel, deci nu ai voie sa incepi o folie fara sangerare menstruala. daca stiai ca vrei sa faci asta, trebuia sa ai de o mie de ori mai multa grija sa iei fiecare pastila exact la ora fixa.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Există RISC de sarcină!

"Dacă aţi uitat să luaţi Yasmin
- Dacă aţi întârziat mai puţin de 12 ore, eficacitatea Yasmin se păstrează. Utilizaţi comprimatul imediat ce vă amintiţi şi administraţi următorul comprimat la ora obişnuită.
- Dacă aţi întârziat mai mult de 12 ore, eficacitatea Yasmin poate fi redusă. Cu cât aţi uitat să utilizaţi mai multe comprimate consecutiv, cu atât riscul de reducere a efectului contraceptiv este mai mare.
Există îndeosebi un risc crescut de a rămâne gravidă dacă uitaţi să utilizaţi comprimatele de la începutul sau de la sfârşitul blisterului. Ca urmare, trebuie să urmaţi regulile de mai jos (vezi şi diagrama de mai jos).
 Mai mult de un comprimat omis din blister
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră.
 Un comprimat omis în săptămâna 1
Administraţi comprimatul omis imediat ce v-aţi amintit chiar dacă aceasta înseamnă să administraţi două comprimate odată. Continuaţi cu celelalte la ora obişnuită. În următoarele 7 zile utilizaţi metode contraceptive suplimentare, de exemplu un prezervativ. Dacă aţi avut contact sexual în săptămâna dinaintea omiterii administrării comprimatului sau aţi uitat să începeţi un blister nou după perioada de pauză, există posibilitatea să rămâneţi gravidă. În acest caz, contactaţi medicul dumneavoastră.
 Un comprimat omis în săptămâna a 2-a
Administraţi comprimatul omis imediat ce v-aţi amintit, chiar dacă aceasta înseamnă să administraţi două comprimate odată. Continuaţi cu celelalte la ora obişnuită. Eficacitatea contraceptivului se menţine şi nu sunt necesare metode contraceptive suplimentare.
 Un comprimat omis în săptămâna a 3-a
Puteţi alege una dintre următoarele opţiuni;
1. Administraţi comprimatul omis imediat ce v-aţi amintit, chiar dacă aceasta înseamnă să administraţi două comprimate odată. Continuaţi cu celelalte la ora obişnuită. Începeţi următorul blister imediat ce aţi terminat blisterul curent, fără pauză între blistere.
Nu veţi prezenta sângerarea menstruală până la sfârşitul celui de-al doilea blister, dar puteţi avea mici pete sau sângerări neregulate în zilele în care administraţi comprimatele.
2. Nu mai administraţi comprimatele din blisterul actual, faceţi o pauză de 7 zile sau mai puţin (numărând şi ziua când aţi omis administrarea comprimatului) Dacă doriţi să începeţi un blister nou în ziua de start fixată, lăsaţi perioada de pauză mai mică de 7 zile.
Dacă aţi urmat una dintre cele două recomandări, veţi rămâne protejată împotriva unei sarcini.
 Dacă aţi omis să administraţi un comprimat şi nu aţi avut sângerare menstruală în prima perioadă de pauză, puteţi fi însărcinată. Adresaţi-vă medicului înainte de a începe un nou blister."

SURSA - Prospectul pe care-l poţi descărca de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685&ID=33678

Pe blister SCRIE iniţiala zilei aferente - deci, îţi vei da seama în ce zi ai uitat pilula...

Iar pe viitor, să-ţi pui să sune alarma de la ceas sau telefon ( îţi faci o "activitate" zilnică pe telefon )...

Eventual, să faci 2 teste de sarcină când termini folia ( în special dacă menstra întârzie ).

Pentru alte detalii vezi Prospectul la linkul indicat anterior.

Toate cele bune.

| wolder explică (pentru bursuc001):

Nu am avut contacte neprotejate deci n-am de ce sa fac un test de sarcina.

| bursuc001 a răspuns (pentru wolder):

Ok, atunci nu-i nici o problemă...

O zi frumoasă.

| wolder explică (pentru bursuc001):

Am luat pastila acum si continui cu cea de sambata in seara asta. nu vreau sa raman in urma cu una. dupa ce termin folia fac pauza 7 zile si incep alta.

| bursuc001 a răspuns (pentru wolder):

Aşa este cel mai bine!

O zi frumoasă.

| Azµre a răspuns:

Dacă respecți ca acolo, va fi același drac nu depășești deloc numărul de zile! Așa că ciclul va veni normal ca și până acum!