| anonim_4396 a întrebat:

Buna, vin cu o întrebare URGENȚĂ.
La prima zi de menstruație am început sa iau anticoncepționalele prescrise de medicul meu ginecolog. Am ajuns la ziua 29 (ultima pastila) aseară. Mi-au rămas încă 4 pastile dar de culoare albă care nu trebuie sa le iau. Acum mi-am procurat încă o cutie de concepționale sa am in caz ca prima se termina. Am intrat pe internet și am gasit despre pauza de 7 zile. Pai cum fac acum? Iau o pauza de 7 zile de astăzi sau pot astăzi seara sa încep a doua folie de antinconceptionale. Important e ca menstruația încă nu mi-a venit, pe calendarul personal unde îmi notez zilele de menstruație îmi arată ca mai am o zi pana va începe. Nu stiu ce sa fac am rămas fără anticoncepționale și nici menstruația nu mi-a venit. Ce fac astăzi? Ce pastila sa iau? Și de ce trebuie pauza asta de 7 zile?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ma tem ca nu ai inteles cum se iau.

Exista anticonceptionale care au un blister de 21 de drajeuri, iar altele care au 28 de drajeuri (21 cu substanta activa + 7 placebo pentru pauza).Mai sunt cele triciclice, dar nu ma voi complica explicand asta.In orice caz, fiecare ciclu de AC este de 28 de zile, nu 29 sau mai mult cum am inteles de la tine.

Depinzand de tipul de AC, fie iei cele 21 de pastile si faci pauza de 7 zile inainte de a incepe un nou blister, fie iei cele 28 de pastile ca mai apoi sa incepi un nou blister, fara pauza, deoarece in acest caz se considera pauza cele 7 zile de pastile placebo.

Pauza este obligatorie pentru ca in acea pauza apare menstruatia, indiferent de calculele tale precedente.

Ce marca de AC folosesti?

| Gabbyr a răspuns (pentru Floridori):

Menesse

| Gabbyr a răspuns (pentru Floridori):

Dar zi-mi te rog, pai am luat 28 de pastile acum trebuie mi se înceapă menstruația, pot sa încep al doilea Blister astăzi?
Ca sa înțelegi ieri am luat-o pe ultima, si unele pastile ce mi-au rămas au rămas doar 4 albe inactive. Nu le iau fiind ca eu vreau sa primesc menstruația. Așa ca astăzi pot sa iau prima pastila din al doilea Blister? Sau astept sa mi sa se inceapa menstruatia?

| Floridori a răspuns (pentru Gabbyr):

Tu ai spus 29 in postarea initiala plus 4 care ti-au ramas, ar fi fost 33, de aceea nu am inteles socoteala ta.

Minesse...Din cate stiu nu se gasesc in Romania.Sunt folosite mai des in Italia, Spania, zona aceea.In fine, nu conteaza...

Deci, blisterul contine 28 de pastile in total, dintre care 24 sunt galbene si contin substanta activa si 4 sunt comprimate inactive care trebuiesc luate in fiecare zi de pauza.
Nu stiu in continuare cum ai luat 28 de pastile si totusi ti-au mai ramas acele 4 inactive, daca in total sunt 28 (24+4).

In mod normal, se iau cele 24 de pastile urmate de 4 zile de pauza, in fiecare zi din cele 4 de pauza luandu-se cate un comprimat placebo, de culoare alba, la fel cum le-ai luat pe celelalte 24.
In acele 4 zile apare sau ar trebui sa menstruatia, daca ai luat pastilele corect.Fie ca incepe, fie ca nu, fie ca se opreste in cele 4 zile sau nu, imediat dupa ce termini cele 4 zile de comprimate placebo, incepi un nou blister si o iei de la capat luand din nou cele 24 de comprimate galbene urmate de cele 4 albe si tot asa.

Calendarul pe care il tineai inainte nu mai este relevant deoarece menstruatia apare in pauza de 4 zile, iar ovulatia nu mai exista.

Sper ca ai inteles.

| Krulku a răspuns (pentru Floridori):

Esti nibuna femeie