| Sonya1512 a întrebat:

Mi-am inceput pastilele anticonceptionale vinerea trecuta, in cea de a 4 a zi de menstruatie, din moment ce joia asta iau cea de-a 7 a pastila din blister, poate face sex neprotejat in ziua de vinerea? Nu prea vreau sa astept pana sambata, dar m-am gandit sa intreb. O prietena mi-a zis ca cele 7 zile pana la protectie ar include si ziua de vineri, dar nu prea are sens, din moment ce a 7 a pastila o iau joi. Voi ce credeti?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inceperea pastilelor in a patra de zi de menstruatie nu confera protectie adecvata in prima luna de administrare. A saptea pastila aduce protectia adecvata in cazul inceperii contraceptivelor in prima sau a doua zi de menstruatie. O incepere in ziua a patra este ciudata, dar probabil ginecologul tau a avut un motiv foarte puternic sa iti recomande o astfel ed administrare. Totusi, e bine ca in prima luna (pana dupa prima menstruatie) sa folosesti o metoda altrnativa de protectie (prezervativ). daca nu poti sa astepti, atunci asteapta macar sa treaca ziua a 16-a a ciclului menstrual (adica poti face sex neprotejat, cu un risc de sarcina acceptabil, in ziua in care iei a 13-a pastila).

| Sonya1512 explică (pentru Brigaela):

Pai povestea mea este putin mai complicata, dupa ce am luat pastilele 9 luni, am facut pauza aceea de 3 luni, doar ca pe toata perioada aceea, nu am avut menstruatie deloc, am reinceput pastilele luna trecuta, dar din moment ce nu am avut menstruatie 3 luni, am considerat ca pe perioada primului blister sa folosesc totusi prezervativ. Acum nu stiu cand as putea sa nu mai folosesc prezervativul si nici nu am bani sa merg la medic acum...

| Brigaela a răspuns (pentru Sonya1512):

Din pacate ai facut o mare grteseala. Era complet interzis sa incepi pastilele daca nu ai avut macar 3 menstruatii normale. Situatia ta este una foarte serioasa, ori esti insarcinata, ori ai o dereglare foarte foarte severa care necesita tratament imediat. daca nu poti merge regulat la ginecolog din motive financiare, atunci in mod sigur nu ai voie nici sa iei contarceptive, nici sa fii activa sexual. fii mai responsabila: sexul inseamna medic ginecolog regulat. Nu poti avea una fara alta. Vinde ceva mai putin important 9de exemplu telefonul sau calculatorul) si du-te urgent la medic. Viata ta este in pericol, situatia este disperata, nu complicata.

| Sonya1512 explică (pentru Brigaela):

Pentru dereglare hormonala mi-a si recomndat ginecologul anticonceptionalele prima oara, inainte sa fiu activa sexual, mi s-a intamplat sa nu am menstruati si 8 luni. Nu sunt foarte speriata pentru ca intotdeauna am avut problema asta cu menstruatia neregulata, iar insarcinata nu sunt, am facut un test inainte de reinceperea pastilelor.

| Brigaela a răspuns (pentru Sonya1512):

Oricum, nu era in nici un caz voie sa incepi contraceptivele fara acordul medicului, in situatia ta aveai nevoie de analize mai complexe. Contraceptivele sunt un tratament foarte dificil, trebuie facut sub atenta supraveghere a medicului, mergi la consultatie inainte ed a le intrerupe si inainte ed a le reincepe, ca si la fiecare 4-5 luni. Probabil ca lunadu-le atat de haotic vei ajunge in scurt timp la situatia in acre chiar nu vei mai putea ramane insarcinata. Pana la urma etse viata ta, dar eu te atentionez ca esti intr-o situatie foarte serioasa si ca daca iti doresti o viata normala, trebuie sa te prezinti urgent la medic si sa nu mai iei niciodata contraceptive in halul asta

| neutrino a răspuns:

Medicul cum te-a sfatuit? Sper ca nu ai cumparat aceste pastile la indrumarea prietenei tale!