| FLORINEL_9113 a întrebat:

Ma numesc Ionete George-Florin, am 17 ani si locuiesc in Campulung Muscel.Am o sora de 28 ani.Nu o cunosc...Prima data am aflat acum 4 ani de la o vecina din bloc de la mine(cu care nu vorbesc de fel... dar eram in vizita la un prieten, iar maica-sa prietena cu vecina)ca am o sora in varsta de 24 ani.
Eu nu am crezut-o, si am stat sa analizez ceea ce mi-a spus. M-am gandit si dupa aceea i-am spus ca mama m-a nascut la 24 ani... ceea ce nu avea nicio legatura.
Dupa aproximativ 2 ani, imi facea tata morale de-ale lui si imi spunea ca o sa avem o discutie in familie. Apoi, dupa cateva zile, am gasit o prin casa o scrisoare(nu stiu de la cine era), in care scria ceva de genul "pentru ca pana acum v-ati batut joc de fiul dvs va invitam la o frumoasa intalnire, sa ne distram...".
Cand am vazut ce scria am ramas mut. Dupa 2 luni stateam de vorba cu mama in bucatarie, si nu stiu cum i-am deschis lui mama subiectul cu scrisoarea si ii spuneam ca sunt foarte suparat pentru ceea ce am citit acolo.
Pana la urma a inceput sa spuna toate lucrurile...ca am o sora de 26 ani, ca tata a avut o prietena cu care a facut un copil, acest lucru s-a intamplat accidental, ca mama surorii mele era vagaboanda. Ii stiu si numele si prenumele pentru ca l-am aflat tot de la parinti printr-o problema de-a lui tata(sa-i anuleze pensia alimentara surorii mele). Tin minte ca in acea noapte am fost foarte socat, am plans in continuu.Nici mama si nici tata nu stiu nici macar acum cat am plans.
Au trecut 4 ani de cand am aflat de sora mea, si 2 ani de cand mi-a spus mama de ea. Tata nu a scos niciun cuvant despre ea, parintii mei fiind amandoi vinovati.Nu ma intereseaza de mama surorii mele, din ce mi s-a povestit, ruptura dintre parintii mei si sora mea a fost de la niste bani(sora mea primea zilnic bani de la unul din parintii mei, iar intr-o zi nu a spus ca a primit bani de la tata, si i-a mai dat mama niste bani.(Nu eram eu pe vremea aceea...). Parintii mei nu vor sa ma apropie de ea...insa pe mine ma bate gandul la ea, vreau sa o cunosc.
Am mai aflat de pe la cunoscuti ca ea este in Spania, iar de la un vecin am aflat ca pe maica-sa o cheama Mia si ca are fosta lui masina. Ii stiu bine masina, si stiu si pe unde lucreaza; insa nu am curaj sa ma bag cu ea in vorba pentru ca nu am 18 ani si mi-e frica de tata. Spuneti-mi si mie ce pot sa fac; Nici macar nu stiu zona in care locuieste mama ei.
Va multumesc pentru rabdarea de a citi acest mesaj lung.(am scris atat pentru a da detaliile necesare)

Răspuns Câştigător
| Kesi a răspuns:

De ce voi ceilalti,priviti totul ca pe o drama? Imi dati impresia ca voi credeti ca este un scenariu scos dintr-un film. Draga Florin, nu trebuie sa fi asa "tragic", pentru ca ai o sora vitrega.Se mai intampla.Asta e viata.De ce trebuie sa ne miram,sa fim stupefiati ca avem o sora/frate cu care nu impartim aceeasi parinti? Intr-adevar, inteleg ca te simti mintit, deoarece ai aflat asa tarziu de sora ta.Dar treci peste.Si eu am un frate vitreg, pe care il iubesc enorm de mult, desi impartim doar acelasi tata.Parintii nu mi-au ascuns acest lucru, deoarece este normal.Nu inteleg gravitatea cu care priviti unii dintre voi acest lucru.Deasemenea,nici eu nu sunt de acord cu faptul ca nu ai stiut toti acesti ani de sora ta.Si totusi, si ea are sange din sangele tau, tot rude sunteti.Nu privi acest lucru ca pe ceva deranjant, ceva care nu-ti face bine.Te sfatuiesc cu toata inima sa o cunosti. Discuta cu parintii tai si spune-le frumos ca ai dreptul sa stii cine este ea, din moment ce sunteti frati.Nu trebuie sa-i asculti pe cei ce spun"in locul tau, nici nu vroiam sa aflu de ea!".Tu trebuie sa faci ceea ce simti.Considera acest lucru o noua oportunitate, nu ceva de care sa fi scarbit, e familia ta! Procedeaza asa cum simti!
Mult noroc!

4 răspunsuri:
| fanJBfan a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine, dar in acelasi timp ma si bucur, deoarece ai aflat ca mai ai o sorahappybravo!
Incearca sa o cunosti, nu se va intampla nimic. Explica`i tatalui tau ca vrei sa o cunosti pentru ca e sora ta. si simti ca trebuie sa o vezi macar... sigur te va intelege!happy

altceva nu stiu ce sa zic
sper ca ti-am fost de ajutor
bafta!happy

| HappyUserUnknown a răspuns:

Buna! Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, presupun ca ai trecut prin niste momente groaznice si nimeni nu te poate intelege sad. Este normal sa-i invinovatesti pe parinti pentru faptul ca intr-un fel te-au facut sa te simti neglijat, si mai ales pentru ca au ascuns adevarul.
Poate motivul pentru care nu te lasa sa iti cunosti sora, este acela ca si ei insisi se simt vinovati, sora ta iti e sora doar 50%, probabil vor sa uite trecutul, iar daca tu o vei cunoaste pe sora ta, nu vor ajunge nicaieri, poate chiar vor incepe certurile iar! Insa daca vrei neaprat s-o cunosti, si simti ca nu concepi ideea de a nu o intalni, mergi totusi la mama ei si cere-i mail-ul/nr de telefon, desi parca vad ca mama ei o sa-i spuna tatalui tau sad ...insa orice lucru pe care il vrem in viata noastra cere un sacrificiu. Eu una, daca as fi fost in locul tau, probabil nici n-as fi vrut sa aud de acea sora, dar poate zic asta fiindca nu stiu cum simti tu de fapt. De asemenea, se zice ca daca ceva ti-e menit, acel lucru va veni la tine. Asa ca daca astepti, poate cine stie, intr-o zi te vei intalni cu sora ta, intamplator. Oricum, e alegerea ta. Ti-am spus, daca tii neaparat sa te intalnesti cu sora ta, mergi la mama ei, si poate daca o rogi sa nu-i spuna tatalui tau ca vrei s-o cunosti pe sora ta, asa tatal tau poate n-o sa afle curand (ca de aflat, tot o sa afle). Poate ca femeia aia nu e o femeie chiar asa rea si-ti va da informatiile necesare despre sora ta. Mult succes si fii puternic! happy

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Explică-i lu' tactu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai o viata frumoasa.