| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

Va rog sa ma ajutati pentru ca am nevoie de un sfat. am o relatie de 1an cu un baiat iar el urmeaza sa plece in afara sa munceasca si sa se intoarca peste 2-3 luni sa stea 1 luna acasa apoi pleaca inapoi si tot asa...eu nu stiu ce sa fac. pe de o parte ma gandesc ca o sa ma insele pe acolo si tot timpul ma chinuie gandul asta ca o sa-l pierd si o sa ne despartim crying il iubesc foarte mult si el ma iubeste si nu vreau sa plece dar este foarte hotarat si nu renunta nici macar pentru mine.de cand mi-a zis ca pleaca nu fac altceva decat sa plang tot timpul straight face voi ce credeti? ar trebui sa mai continui relatia asta sau sa il las liber si sa incerc sa il uit? straight face va rog sa ma ajutati cu un sfat.
multumesc.

Răspuns Câştigător
| zeeeeeex a răspuns:

Ti-a spus ca pleaca si deja ai luat in considerare ipostaza in care sa il parasesti, ca domle draga nu stiu ce-o face el acolo. Daca vrea sa te insele o face cu tine de mana si cu zambetul pe buze, nu e nevoie sa fie la cateva mii de km distanta de tine. O sa o iei personal si chiar trebuie, dar nu il iubesti atat de mult precum spui... iti spun si de ce : Daca cu adevarat sentimentele tale erau atat de profunde precum pretinzi nu te gandeai nici macar o secunda sa ii lasi cale libera, fie el plecat cate 2-3 luni din tara la un interval de o luna. Poti fi cu el si daca e pe Luna si daca e pe Marte si daca e in cealalata galaxie. Acum ce ar fi ca toate sotiile de marinari sa-si bage picioarele in ea casnicie ca totusi barbatsu e plecat cate 2-3-4 luni de acasa si cand vine sta doar 2-3-4 saptamani. Esti egoista, te gandesti doar la tine, nu la voi si mai presus nu la el. Sper ca nu mai trebuie sa iti mai zic ce ar trebui sa faci (din punctul meu de vedere desigur) ca am fost destul de clar. Gandeste-te bine!

10 răspunsuri:
| justmeesb a răspuns:

Eu zic sa nu iei inca o decizie, nici macar nu a plecat si deja te gandesti sa il lasi? asteapta sa vezi cum o sa-ti fie fara el, daca la intoarcere e la fel de atras de tine, daca te cauta in timpul asta.etc Cert e ca daca el tot vine si pleaca nu o sa iasa nimic, doar daca s-ar oprii el la un moment dat sau sa pleci si tu cu el, in timp lucrurile se racesc cred eu. Vezi lunile astea 2-3 cum e si apoi iei o decizie.Pa pa

| cristi11cristian a răspuns:

Buna. e ff dificil ceea ce se intampla. dar intr-un final e si benefic pentru fiecare dintre voi!
incearca sa gandesti in ansamblu, in acest timp cat el va fi plecat iti vei da cu adevarat seama daca te iubeste precum pretinde sau daca a fost o iubire doar de o perioada!
A pune acum sfarsit relatiei, nu vei face decat sa-i confirmi ceea ce multi prieteni poate deja il sfatuiesc ( crezi ca ea te va astepta, si nu se va duce la un altul?) in cazul tau ceea ce poti face e doar sa il lasi sa si faca damblaua iar pe parcurs vei realiza ce simte pentru tine! se mai spune ca ochii care nu se vad se uita... dar acest lucru este valabil doar pentru acei ce simt atractie fata de cineva. in cazul tau daca e vorba despre iubire., atunci cand acesta va reveni, veti fi si mai infocati decat ati fost vreodata!

In schimb fii sigura ca sacrifiicile pe care esti determinata sa le faci
vor fi in egala masura atat din punctul sau de vedere cat si al tau!
sper sa ti fie de folos. si succes!

| micurutza2005 a răspuns:

Relatiile de acest gen au sanse extrem de minime sa supravietuiasca ori mergi cu el si santeti impreuna ori va veni acasa si va fi cu tine de obligatie sau altceva si acolo va avea in strainatate destule oferte doar nu o sa stea dupa tine pentru ca daca spui ca nu e in stare sa renunte la nimic pentru tine atunci nu te iubeste de ajuns sau are o oferta de lucru foarte rentabila si atunci va trebui sa il intelegi daca ai incredere in el si el in tine tu stii ce relatie aveti daca crezi ca e solida atunci nu ai de ce sa iti faci atatea griji, dar nu te mai arata asa slaba de inger in fata lui plangand, barbatilor nu le plac femeile plangacioase slabe ei prefera femeia sigura pe ea hotarata uneori putin prea severa si care sa stie sa faca ce trebuie fara sa se panicheze asa ca fi mai barbatoasa nu soricel plangacios ca nu il impresionezi cu lacrimi poate doar starnesti mila sau dispret si astea sunt foarte grave daca le simte un barbat pentru o femeie, asa ca lasa-l sa plece dar inainte aveti o discutie serioasa despre relatia voastra daca mai vrea sa continue sau te lasa sa iti vezi de viata ta in continuare, doar nu e el unicat, deci stabiliti inainte de a pleca cum ramane cu relatia voastra daca va continua sau nu, si incearca sa descoperi subtil ce gandeste despre voi ca sa iti poti face o impresie si sa stii ce sa faci pe viitor nu sa stai sa il astepti degeaba la infinit. succeshappy

| consilierindragoste a răspuns:

Ti-am mai spus contacteaza-ma!

| soare a răspuns:

Mai daca va iubiti o sa treceti peste asta dar ai putina incredere

| mircea a răspuns:

Asta-i viata! Este un test in urma caruia veti constata daca relatia voastra a fost ceva trainic, sau se dilueaza in timp. Dar, putina atentie nu strica si ma refer la faptul ca dragostea adevarata dainuie orice ar fi sa fie. Iar in ceea ce priveste inselatul, este valabila si reciproca... Vreti sa vedeti cat de serioasi sunteti in relatia voastra? Atunci continuati!

| no1cares a răspuns:

Nu lua inca o decizie! pentru ca sunt sanse sa o alegi pe cea gresita!
daca tu ai incredere il el atunci nu ai avea de ce sa-ti fie frica!
chestia e ca el cand se intoarce tu o sa vezi daca sa schimbat...adica daca s-a racit fata de tine! daca se intampla asa, t.rebuie sa ai o discutie cu el.

| loving2008 a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie serioasa cu el despre relatia voastra! Eu consider ca 2 oameni se pot iubi si la 10000000000km distanta, important e sa fie IUBIRE. Daca te iubeste cu adevarat nu te va insela. Ce zici? Te iubeste?

Treci si pe la mine cu un raspuns.

| mycutzacryss a răspuns:

Pai nu te grabi sa iei o decizie deja. daca este o relatie destul de serioasa si te iubeste asa de mul, nu o sa te insele pentru ca o sa aiba constiinta impacata ca tea inselat si nu o sa ii convina. daca vrea sa te insele tot te inseala eu asa zic.lasa sa treaca timpul, lasa-l sa plece vezi cum e fara el, vezi daca cand o sa se intoarca o sa fie totul la fel.ai grija! te ast si pe la me cu un rasp si sa imi daca te-am ajutat cu ceva.eu sper ca da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbati tot te vor insela odata oricat i-ai iubi si te-ar iubi, asa ca nu are rost sa va despartiti