| dianadydy a întrebat:

Am si eu o problema acum cateva saptamani mi-am inceput viata sexuala dar prima data am facut fara si nu si a dat drumu in mine dupa am folosit prezerpativul dar acum am dureri de stomac si ma simt aiurea oare sa fie din cauza dereglari menstruatie? plzzzz sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| anaviolani a răspuns:

Draga Diana,
Felicitari, e un moment important in viata ta asa ca sarbatoreste l ca atare si lasa spaima la o parte deocamdata! Se produc transformari importante cand fetita devine femeie!
Daca baiatul nu a lasat sperma in vagin, coitus interuptus in termeni academici, nu ai nici o grija! Sexul protejat poate sa fie cu probleme in cazul cand baiatul e mai bine dotat si ar putea rupe prezervativul. Altfel iar, nici o grija!
Grija mare sa ai daca faceti o baie romantica in doi, cu flori si lumanarele, baiatul din cauza excitatiei poate avea mici polutii, adica prelingeri de sperma sau dupa amor resturi de sperma. Apadi baie, poate fi un mediu de trnsmisie foarte bun al spematozoizilor catre vaginul tau, de acolo in uter, trompe si daca intalneste un ovul la maturitate, 2-3 zile cat esti in perioada fertila,... poate veni barzoiul! S au vazut multe cazuri!
Grija mare sa ai cu baietii care sunt Don Juani si fac sex neprotejat! Ei pot lua de la partenerele lor de ocazie, fie prin sarut, felatie sau sex normal tot felul de virusi si/sau bacterii! El daca are imunitate crescuta poate sa nu faca boala si sa fie doar purtator! Citeste pe internret despre bolile provocate de virusul Epstein Barr, citomegalovirus, herpetic, hepatic C, sida... Pot da de la eruptii cutanate, bube mai bine zis, pana la ovare polichistice si imposibilitatea de a face copii! Asa ca pana afli istoricul vietii sexuale a LUI, BAIATULUI,
FA DOAR AMOR PROTEJAT! E greu sa l intrebi inainte ce partenere a avut! Iar cand te hotarasti asupra unui baiat, si vrei o viata de cuplu, regulata, mergi de manuta cu el la analize microbiologice sa vedeti cum stati fiecare. Si tu in timp vei avea banca ta de virusi daca nu te protejezi! Si va tratati amandoi cu repausul sexual impus de tratament!
Deja se impune sa te vada un ginecolog!
Succes!
Cu drag,
Ana

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ce dereglare menstruala? daca ti-a intarziat si ciclul, e foarte posibil sa fii insarcinata. Depinde mult cand ai avut contactul sexual neprotejat. Oricum, la 21 de zile de la contact fa-ti un test de sarcina din urina de dimineata, repetat apoi peste cam 3 zile. Daca e negativ si iti intarzie menstruatia, du-te la ginecolog. Oricum, daca ti-ai inceput viata sexula acum cateva saptamani, e nevoie sa mergi la primul consult ginecologic cat mai repede.

| Sara a răspuns:

Hei. mnah, ce sa ti zic. E o probabilitate si mica si mare sa fii insarcinata. Nu ne ai zis in ce perioada ai facut o, poate erai in perioada cu minima fertilitate, asa ca bravo. Stii, sunt si boli cu transmitere sexuala, eu una, sufar pe seama asta acum tot din cauza neglijentei. Cu durerile de stomac, ce sa ti zic. cred mult si un autosugestie, asteapta pana iti vine ciclul, apoi daca nu vine fa ti un test de sarcina, apoi oricum ar fi rezultatul du te la ginecolog, ca deja este cazul. Si nu te criza, fii calma! o zi placuta, sper ca ti am fost de ajutor, am raspuns cu inima, caci iti inteleg situatia!