| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu prietena mea, stau de ceva timp cu ea si ne-am hotarat sa ne incepem viata sexuala, toate bune pana la locul faptei. Problema a fost ca in momentul penetrarii ea a simtit o durere insuportabila si din acest motiv a trebuit sa abandonam totul. Astazi (cam dupa o luna) am incercat din nou si am patit acelasi lucru. Din cate am inteles de la ea ar fi o durere la himen. Din descrierea ei durerea era in zona Labium minor si cred ca era vorba despre Himen. Ea descria sursa durerii ca fiind ceva elastic. A mai avut un singur contact sexual inaintea celui avut cu mine, a fost cu un tip pe care nu il iubea foarte mult si a facut asta doar pentru ca tot a insistat individul si nah statea cu el de 1 an si ceva. Atunci din cate zice ea nu a avut nici un stres, nu avea dureri sau alte lucruri de genu. Ma gandesc ca poate himenul a fost rupt partial sau poate e elastic dar daca era elastic nu cred ca ar fi simtit o durere asa mare... Parca o ustura sau ceva de genul. Ma indoiesc ca ar putea avea vreo infectie sau vreo rana avand in vedere ca ea nu s-a masturbat niciodata si cu igiena sta bine. Din cate mi-a zis ea nu ar avea nici un stres sa faca asta cu mine pentru ca ne iubim foarte mult si din acest motiv nu ar avea nici o remuscare dupa. Eu am tot insistat si am intrebat-o daca e sigura ca vrea asta si nu a avut nici o problema, deci nici posibilitatea de a nu fi fost pregatita nu prea poate fi luata in calcul. La preludiu am stat cred ca in jur de 15 miunte... am sarutat-o pe gat, pe sani, am mangaiat-o, am introdus pana si degetul in vagin. De la 2 degete incepe sa aiba dureri, sex oral nu am facut pentru ca ea il considera scarbos.

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca e bruneta sau satena, este posibil sa aiba himenul mai gros, si fiind foarte bine vascularizat, o doare mai tare! Trebui sa decideti, de comun acord, sa procedati la largirea lui in mod progresiv, cu maianile foarte bine spalate, astfel: introduci si apesi cele 2 degete spre exterior, facand miscari circulare, continuu. Asta, zilnic, cam o saptamana, apoi, in a doua, incerci cu 3 degete, si tot asa. Daca nu suporta, nu vrea, sa nu merge, trebuie sa mearga la medic, unde i se va face o simpla incizie chirurgicala ( in strainatate se practica des, pentru a se inlatura atat disconfortul, cat si traumele durerorase de dupa, mai ales daca "pionierul" si dispare dupa aceea!) care o va feri astfel si de foarte posibila sangerare abundenta, daca himenul este foarte gros! Ar mai ajuta si, daca mai incercati tot natural, sa prelungiti preludiul, pana ea se simte foarte lubrifiata vaginal, si abia atunci sa incerci penetrarea, si sa folositi un lubrifiant, aplicat exterior, in zona labiilor mici! Success! Sexul oral nu este scarbos, ci depinde de gradul de cultura al fiecaruia, al gradului / intensitatii afectiv-erotice, si al deschiderii spre noi senzatii si experimente! Daca igiena locala si generala este perfecta, nu este absolut nici o problema! Este treaba fiecarui cuplu ce face in pat, atat timp cat nu este nimeni ranit si afectat negativ in vreun fel! Unele fete fac oral ani buni, pana sa accepte dezvirginarea clasica! Iar la adulti, este o practica cat se poate de curenta, care face parte firesc, din etapa preludiului, si pauzelor "revigorative" dintre 2 acte, mai ales daca primul a fost scurt = cu ejaculare precoce!

1 răspuns:
| PsihinG a răspuns:

Incearca sa folosesti un lubrefiant, se gaseste in farmacii sau in supermarket.
Daca nici asa nu va merge si v-a avea dureri, o sa trebuiasca sa se duca la un medic ginecolog.
Nu uita sa te protejezi ( sa folosesti prezervativul).