| anonim_4396 a întrebat:

Am simtit nevoia sa scriu ceea ce simt, deoarece este vorba de prieteni. Va multumesc cu funde si voturi daca o sa imi dati sfaturi, idei, pareri.
Am terminat liceul, nu am luat bacul, momentan nu ma ocup cu nimic.
Aveam in clasa 3 prietene (printre care si cea mai buna prietena B)+ inca 3 din afara scolii (de varste diferite, una din ele fiind A).

De cand am terminat scoala, cu 2 de la scoala nu mai vorbesc, nu ne mai cautam si eu, una, nu suport cand se mai trezesc sa ma caute si sunt ipocrite, doar cu B, iar cu celalalte 3, la fel, se mai trezesc sa ma caute, doar cu A.

Chestia e ca din cele 6, una mi-a fost prietena de mica (A), are si ea ceva probleme cu familia, in vacanta de vara nu cred ca a existat maxim 2 zile sa nu vorbesc cu ea la telefon, acum, de cand a inceput scoala(e cu un an mai mica), cand eu o caut imi zice ca ma suna peste cateva ore, dupa care nu o mai face.
Eu, una, m-am saturat sa tot trag de ea.

De A si B imi pasa, pentru ca cu celelalte m-am convins cat de "bune prietene" au fost.

Ceea ce nu inteleg, este ca nu stiu ce sa fac.
Am prieten, nu imi uit prietenii, pot sa ma distrez si cu el, daca prieteni nu mai am, dar pur si simplu cateodata ma simt singura, chiar daca cu B vorbesc destul de des.

Uneori simt ca nu ma intelege nici ea, cand ii povestesc ceva, plus ca nu imi convine are un anturaj care nu imi place (droguri si alte chestii), care mie nu imi plac. Am mai avut discutii cu ea in anii anteriori despre baietii cu care se incurca, dar pur si simplu nu am cu cine. In prezent, toata ziua sta intr-un bar.

Ma rog, nu e tocmai o intrebare, dar daca mi-ati putea da niste sfaturi sau ati fost in situatia mea, v-as multumi mult. Simt ca daca am scris aici, macar ma pot descarca si cineva ma intelege.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Felicitari pentru cei ce au avut rabdare sa-ti citeasca articolul.

| ДdД a răspuns:

Hey! Si eu am trecut prin ceva asemanator.Eu nu am renuntat la cea mai buna prietena chiar daca prietenia noastra se racise.Incearca sa vorbesti cu A si explica-i tot ce simti asa cum ne-ai explicat si noua pe site.Sunt sigura ca te va intelege si problema comunicarii dintre voi se va rezolva.

Nb!

| dydyloveblue a răspuns:

E foarte interesant ce ai scris aici. Dar nu stiu cati inteleg..scurt si la obiect..Cine vede intrebarea ta se plictiseste. Ba chiar mult ai scris o poveste.Nu am cum sa te ajut, poate doar sa iti spun cauta-ti alte prietene sau mai bine renunta la ele.