| Barbie_6587 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Sa zicem ca ai o relatie de foarte mult timp. Insa la un moment dat unul din cei doi isi insala partenerul, acesta isi recunoaste greseala si iti mai cere o sansa. tu daca te-ai afla intr-o astfel de situatie ce ai face?

Eu una nu as putea trece peste asa ceva, deoarece consider ca atunci cand iubesti cu adevarat si te daruiesti in totalitate relatiei nu poti ajunge la asa ceva. Cu toata dragostea mea as renunta la tot pentru o astfel de tradare din partea persoanei iubite. E ceva rau in asta daca nu poti ierta? Inseamna ca nu iubesti cu adevarat? Asta e conceptia mea. insa aud diferite pareri. Voi?
E pura curiozitate de-a meahee hee

Răspuns Câştigător
| Roby67 a răspuns:

Este o intrebare pe care mi-am pus-o si eu de multe ori, in relatia pe care o am de peste 20 de ani, si nu am nici un raspuns. Numai daca as fi trait aceasta situatie, as fi putut sa iti raspund. Sper sa intelegi ce am vrut sa spun.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu si sper sa nu fiu pusa in aceasta situatie.

| Bacemi a răspuns:

Pentru mine relatia aceea ar fi terminata. Se poate sa aleg o continuare a relatiei dar e clar ca relatia de fapt s-a terminat. As prelungi doar ceva ce a fost frumos stiind ca atunci cand se va termina nu voi vrea sa mai vad fiinta respectiva in fata ochilor si va fi ca si moarta pentru mine. Nu cred ca as ierta decat in situatii foarte rare. Si probabil m-ar schimba si pe mine o astfel de intamplare. Nu m-as comporta cu ea ca inainte. As fi mai dur.

| fabiola a răspuns:

Uite eu am fost tradata dupa 20 de ani de casatorie! Iti dai seama ca am incercat o noua sansa dar tot timpul simteam ca ceva s-a rupt.Ma simteam ca o pasare in palmele lui care se agata de degete. Dar in fiecare zi pierdeam echilibrul, degetele de sprijin ramaneau tot mai putine.Intr-o zi am cazut si tot in acea zi am hotarat sa zbor si sa am incredere in aripile mele!

| VodkaCoca a răspuns:

Daca as sta pur si simplu cu o persoana nu as ierta, pentru ca baieti sunt destui, dar daca as fi casatorita si as avea copii cu persoana respectiva si aflu ca m-a inselat odata pot sa iert sa salvez familia, a 2'a nu!

regis
| regis a răspuns:

Depinde de relatie. Daca se intampla dupa doua saptamani, cu siguranta as trece peste, relatia este inca la inceput, sansele de a reusi sunt inca foarte mari.
Dupa ce relatia incepe sa devina serioasa, sa zicem dupa un an, cand iti faci planuri de viitor si iti doresti cu adevarat sa imbatranesti langa acea persoana, nu cred ca i-as acorda a doua sansa, as renunta inainte sa imi leg in vreun fel viitorul de ea. Dar nu bag mana in foc ca as proceda astfel, in general cred ca oricine merita a doua sansa, probabil ar depinde foarte mult si de felul in care celalalt cere acea sansa si daca regreta cu adevarat greseala facuta.
Dupa ce relatia s-a concretizat intr-o casnicie, cu multe realizari, incluzand o locuinta cu toate cele necesare, o masina, niste vacante petrecute impreuna, copii aflati inca in intretinere si alte asemenea, cu siguranta oricat de greu mi-ar cadea i-as acorda si o a doua sansa.
In niciunul din cazuri insa nu as acorda si o a treia sansa, dupa principiul "daca te-a pacalit o data sa ii fie rusine, daca te-a pacalit a doua oara, sa iti fie tie rusine."

| chrystyna a răspuns:

Nu as putea trece peste.Persoana respectiva m-a tradat. M-a tradat pe mine, iubirea si tot ce i-am oferit mai bun.Nu mai exista continuare fericita dupa asa ceva. E doar imposibilitatea persoanei tradate de a rupe acea legatura, sau mai bine zis e o slabiciune. Iubeste prea mult si pe cine nu trebuie, iubeste in zadar.

| alexH a răspuns:

Ar trebui sa-l ierti. Oricum nu vei gasi vreodata pe cineva care sa nu te insele.winking

| alexH a răspuns:

Barbie, asta e doar o fantezie.
Doar crezi ca nu te inseala. Si daca nu te inseala acum, oricum, la un moment dat, o va face. E barbat pana la urma urmei. tongue

| ~♥~da'mi un motiv sa te iubesc~♥~ a răspuns:

Sincer nici eu nu as ierta, dar am foarte multe prietene si daca le zic ca nu as ierta imi spun ca nu stiu cum e si bla bla bla. In fine, il ierti si daca l-ai iertat prima data o va face si a doua si a treia oara si atunci ce faci? oh go on Il ierti tot timpul? NU. eu nu l-as ierta. si sa zicem ca daca l-as iubi foarte mult, nu cred ca l-as iertabig grin Baietii nu merita prea multe. poate nici noi fetele dar eu NU IERT PE NIMENI. mai ales in situatii de genu> Bravo barbie, imi place cum gandesti. Bafta in contiunare kiss >big grin

| dulciana a răspuns:

Eu sincer m-as gindi daca aici nu e si o parte din vina mea daca partenerul m-a inselat.As vb cu el deschis si atunci sigur ca as afla multe si el miar da o explicatie adecvata

| Barbie_6587 explică:

Alex23. sa stii ca sunt persoane care sa nu insele! Numai ca le gasesti foarte greu. Ma simt o norocoasa ca am si eu o asa pers langa mine.
Insa vad ca nu-s singura persoana care mai are asemenea intrebari printre ganduri. :*

| Barbie_6587 explică:

Da Alex. si eu sunt de parere ca un barbat inseala intotdeauna. momentan nu am trecut prin asta in relatia mea si nu as vrea. Inca nu se pune problema de asa ceva, dar uneori ma macina gandul. Dar si femeile pot insela. Multe prietene am care se bucura la maxim de viata laughing, daca m-ai inteles ce-am vrut sa zic cu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ofera-i sansa ceruta, dar fii cu ochii-n patru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

eu sunt de acord cu tine daca o persoana te iubeste cu adevarat se va gandi de 2 ori inainte de a face un lucru care te va rani...si nu stiu daca se pote ierta asa ceva pentru ca se ajunge la a nu mai avea incredere. indoielie. t. c eu nu as putea ierta dar nu toti suntem la fel...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa pateasca si el sau ea acelasi lucru ca sa isi dea seama cum e...

| emo_9638 a răspuns:

Treci peste asta mai dai o sansa da doar numa daca vezi ca nu mai tine la u atunci lasa-l de finitiv ramaneti amici si atat parerea mea

| beeepp a răspuns:

Dupa parerea mea fata ar trebui sa ii mai dea o sansa baiatului, dar doar una. Uite de ce, in primul rand va ajuta sa va intariti relatia, iubirea si respectul.Dar daca ar insela'o si de'a 2 oara, nicio sansa. Never! straight face Asta e parerea mea :X