| Alina0305 a întrebat:

acum o săptămână mi-am făcut test de sarcina a ieșit negativ, dupa aceea am repetat aseară în ziua in care ar fi trebuit să vina ciclul a ieșit pozitiv. Nu stiu ce sa mai cred, ma chinui de 6 luni sa raman însărcinată... poate sa fi ieșit fals-pozitiv?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Testele de sarcina pe baza urinei, care sunt efectuate inainte de termen, prezinta un foarte ridicat grad de eroare, fiindca intr-o proportie foarte mare chiar si daca exista o sarcina instalata cu toate acestea rezultatul obtinut va fi de fapt... FALS NEGATIV. Din acest motiv testul de sarcina pentru a avea rezultatul valid, valabil si corect in proportie de peste 98% se face incepand doar dupa cea de-a 21 zi de dupa ziua ovulatiei atunci cand aceasta poate fi determinata, sau dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ultimului act sexual neprotejat. In consecinta testul de sarcina trebuie repetat si efectuat numai dupa ce au trecut cele 21 de zile amintite, sau dupa trecerea a 8 zile fata de data la care ar fi urmat sa porneasca menstruatia. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma mir ca pana acum nu ti-a spus nimeni ca faci testele incorecte si inutile, aruncand atatia bani pe feresatra.
Un test corectd e sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Daca ai ciclul regulat, se face dupa 1 saptamana de la intarziere.
Testul facut acum 1 saptaman si azi, sunt inutile!
Repeta testul abia peste 7 zile, asa cum ar fi normal!

| Alina0305 explică (pentru Violleta2022):

Buna,stiu ca asa este corect dar am și simptome si am pus-o si pe prietena mea să facă unul poate este o greseala si a ieșit minuns la mine plus?

| mihai69 a răspuns:

Testul corect îl faci la (sau după) 21 de zile de la contactul presupus fecundant.
În cazul tău, dacă îl repeți peste încă vreo 5 zile şi iese tot pozitiv, e clar. Şi mă tem că aşa va fi.

| Necunoscut112 a răspuns:

Eşti gravidă. Felicitari!