| andreea222221 a întrebat:

Să fac avort sau nu? Nu stiu ce să fac, am facut aseară un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv, sunt foarte speriată si prietenul meu la fel, îmi zice că orice ar fi mergem mai departe si o sa ne descurcam noi! Dar îmi este teamă sa ii zic mamei problema este ca eu am mai fost o data gravidă la 18 ani (acum am 22 ) cu băiatul care avem relația. El stia ca m-a lăsat gravidă si m-a lăsat, a dispărut. Odata am dat ochii cu el si a inceput sa zică ca nu m-a lăsat gravidă el si sa nu-l mai caut niciodata, ca nu il intereseaza. Asta am facut, nu l-am mai cautat, am suferit foarte mult am vrut sa ma omor, am tinut secret ca eram gravidă, nu am facut avort, îmi este foarte frica si iubesc copiii. :'( Cand avem 7 luni de sarcina mama a aflat m-a dus la medic si a inceput sa tipe la mine ca de ce nu i-am zis, ca daca stia facem avort, era terminata mama, dar eu si mai si eram. Nu mai avem ce sa facem am hotărît ca copilul sa il dau spre adopție la o familie care nu puteau sa aiba copil era fetița :'( am nascut si asta am facut nici nu am vazut-o! Acuma problema este ca iarăsi sunt iubitul meu imi este alături si îmi zice ca o sa fie bine ca trecem peste tot, dar nu îmi doresc încă copil nu il vreau sad poate de frica mamei sad. Ca stiu ce s-a intamplat acum cativa ani. Cand ma gîndesc la avort ma ia cu plansul. Dar poate este mai bine.

11 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Se spune ca inveti din greselile tale. La tine vad ca nu a mers. Cum sa te gandesti sa-l pastrezi? Ce poti sa-i oferi? Ai o slujba? Stati impreuna? S-a intamplat sa ramai si acum el gandeste totul in tensiune. Daca nu ai fi ramas gravida, se gandea oare sa va mutati impreuna? La 22 de ani sa ai un copil...e cea mai mare greseala pe care o poti face. E parerea mea. Mai bine fa avort si aia e. Poate de data asta inveti ceva.

| andreea222221 explică (pentru Aasdfghj):

Da cu siguranță am sa il păstrez am ce sa îi ofer prietenul meu lucrează maine mergem la medic sa aflăm raspunsu sigur daca sunt ne mutăm ampreuna deja am gasit o căsuță si după o sa facem cununie o sa avem ajutor si din partea mamei lui acum sper sa nu fiu dar daca sunt mergem inainte eu de avort nu vreau sa aud eu ma gîndesc oare mama mea ce o sa zică sa nu faca o depresie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui ca pentru inceput sa stii daca sa ai incredere in iubitul tau. Ti s-a mai intamplat ca persoana iubita sa te lase inainte tot din aceasta cauza. Daca tu si iubitul actual va gandeati sa va petreceti restul vietii impreuna (ai 22 ani) nu cred ca ar fi vreo problema sa tii copilul atata timp cat discuti cu mama ta si ii explici situatia si ii spui ca tu iti doresti copilul. Trebuie ca in primul rand sa te gandesti la cum urmeaza sa fie viata ta dupa ambele variante in cazul unui avort sau a pastrarii copilului. Daca sti ca iubitul tau va ramane cu tine si ca mama ta te va sustine ar trebui, dupa cum iti doresti si tu, sa il pastrezi.

| andreea222221 explică (pentru anonim_4396):

Primu mi-a zis ca doar s-a folosit de mine. cu băiatul asta sunt de 3 ani si imi dă curaj ca o sa fie totul bine ca o sa trecem sa nu mai plîng Ca o sa ne mutăm împreună face tot posibilu Dar ma tot gîndesc la trecutu meu si nu pot merge inainte ma gîndesc la mama dar nici nu as putea sa fac avort nu sunt in stare sa omor o muscă dar mai ales copilul meu si prima am ales sa nu fac avort. Îmi este teama de mama sa nu faca o depresie cum a facut si prima ca îmi zicea ce ai sa faci tu fata singura cu copilu? Poate acum o sa fie mai altfel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea222221):

Asigur-o ca vei fi sprijinita ca situatia este sub control orice s-ar intampla si spune-i ca este un mare pacat avortul. Ea este mama ta pana la urma si te va intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu poti sa-i oferi un viitor, si n-ai cu ce sa-l intretii, te rog nu-l distruge... mai bine fa avort.

| andreea222221 explică (pentru anonim_4396):

O sa fac tot posibilu ca sa-i ofer un vitor cit mai bun si prietenul meu la fel o sa ne straduim. Eu nu pot să fac avort îmi este frica pentru ca mai încolo o sa regret si o sa fac mare păcat. Din prostia mea să omor copilul mai bine ma omor eu. după rau bine si bine :'(

| DavidoffUser a răspuns:

Fa avort cat de repede poti! si uita-l pe dobitocul ala.
Asta e, se mai intampla, greselile adolescentei, insa nu face copilul daca nu poti sa ai grjia de el ca o sa va chinuiti amandoi.
Treci peste problema asta ca nu esti nici prima, nici ultima care face avort, ai toata viata in fata.
Te pup, ai grija de tine.

| andreea222221 explică (pentru DavidoffUser):

Buna. Maine mergem la medic sa fac control daca sunt sigur noi am vrut sa ne mutăm de mult timp prietenul meu a zis daca e să fiu ne mutăm am si gasit deja casa si o aa facem cununie! Posibilitate cit de cit avem el lucrează si o sa avem ajutor si din partea mamei lui, nu as vrea sa fac avort pentru ca el îmi este alături si cînd am vazut testul a inceput sa plîngă. La 18 ani cînd am rămas ala stia ca si-a dat drumu in mine si la lasat cînd am aflat ca am rămas l-am cautat dar ma jignea îmi zicea sa nul mai caut ca sunt majoră sa ma descurc nu l-am mai cautat cit am suferit eu atuncia o sa sufere si el si nu am facut avort am dat copilul la o familie care isi doreau copii si nu puteau sa aiba stiu ca acum primul meu copil este in mâini bune pentru ca eu atuncia nu avem ce sa-i ofer si de cînd am nascut nu am mai vazut-o. Acuma o să fie mai bine dar ma gîndesc oare ce o sa zică mama sa nu faca vreo depresie

| AndCat26 a răspuns:

Mai oameni buni, nu ati auzit de protejare? Cum puteti sa va jucati cu viata unor suflete? Sunteti destui de mari incat sa va asumati ceea ce faceti. Eu una sunt impotriva avortului. Totusi esti destul de mare, daca s-a intamplat lucrul asta acum, eu zic sa pastrati copilul. Omorati niste suflete nevinovate! Gandeste.te de 1000 de ori inainte sa faci ceva. Lasa gura mamei tale, si ce o sa zica ea. Daca la 18 ani ai mai ramas gravida de ce acum fiind mai mare nu ai fost mai responsabila si sa fi mai atenta?

| andreea222221 explică (pentru AndCat26):

Asa este suntem împreună de 3 ani! Nu ne-am protejat niciodata acum nu mai am ce sa zic ca s-a intamplat deja o să ma duc la medic si o sa aflu mai sigur am facut destul seara poate este posibil sa fiu sau nu! Ciclu mi-a venit pe 29 ian s-a terminat pe 5 feb. De ce crezi ca nu am putut sa fac avort prima am tinut ca stiam daca ii zicem mamei ma obligă.