| patchouli a întrebat:

Am si eu o problemasad Prietenul meu vrea sa plece pentru 2 3 luni in Anglia sa lucreze ca sa castige mai multi bani.Acolo o sa stea la o matusa de a lui si a zis sa vorbim la telefon, pe net, perioada asta.Eu i-am zis ca nu sunt de acord cu asa ceva mai ales ca suntem impreuna de 2 ani. I-am zis ca daca pleaca, pleaca de tot, i-am zis sa aleaga intre relatie si bani.Deocamdata nu stie ce sa faca, ma roaga sa il inteleg dar eu sunt hotarata ca daca pleaca se termina. Voi ce ati face in cazul meu? Ati continua relatia?
P. S.:Eu ma gandesc ca daca sta acolo 2 3 luni si castiga bine poate nu o sa mai vrea sa se mai intoarca desi neaga chestia asta acum.

Răspuns Câştigător
| deea89 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti si la el. Poate nici lui nu ii este bine sa plece 2-3 luni de langa tine da in Romania ce sa faca? Eu nu as da o relatie de 2 ani pentru o plecare de 2-3 luni.Lasa-l sa plece, vezi cum va intelegeti, daca se intoarce in 2-3 luni cum a zis si dupa ia o decizie nu acum ca poate o sa regreti mai tarziu in viata decizia care ai luat-o acuma.asta este parerea mea acum, tu faci cum vrei.succes :* si spune`mi cum au decurs lucrurile

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cred ca-l chinui de pomana.Nici el nu stie daca va ramane, nici tu.Numai ca tu vrei sa pui punct inainte sa se fi terminat.Cam usor arunci o relatie de doi ani,si asta ma indeamna sa cred ca, de fapt, abia asteptai un motiv sa te desparti.Gandeste-te ce te leaga de el, daca te mai leaga ceva si nu te grabi sa emiti ipoteze.Lasa orgoliul de-o parte,aici omul are nevoie de intelegere si sustinere,usor nu-i e nici lui sa plece, iar tu in loc sa-l ajuti, ii atarni doua greutati de picioare.Eu nu m-as putea desparti pentru un asemenea motiv. Daca tu poti, ce sa spun...

| patchouli explică:

Greece12 nu e asa.Eu chiar il iubesc mult de tot dar nu sunt de acord cu plecarea asta.El imi face multe faze de gelozie aici, cand vorbim la telefon de nu stiu cate ori pe zi si ne vedem destul de des.dar cum o sa fie acolo cand o sa vorbim mult mai rar? Eu sunt inca la liceu, el nu e, se gandeste ca mai incolo o sa il las pentru unu cu banii si alte prostii.I-am zis ca daca m-ar fi interesat asta nu mai imi pierdeam 2 ani cu el.Chiar nu ma intereseaza nimic legat de banim, vroiam doar sa fim impreuna.Iar problema la noi e ca lipseste increderea, iar asta ma face sa ma gandesc ca o sa fie un chin.
Chiar nu stiu ce sa fac, sunt foarte trista si am plans o gramada.i-am zis ca cel mai bine sa isi caute ceva aici si plecam un pic mai incolo amandoi.eu la facultate el la munca.dar zice ca pierde ocazia astasad

| deya_3049 a răspuns:

Pai ar trebui sa il intelegi pe deoparte si pe el.
Vezi si tu daca pleaca si mai sunteti impreuna daca el chiar te cauta si ii pasa de tine pentru ca altfel tu o sa suferi daca nu te cauta bye bye

| Alex10Rujan a răspuns:

Pai si cum castigati bani cad de sus trebuie sa il intelegi incearca daca vrea sa ramana acolo poti gasi altul dar creca vrea doar sa castige bani ca sa faceti ceva in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer cred ca se va intoarce la tine cu cel mai mare drag.Sip e deasupra el pleaca sa faca niste bani sa puteti trai impreuna in niste conditii mult mai bune astfel incat tu sa nu trebuiasca sa te chinui.Se zice ca incearca sa iti ofere totul pe tava.O solutie ar fi sa faca o vizita pe luna acasa cu WizzAir bilet de vreo 10-20 euro la promotie sau sa va intalniti o data sau de 2 ori in perioada asta undeva la mijlocul distantei sa petreceti 1-2 zile impreuna.
Mediteaza un pic la: Sunt un prieten de-al tau si iti ofer ocazia sa lucri intr-un domeniu care-ti place pentru 1-2-3 luni, depinde, si sa fi platit in aceste luni cu salariul pe care cu greu l-ai strange in Rromania intr-un an.Nu ai face un sacrificiu de 1-2-3 luni dupa care sa stai numa acasa si sa te distrezi cu banii castigati? Intrebarea e oare el cum s-ar simti daca tu ai vrea sa pleci? In strainatate femeile romance isi gasesc mai repede barbati de alte natii decat invers.Mai degraba fata e cea care "isi gaseste pe unu" peste hotare cand pleaca la lucru si ramane acolo cu el.
PS: "Toate se petrec c-un scop"

| Elly1991 a răspuns:

Buna! sa stii ca strainatatea te schimba mult iar daca te inveti cu banii...e cam greu sa renunti daca as fi in locul tau la-s lasa sa plece ca asa nu o sa mearga relatia pentru ca el ti-ar reprosa treaba asta la fiecare cearta, si stai linistita ca daca te iubeste poate face cumva si te i-a si pe tine mai incolo

| alexandra_6514 a răspuns:

Nu va merge niciodata relatia. Spune ti adio din mom in care a plecat, crede ma din proprie experienta.