| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mica dilema. Imi caut jumatatea si tot incerc sa cunosc persoane noi. Pentru ca eu le invit la cafea mi se pare politicos sa achit nota si sa ofer o floare, dar am constat ca nu reusesc sa gasesc o persoana serioasa si mereu raman singur si cu banii dati (in studentie stiti voi, e mai greu). Este ok sa impartim nota din prima? Daca o vad ca scoate portofelul sa achite partea ei sa o las?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand tu inviti, te oferi sa platesti, macar prima oara ca sa faci impresie buna fetei, daca vrei sa o cuceresti.

| sierra1 a răspuns:

"o vad ca scoate portofelul sa achite partea ei sa o las?"

și spui că tu o inviți? Calicule!

| Emilian65 a răspuns:

Da, in studentie, este bine ca cei doi parteneri sa plateasca in mod egal consumatia facuta la un restaurant.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă ieșiți colegial la o cafea, îți plătește fiecare.
Dar dacă o inviți tu, cum să o lași sa-și plătească cafeaua?
Cât naiba mai costă o cafea în România de a devenit o problemă?
Iar tu îți cauți jumătatea dar nu ești în stare să plătești 5, 10, 15 cafele, dacă e nevoie?
Inseamnă că nu te orientezi bine. Greșești undeva.
Mai întâi stai de vorbă, încearcă să cunoști persoana, apoi o inviți la cafea dacă pare "promițătoare".
Nu le iei pe toate random la cafea. laughing

| Goete a răspuns:

Daca iti cauti jumatatea prin asta afirmi ca nu esti complet.
Chiar crezi ca nu ai valoarea unui om, fara sa ai "jumatatea"?
Si... daca vorbesti de jumatatea ta - de ce n-ar fi normal sa impartiti nota di prima? Adica ai astepta a doua a treia sau a catea ocazie sa impartiti nota?
E jumatatea sau o cumperi?
Decizia e a ta

| BabaOarba a răspuns:

Mie personal mi se pare normal ca fiecare sa achite ce consuma, mai ales ca femeile vor egalitate... Dar parerea majoritatii femeilor nu este asta. Las-o sa achite jumatate si n-o s-o mai vezi.

Mai bine triaza-le. Vorbeste mai mult, cunoaste mai mult persoana, deveniti intai cat de cat apropiati si abia apoi intalniti-va.

| sokeging a răspuns:

Mă, treaba e complicată, fata nu fomistă, nu o cucerești cu o cafea sau cu co floare. Dacă acceptă să iasă cu tine e că te place cumva, și iese cu tine ca să vadă cum ești și să testeze apele, să vadă ce simte când e lângă tine sau ce simți tu când ești lângă ea. Prima dată plătește tu, nu garantează nimeni că vei rămâne în relație cu tipa aia, dar barem chit că o mai vezi o singură dată să nu zică mamă, mai bine nu mai ieșeam cu ea. În plus eu nu înțeleg care e treaba cu floarea, de unde știi tu că neapărat te vede ca pe un potențial partener? Un profesor de facultate mi-a zis o chestie. Indiferent despre ce anume ar fi vorba, atunci când stai să îți pui întrebări e clar că acel ceva nu e potrivit pentru tine.