| OLacrima a întrebat:

Am si eu o problema:
Pentru inceput sunt fata si am 19 ani. Am facut dragoste cu iubitul meu, iar peste 2 zile s-a despartit de mine. A plecat pana si din oras, l-am cautat foarte mult, parintii lui nici nu vor sa ma vada, ma evita, nu ma lasa sa vorbesc cu ei, nu vor sa-mi zica de ce a plecat, nimic. Astazi am aflat raspunsul: ma tot simteam rau, vomitam etc. Am facut un test de sarcina acum o saptamana si a iesit pozitiv. Mi-am dat seama acum de ce tot ma evita, probabil fostul meu iubit stia ce a facut, si acum a plecat. Eu am de gand sa fac avort. Eu locuiesc singura, deoarece tata e mort, si mama la fel. Eu as avea cu ce sa-l intretin, dar stiu ca imi voi strica tineretea, si ca bietul copil nu ar avea tata.
De cand am aflat de sarcina, m-am dus la parintii lui, si am batut in usa, pana ce au raspuns, le-am zis si au ramas socati, si dupa aia si-au batut joc de mine, au zis:,, O sa faci avort fato nu-mi aduci tu mie un copil de crescut " Iar dupa aia pur si simplu am inceput sa plang crying Si am plecat acasa.
Nu stiu ce sa fac, am nevoie de un sfat sad

Răspuns Câştigător
| AliceHappyGirl a răspuns:

Intotdeauna este bine sa pastrezi prima sarcina (cred ca si a ta este tot prima). Nu de alta, dar daca nu, risti sa nu mai poti avea copii niciodata. Si daca ai posibilitatea sa il cresti de ce sa nu il faci? Iar cand va creste ii spui adevarul despre tatal lui. Cu siguranta va intelege.
Oricum tatal a dovedit ce fel de om este, nici nu merita sa il mai cauti. E posibil sa se intoarca el intr-o zi la tine, cand isi va da seama cat rau ti-a facut, daca mai are putin suflet in el. Sau poate va vrea candva, cand se va mai maturiza (acum sigur nu este matur daca fuge de o asa mare responsabilitate), sa isi cunoasca bebelusul si cine stie, sa vrea sa va intemeiati o familie.
Oricum, sfatul meu este sa faci copilul pentru ca ai cu ce sa il cresti. Daca nu aveai era pacat sa il faci ca mai apoi sa fie un copil chinuit. Si nu din cauza ta, ci din cauza neajunsurilor. Sunt convinsa ca esti puternica si vei trece cu bine peste!

9 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Nu fi fraiera.Altii isi doresc copii si nu-i pot avea.Gandeste-te ca daca ti-a fost dat totusi la varsta asta(ca nu ai 13 ani)sa ramai gravida,inseamna ca(,)copilasul asta iti va umple viata
In plus,pe mine ma scarbeste atitudinea si a lui si a alor lui. Oameni fara pic de simt al responsabilitatii, sau principii morale
Nu e cum vor ei"faci avort fato", si nici nu-ti creste maica-sa copilul sa-ti comande viata.Esti majora si te descurci, nu te lasa infranta.

| Visecolorate a răspuns:

Ai 19 ani. Ai facut ce ai facut, asuma'ti responsabilitatea. De ce sa omori un biet suflet care nu a gresit cu nimic? In fond. daca e facut dintr'o greseala nu e vina lui. Si fara suparare.dar fostul tau iubit si parintii lui sunt niste idioti. Ce parinti sunt aia? Pot fi numiti parinti? Ar trebui sa faca ceva in legatura cu "plodu'" lor, nu sa isi bata joc de tine. Sa'l tina legat, daca stiu ce puslama au crescut. Si fostul tau iubit e un mare nesimtit. Macar daca era constient ca a ejaculat in tine, putea sa iti fi spus. Sa fi luat atunci masuri. Nu acum. Si e si vina ta.
1. ca nu ai stiut ce persoana ai avut langa tine si cu ce persoana ti'ai distrus viata
2. pentru ca nici macar nu ai banuit/ simtit/ intrebat ceva.

Nu pot sa spun decat...ai grija ce faci happy

| foxi a răspuns:

Avort obligatoriu! Nu te gandi altfel!

| foxi a răspuns:

Pt. cei cu stupid! Voi stiti ce inseamna sa cresti un copil de una singura? Vorbiti in necunostinta de cauza!

| ynna93 a răspuns:

Spui ca ai cu ce sa-l cresti?
atunci e ok.eu zic sa-l pastrezi pentru ca sunt fete mai mici decat tine care au copil.nu zic ca`i normal ce`ai facut sau ce`au facut ei.e o aberatie.dar cand o sa se faca mai mare ei o sa vina dupa el si o sa le dai peste nas.si stai linistita si cu copil si fara te poti distrawinking. plus ca jumatatea ta te va accepta cu de toate.mult succes.

| MeMyseIf a răspuns:

Da,zic si eu sa-l pastrezi, daca tot zici ca ai cu ce sa-l intretii.Referitor la tinerete, iti zic sa nu-ti faci griji. Daca iti i-ai o atitudine serioasa si matura fata de noua viata ce te asteapta impreuna cu bebe al tau si pe linga asta o sa te documentezi intruna despre tema "copilul si mama" tot o sa fie bine.Din actiunile pe care le-ai zis ca le-ai facut concluzionez ca la ai tai 19 ani esti inca naiva, credula si imatura.De aceea copilul pentru tine este o buna sansa ca sa te schimbe intr-o alta persoana mult mai hotarita si curajoasa. Daca stii sa gindesti corect viata alaturi de bebe al tau poate deveni un adevarat rai...Asa gindeste-te fa-ti un plan in scris, noteaza-ti viitorul cu copilul pe foaie si pe o alta -cea fara copil.Vezi unde se adunna mai multe plusuri, acea cale sa o elegi.Dar nu analiza superficial...Bafta!

| giulia_6149 a răspuns:

Saracuta de tinee doamne ce rau imi pare de ce ti sa inatplat! ce oamneni nenorociti! Dupa mine zic sa nu il pastrezi sa faci avortul nu e vb de distractie si ca nu ai cu ce sal cresti.Dar nu stiu gandeste-te faci un copil mai multe probleme va creste si lui ii va fi greu fara tata si tu esti si tanara la 19 cand esti in floarea tinereti tu sa stai cu copilu? nu eu zic sa nu.

Uite eu ma uit la o emisiune pe mtv gravida la 16 ani 17 si 18 si la fel au pr le lasa aia gravide, ele pastreaza copilu ca zic ca il vor sid estea pr lor le abadoneaza.sad cand le e mai greu si dupa nasc copilu si ce crezi ca fac ii lasa in grija mamei lor pentru ca vor sa se distreze si deasteea

sper ca te.am ajutat ai grija in continuare si ast sa imi raspunzi sa imi spui ce ai facutt :*

| FrozenRose_1831 a răspuns:

Eu zic sa pastrezi copilul daca ai cu ce sa il intretii. crezi ca daca avortezi vei rezolva ceva? Eu zic ca nu. Pastreaza-l si creste-l. Vei gasi pana la urma pe cineva care sa va iubeasca si pe tine si pe el. :* Ai grija de tine

| Lolita1414 a răspuns:

Doamne, chiar ti s-a intamplat asa ceva? Parca e din filme. Nu ai pe nimeni apropiat sufletului tau? Imi pare rau. Aici chiar iti poti face multi prieteni. Sa ai grija de tine.