| angelinthedark a întrebat:

Am si eu o intrebare si acord funditahappy, am o relatie frumoasa si serioasa cu un baiat, eu il iubesc enorm dar noi niciodata nu ne-am dat bani unu la altul, doar asa mici gesturi.Azi prietenul meu s-a oferit sa imi dea bani ca nu stiu ce era vorba de bani si a zis ca imi da el bani, eu l-am refuzat si a zis ca sa nu imi fie rusine si oricand am nevoie de bani sa ii spun ca el imi da; normal ca mi-e rusine sa accept mai ales ca chiar nu aveam nevoie si i-am zis dar el tot insista ca sa accept ca el imi da oricand si oricat are si sa ii spun cand imi trebuie, i-am zis ca o sa ii spun dar acum nu e cazul. Ceea ce vreau sa va intreb pe voi:ce parere aveti de chestia asta adica sa primesti bani de la prieten, ai accepta? Voi in relatia de cuplu ati dat bani sau ati primit bani de la iubit/iubita
? Oare sa accept cand imi da si daca chiar voi avea nevoie sa nu il refuz? Oare as face bine daca iau? Mi ruisne sa accept mai ales sa cer, asadar voi ce faceti? Dati bani sau primit de la iubit/iubita? Ce parere aveti despre asta?

7 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu cred ca e normal atata timp cat relatia e la inceput. Dar daca va iubiti mult si sunteti amandoi cu capul pe umeri nu vad nicio problema!
Dar nu trebuie sa devina un obicei ca daca va despartiti o sa va scoateti ochii pe chestia asta!

| HBK a răspuns:

Un mic ajutor este intotdeauna bine venit dar cu conditia ca tu sa fii constiincioasa si sa ii restitui banii inapoi.Asa e politicos.Nu este nici o rusine.Atata timp cat este dispus sa te ajute, este totul ok.

| DenisaMetal a răspuns:

Hei, iubirea nu se rezema numai pe cuvantul"te iubesc" pe mai intampla ca uneori sa ai nevoie si de o anumita suma de bani... dar cel mai important este dragostea intre voi 2 ea este cea mai importanta.

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Aoleu i-am dat pr meu 1 milionlaughing si vroia sa mi`i dea si m`am certat cu ellaughing ca n`am vrut sa i primesc pana la urma a vazut ca n`are cu cine si nu mi `i-a datlaughing insa a vrut sa`mi dea si el si n`am vrtlaughing da e ceva normal nu? d`aia avem un iubit ca sa ne fie cel mai bun prieten pe`o parte si iubit pe alta

| cryss_1828 a răspuns:

Eu cu iubitul meu cand avem bani ii punem laolalte.Adica nu exista banii mei sau ai lui. Daca la sfarsit dupa ce iesim undeva ( de ex) mai raman ii impartim la amandoi in mod egal ( pentru ca suntem asa de aproape sa ne vdm in fiecare zii si daca avem nevoie de bani nu am cum sa ii dau urmatoarea zii de ex., stam la o distanta 40-50, ma rog nu asta e important)Important este ca daca eu nu am bani intr'o anumita zii si el are imi da el, iar cand el nu are ii dau eu lui ( si am eu). La inceput nici eu nu am acceptat, dar in timp am vazut ca e ceva ft serios intre noi, si mai ca mai avem putin si locuim impreuna laughing. Nu mi se pare un lucru anormal. cel putin mie.Mai ales ca noi avem o relatie serioasa(zic eu) urmand sa ne logodim la vara.
Daca crezi ca il iubesti cu adevarat si e ceva serios intre voi si s-ar oferi sa iti dea nu are de ce sa iti fie rusine atata timp cat ati trecut de pasul 1 ( sa zic asa ) de inceput, cand va cunoasteti etc.

| alina_4026 a răspuns:

Eu nu am luat niciodata pentru ca nu aveam nevoie.Insa daca aveam nevoie desigur ca il intrebam daca ma poate ajuta, mai bine ii cer lui ajutor decit de la alt cineva.Nu este absolut nimic rau in acest lucru. Ii esti scumpa si vrea sa-ti daruie tot ce are el. Daca ii erai indiferenta crede-ma ca nu iti propunea ajutorul lui.Este un gest destul de frumos.Eu l-am ajutat pe prietenul meu.De multe ori s-a intamplat sa ma intrebe daca pot sa-l ajut si eu l-am ajutat pentru ca aveam posibilitatea.

| Green a răspuns:

Daca ai nevoie, accepta. El incearca sa te ajute cum poate, sa-ti arata ca tine la tine.
Dar vezi sa nu devina un obicei din asta.
Ca dupa iti poate "sari in cap" zicand ca el te-a ajutat la nevoie si altele. chatterbox