| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire ce ma framanta de ceva timp.
Acum 3 ani m-am indragostit de un baiat mai mare ca mine cu 12 ani la scurt timp parintii mei au aflat si ne-au despartit pe moment pentru ca la cateva luni ne-am impacat si am continuat relatia in secret dar de un an in fata la ai mei am un alt iubit e cu un an mai mare ca mine si parintii mei sunt fff fericiti mai ales ca mamale noastre sunt colege.
Deci intrebarea ar fi ce sa fac sa continui relatia in secret cu cel pe care il iubesc?
Sa joc pe doua fronturi adica sa stau cu "preferatul" lui mami de ochii lumi si cu cel pe care il iubesc in secret?
Sau sa raman cu cel pe care il prefera mami si sa renunt la relatia cu cel pe care il iubesc?
funda + vot :X
Am 18 ani tongue si cum sp stau cu el de 3 ani (in secret) si de un an cu celalat (de ochii lumi vb mai mult la tel daca ne-am intalnit de 10 ori intr-un an e bine big grin)... si cel cu 12 ani mai mare ca mine nu vrea doar sa ma f... si pa... in 3 ani sa purtat super ok cu mine si mia sp foarte clar ca o s-o facem atunci cand ma simt eu pregatita.
Am vrut sa citesc si parerile voastre pentru ca nu vreau sa mai continu asa pentru ca nu e corec fata de nimeni si vreau sa iau o decizie ori cu unu ori singura ca nu are rost sa continui "jocul" asta la nesfarsit...
PS: Mami nu-l vrea pentru ca e mai mare cu 12 ani si pentru ca a avut grija o fosta iubita de a lui care ma cunostea si pe mine sa il vb de rau in fata la ai mei si de asta nu-l suporta.
Iar cel pe care il prefera mami nu e asa de treaba (joaca jocuri de noroc; bea; fumeaza; anturaj prost)...

Răspuns Câştigător
| bia0000 a răspuns:

Eu nu zic ca diferenta este mare si asa baietii sematurizeaza greu in privinta varstei nu am o problema dar ai grija sa nu te foloseasca
tia vb de planurile lui de viitor?
eu sincer i-as pastra un timp pe am2(stiu ca ti se poate parea ciudat dar intai verifica-i pe am2 vezi ce planuri au cu tine)
o sa ti las un mesaj si poate mai discutam

9 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu vreau să te jignesc, dar mie mi se pare o imaturitate ce faci tu aici. Ba îl iubeşti pe ăla, ba pe celălalt.
Din moment ce este de la since înţeles, eu cred că mă abţin din a face alte comentarii.

| Jony123 a răspuns:

Eu zic sa renunti la cel pe care zici tu ca "il iubesti" si sa stai cu cel pe care til recomanda mama ta, ea stie mai bine ce e cu baietii astia, are experienta, baiatul ala nu e de tine, 12 ani... iauzi ma, ala vrea doar sa ti-o traga si dupa "pa", iti garantez eu ca sa o sa faca ala, el nu o sa stea cu tine cand o sa implineasca el vreo 30 de ani, el vrea si el o familie poate, cu o femeie care e pregatita pentru asa ceva tu atunci nu o sa fi pregatita sigur. Poate tu il iubesti, ceea ce ma cam indoiesc, dar el nu cred ca tine asa mult la tine, si iti garantez oricat ai nega tu.
Tu trebuie sa te orientetzi dupa niste baietii de varsta ta sau apropiata, nu diferenta de 12 ani, maxim 4 ani si asa e mare.
Acum poate zici ca n-am dreptate dar daca o sa te gandesti tu oleaca el cand o sa aiba 32 de ani tu o sa si 20, e prea mare diferenta, el nu o sa mai stea cu tine la acea varsta... sigur.
Ar fi bine sa pui punct la acea "relatie" in care doar tu esti implicata sufleteste ca sa nu suferi si mai tare mai tarziu, stai cu acel baiat care mama ta stie ca e unul pentru tine, care va avea grija de tine si nu te va ranii ca alti, daca ea la ales pe el inseamna ca e ceea ce am zis eu mai sus. O sa il iubesti si tu pe acest baiat cand o sa vezi cata atentie iti acorda, tu pana acum nu ai observat ca erai prea oarba si il vedeai doar pe cel mai amre de 12 ani si nu aveai ochii pentru alti.
Eu asta te sfatuiesc, si tio zic din inima, cu intetii bune. Asa cred eu ca e cel mai bine pentru tine, si nu doar eu si parintii tai care iti vor si ei numai binele.
Sper ca te-am ajutat. Funda? PLzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

