| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Alina si am 17 ani.De curand mi-am inceput viata sexuala (acum 2 luni) iar de cateva zile am probleme cu urinatul.imi vine sa urinez des (la un interval si de 5 minute), insa foarte putin.numai cateva picaturi, cu usturimi si dureri abdominale si vaginale.am luat ovule crezand ca e din cauza micozelor dar nu au schimbat situatia cu nimic. Vreau sa consult un ginecolog dar fara sa stie parintii mei.Imi este oarecum teama deoarece nu am mai fost la un consult ginecologic pana acum.si imi este si rusine deoarece in zona pubiana am o culoare mai inchisa(ca si cum as fi nespalata) desi eu folosesc geluri intime si ma ingrijesc (problema asta o am si cand iau contact sexual cu prietenul meu, imi este rusine...si de aceea vreau sa fie intuneric in timpul contactului sexual.as vrea sa stiu daca este ceva normal). Si imi puteti spune mai multe despre consultul ginecologic.cum este. daca doare sau altele, cat costa si daca as putea sa il fac gratuit cu trimitere de la medicul de familie...chiar am nevoie de ajutorul vostru.multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Probabil ai o infectie.mergi mai intai la medicul de familie si spune-i ca ai dureri cand urinezi o sa-ti de-a el un tratament

| alinaalinaalina a răspuns (pentru katy):

Multumesc.si la partea a 2-a? cea cu ginecologul?

| katy a răspuns (pentru alinaalinaalina):

Vezi mai intai ce spune medicul de familie, oricum nu ar fi rau sa te vada si un ginecolog dar problema care o ai tu ti-o poate rezolva si medicul tau.iar inainte de orice act sexual asigura-te ca amandoi ati facut un dus inainte ca vaginul e sensibil si sa nu capete microbi ca sa dai in altele mai rele pe urma

| Lorenzzo94 a răspuns:

Imi cer scuze ca ma bag in treburile femeilor dar...ar trebui sa consulti un doctor ginecolog te inteleg ca vrei sa le spui parintilor dar un control daca nu ma insel costa doar 50 lei si doctorului ii poti explica toate problemele iclusiv cu pata de culoare de care iti e rusine el ar trebui sa stie chestiile astea si observa diferenta intre o femeie ingrijita si una care nu e.Mult succes

| DaRkAnGeL_5368 a răspuns:

Crezi ca doctorul nu cunoaste chestiile astea de "culoare"happy trebuie sa vorbesti neaparat cu familia... nu ai nevoie de ajutorul nostru mai mult decat cel al familieiwinking

| alinaalinaalina a răspuns (pentru DaRkAnGeL_5368):

E complicat cu familia... daca le zic ca am nevoie de ginecolog zici ca nu mai sunt virgina.vaoi doamne."moarte de omstraight face" si mai cred si ca am ramas insarcinata si decatsa le explic lor. ceea ce nu o sa inteleaga vreodata...mai bine caut ajutor in alta parte

| DaRkAnGeL_5368 a răspuns (pentru alinaalinaalina):

Asta estehappy adica u ai ales. nu vreau sa te supar. sincer dar trebuia sa te protejezi mai bine. imi imaginez la faza cu "devirginarea" nu stiu ce sa zic. eu mi-am spus punctul de vedere.

| alinaalinaalina a răspuns (pentru DaRkAnGeL_5368):

Ma refeream ca parintii mei o sa creada asta.eu nu am nimic.Doamne fereste.dar comunistii sunt comunisit oh go on