| Deea_1734 a întrebat:

Am si eu o problema si vreau sa imi raspunda cine se pricepe. Timp de 9 luni nu am avut relatii sexuale, acum de anul nou am intretinut relatii sexuale timp de 3 saptamini regulat.Luna trecuta ciclul mi-a venit pe data de 22, dar luna asta intirzie sa apara, teoretic nu am cum sa fiu insarcinata, doarece am facut sex numai protejat! Poate sa imi intirzie ciclul daca nu am avut relatii sexuale timp de 9 luni?

8 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Da, poate uneori sa intarzie fără a fi vorba de o problemă de sănătate, nu are mare importanță activitatea sexuală.
Totuși, dacă ești de părere că a existat un risc atunci când ai făcut dragoste, poți face un test de sarcină dacă întârzie peste o săptămână.

| teotza a răspuns:

Ciclu nu are legatura cu cat des sau cand ai intretinut relatiile sexual! poate sa-ti intarzie din diverse motive(reglari hormonale, schimbari bruste de vreme etc.) daca zici ca ti-a venit luna trecuta, au trecut 9 luni si ai facut-o protejat, atunci nu ai cum sa fii insarcinata. Nu e mare lucru daca iti intarzie o data. daca nu iti vine timp de 2-3 luni trebuie sa te duci la medic.

| fishix a răspuns:

Tatal meu e ginecolog. lasa`mi id`u si iti voi spune exact ce trebuie sa faci.

| Deea_1734 explică (pentru fishix):

Eu sunt din Republica Moldova si nu stiu ce inseamna id, dar daca doresti sa ma ajuti poti sa imi scrii aici pe TPU.Plizzzz

| fishix a răspuns (pentru Deea_1734):

La ID de messenger ma refeream...

| Deea_1734 explică (pentru fishix):

Eu nu am messenger((((

| fishix a răspuns (pentru Deea_1734):

Daca nu ai messenger va trebui sa te impusti

| Deea_1734 explică (pentru fishix):

Ha-ha-ha ai niste edei de gradinita, fa-ti laba mai departe si nu raspunde la intrebari daca nu poti fi de ajutor