| lolly a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa stai cu un baiat mai mare ca tine cu 13 ani.Parintii v-au despartit pentru binele tau.Ce poti face tu cu unul de 13 ani, o sa vrea doar s te foloseasca, sa te f**a.Stai linistita si cuminte cu baiatul pe care il vrea `mami tau`, daca el iti va face ceva, mama ta va stii ce sa faca.

| answer a răspuns:

E prea mare cel pe care sustii ca il iubesti! Mai bine desparte-te de ambii si stai calma ca sigur vei intalni pe unul care sa te merite si pe care sa il placi! Gandeste si pe termen lung, nu doar in prezent; cel de 30 de ani are totusi o experienta vasta de viata si acum merge sa te afisezi cu el, dar deja pe la 40 de ani incep sa apara semenele trecerii prin viata la el, dar la tine din contra, incepi sa infloresti; la un moment dat va aparea gelozia excesiva din partea lui; Si cand va incepe sa dea rateuri in pat, iti spun eu ca tu vei merge sa iti cauti altul, deoarece vei fii tanara si frumoasa, iar el deja va fi imbatranit! Gandeste si din punctul asta de vedere;

| alylove15 a răspuns:

Renunta la relatia in secret...parintii tai au dreptate e o diferenta prea mare. daca de cel cu 1 an mai mare nu iti place si nu simti nimic pentru el totusi nu e bine sa iti bati joc de sentimentele lui...dar ai grija ce faci ca poate mai tarziu iti dai seama ca iti place mai mult decat crezi u.
Eu iti recomand sa il alegi pe cel cu 1 an mai mare daca simti ceva pentru el iar la cealalta relatie trebuie sa renunti nu cred ca va potriviti.

| Papusik a răspuns:

Ramai cu cel pe care il iubesti.
Parintii tai nu o sa stea toata viata cu tine.
Vrei sa fie fericita numai mama?> La tine nu te gandesti deloc?

| SimonaAdina a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa ramai cu cel pe care il iubesti.Nu trebuie sa ai o relatie cu un baiat doar ca sa dovedesti cuiva ceva indiferent cine ar fi persoana respectiva.In locul tau as fi atenta la `cel pe care il iubesti` pentru ca sa-r putea ca mama ta sa aiba un motiv intemeiat pentru care nu te-a lasat sa continui relatia cu acel baiat. Uneori chiar daca este dureros parintii au dreptate.Parerea mea este ca ar trebui sa vb mai intai cu mama ta sa o intrebi de ce s-a impotrivit relatiei tale cu acel baiat si sa lamuresti lucrurile. Apropo cati ani ai?

| Silvya18 a răspuns:

Ramii cu cel pe care il iubesti tu, nu mami o sa locuiasca cu el (daca ajunge pina la asta).

| sisylia a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa lasi inima sa decida! Cel pe care il iubesti cu adevarat sau cel 'preferat' de mama ta? Doar tu poti sa decizi! Ce e corect? Sa ai o relatie cu unul pe care nici nu-l iubesti, sau sa stai in continuare cu persoana iubita de tine? Ce crezi ca ar fi cel mai bine? Vrei sa te prefaci ca-l iubesti pe ala 'preferatul'mamei tale? Ei bine, 'preferatul' mamei tale nu inseamna ca e si preferatul tau! Tu iubesti deja pe cineva! De ce ai strica o reletie pentru unul caruia ii place mamei tale?

Scuze ca e cam imbarligat...

Sper ca te-am ajutat cumva...