| dydyyyy a întrebat:

Am si eu o problema.de un am si ceva cand imi vine am dureri foarte mari imi vine sa lesin imi ia si respiratia.imi vine regulat nu am probleme am 18 ani si mi-am inceput viata sexuala. spuneyi-mi si mie care ar putea sa fie cauza si ce as putea sa fac

la ginecolog imi e cam frica sa merg pentru ca imi e teama ca nu afle parintii ca numai sunt virgina

vreau rasp cat mai multe si fara mistouri :*

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai 18 ani, te poti duce fara parinti la ginecolog, asa ca fa-o. Trebuia sa o faci dupa prima luna de dureri atat de mari, precum si in prima luna de la inceperea vietii sexuale. Ce astepti? Sa ajungi la urgenta si sa ramai fara ovare sau fara uter? Asta nu e frica, e inconstienta. Du-te luni dimineata la ginecolog, ca orice femeie normala.

| amanda33 a răspuns:

Buna. Dismenoreea ( menstruatia insotita de dureri acute) e frecventa in randul tinerelor. Am avut si eu problema asta dar dupa ce mi-am inceput viata sexuala am scapat de ea. La tine e invers. Iti recomand sa te duci la medic sa iti faci o ecografie a zonei unde te doare. Este posibil sa ai un chist ovarian. La menstruatie, iti sugerezi sa iti faci zilnic injectii cu No-Spa, sau de cate ori te doare. Totusi du-te la medic, daca ai chist si nu stii? Iti trebuie un tratament medicamentos ( nu e nevoie sa te cracanezi pe masa ginecologului, problema se vede si la ecograf) ca sa se resoarba singur. Daca nu, atunci se ajunge la operatie. Nu mai sta asa si ia masuri, e vb de sanatatea ta. Esti majora si ai dreptul sa alegi ce e bine pentru tine. te pup

Răspuns utilizator avertizat
| Anakatsu a răspuns:

Ai 18 ani

de acum poti lua decizii singura daca afla parintii ce? ai 18 ani poti sa te angajeti ti-ai inceput viata

stii ca de la un timp durerile se vor agrava si vor devenii din ce in ce mai dureroase si din ce in ce mai dese

asa ca trebuie sa alegi ori suferi ori te duci al doctor

| danamarin a răspuns:

Buna! durerile astea pot fi cauzate de multi factori, atat chisturile amintite cat si ranile pe col, cervicita. daca ai bani te poti duce fara probleme singura la ginecolog pentru ca parintii tai nu vor afla, dar crede-ma ca nu e bine sa te duci singura. nu se stie ce iti va zice si chiar ai nevoie de cineva langa tine. eu m-am dus singura la gineco si am fost diagnosticata cu cervicita colpita mixta, rana pe col mai exact. mi-a venit foarte greu. nu e bine deloc sa te duci singura. incearca totusi si spune-i mamei tale. ea chiar iti va fi de ajutor. eu nu aveam o relatia asa de buna cu mama dar am fost nevoita sa ii spun ca mi-am inceput viata sexuala cu baiatul pe care ea il ura si m-a ajutat sa trec peste, mi-a platit tratamente si tot asa. de-acum ar trebui sa ai o relatie de prietenie cu mama ta. si ca sa revin la subiect, nu e bine sa iei medicamente asa dupa ureche si mai ales din astea puternice, ibalgin, nurofen si tot asa. incearca totusi si du-te la un medic, de preferat la o clinica privata pentru ca acolo o sa ai parte de toata atentia. un control obisnuit variaza de la 50 la 100 de lei. intereseaza-te la tine in oras cat costa si mergi. sper sa fie bine.

| 123456 a răspuns:

Stiu cum e si eu sunt in situatia asta cu durerile da eu am 16 ani... incearca sa iei pastile de acelea ibalgin sunt de culoare roz se gasesc la farmacie se dau fara reteta. si iti trece asa fac si eu...

| andrei98_1176 a răspuns:

Salut : parerea mea ai 18 ani adica esti majora de acum viata e in mainile tale decat sa ai consecinte grave de sanatate in vitor mai bine du-te cat mai urgent si cat mai de graba la un ginecolog bafta si trebuie sa ai incredere in tine : sper ca te-a ajutat raspunsul meu big grin