| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema:mi-a intarziat ciclul vreo saptamana... iar azi am luat un test de sarcina si a iesit pozitiv(adica am cele 2linii roz...)si as vrea sa va rog sa-mi spuneti ce alte posibilitati exista in afara de avort...va rog...multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai exista posibilitatea, normala de altfel, de a nu omori copilul, a-i da nastere si, daca nu il vrei sau il poti creste, a-l da spre adoptie unei familii care isi doreste copii si nu poate avea.

12 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Iti zic eu ca din momentul ce-l vei simti in tine, il vei vedea la eco, il vei tine in brate si-l vei alapta il vei iubi atat de mult incat nu vei dori sa-l dai in adoptie, daca chiar nu ti-l doresti avorteaza, dar ia decizia acum cat inca este mica sarcina si sub nici o forma nu incerca cine stie ce trucuri babesti, iti poti distruge corpul si poate nu vei mai avea posibilitatea sa faci copii niciodata in viata. stiu ca este o decizie greu de luat dar fa ce-ti zice inima.

| Sara a răspuns:

Bai, yssa sa fim seriosi chiar nu poti sa faci altceva decat sa iti bati joc de oameni? Aceasta domnisoara chiar traieste o drama acum, este disperata si tu vii cu idei de nume? Sa fim seriosi, daca asta era singura ei problema cred ca te intreba, nu cred ca ai mai mult de 14 ani nici tu. Iar tu, blonda1989, ce sa zic, la 20 de ani il poti opri, il dai spre adoptie si gata. Poti sa pierzi sarcina, fereasca d-zeu asta duce la mai multe complicatii decat avortul. Nu traim in anii 80, cand avortul era interzis si se facea cu nu stiu ce ustensile/ Traim intr-o democratie unde din pacate multe sunt legale si la indemana oricui, fa ce iti spune inima, ce i drept luxul se plateste si comoditatea la fel. Eu sunt de acord cu avortul, o data maxim! Stiu ca altele ma vor judeca poate, dar este simpla mea opinie. Ai grija de tine, pa.

| zeeeeeex a răspuns:

Toate sunteti eroine si nu ca nu is de acord cu avortul.

Ce nu suport ipocrizia. Daca esti dispusa sa faci un copil la 20 de ani, sa ai grija de el toata viata sau sa traiesti cu gandul ca ai facut un copil si l-ai dat cine stie unde si cui, FA copilul, dar daca nu esti dispusa sa fii mama acum, avortul e cea mai simpla solutie, cruda, dar cea mai simpla. Take care!

| zorialbi a răspuns:

Nu face avort pentru ca o sa regreti mai tarziu! In oricate saptamani de sarcina ai fi, tot crima inseamna, pentru ca viata copilului tau incepe in momentul conceptiei! Daca ai nevoie de sprijin, consiliere etc intra pe site-ul Asociatiei Provita, la sectiunea consiliere: http://provitabucuresti.ro/......nsiliere/. Acesti oameni au ajutat mai multe fete sa pastreze sarcina pana la sfarsit si te pot ajuta si pe tine.

Majoritatea oamenilor nu ştiu ce se întâmplă în timpul unui avort. Nici femeile care au avortat nu ştiu că de fapt au omorât un copil. Ele "au auzit" că de fapt până în luna a treia este doar un ghem de celule şi nu un om adevărat. Nimic mai fals! Viaţa începe în momentul concepţiei.

Mamelor! După 8 săptămâni când se efectuează avortul, copilul are deja toate organele formate. Simţurile sunt prezente: ei simt durerea şi avortul devine un măcel. Le bate inima dar apoi se opreşte când va fi rupt în bucăţi prin chiuretaj sau prin aspiraţie.

Nu vă lăsaţi înşelate! Avortul nu este soluţia! Infomaţi-vă serios asupra tuturor consecinţelor avortului şi sfătuiţi-vă cu femei care au mai făcut avort. Nu vă lăsaţi copleşite de situaţie indiferent care ar fi aceasta.

www.avort.ro - pentru mai multe informatii.

| mary_5801 a răspuns:

Nu te lua dupa toate metodele babesti de pe aici...eu te sfatuiesc sa vorbesti cu mama ta.crede-ma ca este un ajutor real.

| jocnecurat a răspuns:

Felicitari! in 9 luni esti mamica!

| troxanici a răspuns:

Poate ar trebui sa vb cu iubitul tau sau tatal copilului, si sa incercati sa gasiti o solutie impreuna... bafta!

| Loriii a răspuns:

Sa stai in cada in apa fiarta si sa bei vin fiert, dar atunci cand fierbi vinul sa pui in el cateva frunze de dafin. Incearca! Prietena fratelui meu asa a scapat de avort. Bafta!

| zantedeschia a răspuns:

Nici una, daca nu il vrei, nu ai posibilitate, esti prea tanara asta este.Gandeste-e f bine ce faci, orice decizie ai lua. Un avort e f dureros, dar sa aduci pe lume un copil si sa nu ai ce ii oferi e mai rau. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Să-l faci şi să-l dai spre adopţie.
Luxul şi prostia se plătesc în viaţă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine fa bietul copil ca el n`are nici o vina ca tu n`ai 'auzit' de prezervativ/anticonceptionale. Si in afara de avort nu mai este decat sa-l pierzi...straight face. Doamne fereste...mai bine gandeste`te ce nume o sa-i puilove struck, ce zice de Alex/Alexa?love struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragutzo vb cu mama ta chiar daca dansa inca nu stie de situatia ta si ia decizia cea mai corecta! gandeste-te ca daca alegi sa faci avort poate nu o sa mai ai copii niciodata si atunci o sa regreti decizia pe care ai luat-o acum. vb si cu tatal copilului si daca e capabil sa ingrijeasca de un copil si sa intretina o fam, pentru ca atunci cand s-a intamplat... evenimentul trebuia sa se gandeasca si la urmari nu numai la placere. dar daca DUMNEZEU ti-a dat dreptul ca la 20 de ani sa fii mama respecta-i dorinta ca poate atunci cand vei dori sa faci nu o sa-ti mai ofere posibilitatea! UN INGER IN VIATA TA e cel mai frumos cadou de la DUMNEZEU! bafta in viata!