| AdelaAde7 a întrebat:

Sper sa nu va plictisesc prea tare dar vreau sa va spun cateva lucruri din viata mea care ma impiedica sau fiu fericita, si am o extrem de mare nevoie de sfaturi chiar daca nu va cunosc. Am 14 ani si sunt foarte nefericita in ultima vreme nu ma simt bine cu mine orice as face ma simt urata si singura. Am avut o singura prietena pe care o cunosc din clasa a5a dar ne-am certat si nu mai sunte-m prietene de vreo doua luni imi este extraordinar de dor de ea dar ea nu ma mai cauta deloc si nici eu nu o fac sunt sigura ca nu va mai fi niciodata ca inante cred ca s-a schimbat foarte mult. Am o colega de clasa cu care am inceput sa ma inteleg dar m-a tradat de multe ori si nu mai prea pot avea incredere in ea dar totusi vorbesc inca cu ea si am trecut peste deoarece nu am pe nimeni. Am nevoie de o prietena caruia sa ii povestesc totul despre mine in fata de care v-am povestit (pe care o cunosc de 3 ani jumate) am avut incredere ca intr-o sora si ea in mine la fel ne spuneam tot si nu mi-am pierdut increderea in ea pentru ca nu m-a tradat niciodata, pur si simplu aveam certuri aiurea care ne-au indepartat. Parca de cand nu mai vorbesc cu ea viata mea s-a schimbat radical plang in fiecare seara ca nu ma pot descarca unei persoane in care am incredere. Incerc sa imi ocup timpul cu anumite chestii dar pana la urma cand simt ca am nevoie de cineva imi vine sa mor pentru ca nu ma pot descarca nimanui pana si acum plang scriind asta pentru ca ma doare extrem de mult, stiu ca este cam copilaresc dar este greu sa nu ai prieteni, sunt o persoana mai timida si nu imi place sa ma bag singura in seama mie mi se castiga greu increderea si nu ma mai pot atasa de nimeni! Cu mama nu imi place sa discut aceste lucruri ea imi spune :du-te si tu cu aia, fa si tu aia... dar eu nu pot straight face Va multumesc ca ati citit asta si ca va pierdeti timpul sa imi raspundeti insa chiar aveam nevoie sa vorbesc despre asta. Imi pare rau daca am m-ai facut greseli gramaticale sper sa intelegeti.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Aceiasi problema, dar exprimata intr-un mod frumos.
"Everybody lies..." tine minte asta, te v-a ajuta.
Acum, nu trebuie sa iti para rau ca ai pierdut prieteni, ok, iti pare, dar asta nu inseamna ca e numai vina ta.
Daca au plecat, inseamna ca nu ti-au fost niciodata prieteni, nu?
Eu am fost impreuna cu o fata, s-a despartit de mine, si suntem prieteni, chiar daca ma doare atunci cand vorbesc cu ea, si o vad ca-mi vorbeste rar, si destul de rece.
Nu trebuie sa ai incredere in oameni, si mereu sa te astepti la ce-i mai rau din partea lor, din 3 motive:
1. Oamenii sunt rai, si egoisti, niciodata nu v-or pune binele tau in fata binelui lor, decat foarte putini v-or face asta.
2. Daca te astepti la ce-i mai rau, si nu se intampla, vei fi fericita.
3. Daca te astepti la ce-i mai rau, si se intampla, nu vei fi chiar asa surprinsa.
Poti mereu gasi persoane carora sa poti sa te descarci, chiar si aici, sunt oameni care te pot asculta.
Si e usor sa-i gasesti, trebuie doar sa cauti putin.
Daca au plecat, inseamna ca n-au vrut niciodata sa fie langa tine pentru totdeauna, si daca se v-or intoarce, iar atunci cand v-or spune "Voi fi aici mereu" tu o sa-i crezi, atunci deja e vina ta.
Daca au plecat, cauta-ti prieteni noi.
Nu cauta prieteni printre oamenii sociabili, care vorbesc cu toti etc, multi dintre ei, nu toti, nu stiu sa pastreze un secret, incearca sa gasesti un singur prieten macar, dar in care sa stii ca poti avea incredere, si care sa nu te tradeze mereu.
Urasc 3 lucruri: Minciuna, tradarea, si daca asa se zice "curvarea".
Si un al 4-lea lucru: Oamenii.
Urasc oamenii, si pe mine, pentru ca sunt si eu la randul meu om.
Dezamagirile te fac mai puternica, si ranile pe care le ai acum, v-or fi vindecate in timp, doar de tine.
Nu te increde in persoana care-ti spune cuvinte frumoase, increde-te in persoana care-ti spune adevarul verde-n fata, si care te raneste mereu numai spre binele tau.

6 răspunsuri:
| Lovee18 a răspuns:

Cred ca daca simti nevoia de o prietena sa gasesti pe cineva sau sa ii spui prietenei tale tot ce ai scris aici si ca ai vrea sa va impacati, chiar daca nu va mai fi chiar la fel poate ca te va intelege si va accepta iar prietenia voastra.

| Motilyk_Otilik_1991 a răspuns:

Da,te inteleg PERFECT! certurilea astea te departeaza de prieteni, cum fac tigarile cu corpul nostru ( incetul cu incetul). Nu ai nevoie de prieteni falsi, prieteni nu se fac doar la scoala! poate la tine in oras e n loc in care sa incepi diferite activitati extrascolare cu mai multi copii, acolo iti vei face sigur niste prieteni! Sau fa cum am facut eu! cand vezi ca un grup mai mare discuta, baga-te si tu in conversatie! nu trebuie sa plangi pentru cineva care nu mai tine la tine, pur si simplu nu merita...pun pariu ca este cineva care doreste prietenia ta, baga-te intr-un grup mai mare de prieteni, o sa vezi ca o sa mearga! :* succes!

| AdelaAde7 explică (pentru Motilyk_Otilik_1991):

Iti multumesc foarte mult pentru sfat :* ma face sa ma simt mai bine si sa realizez ca ai dreptate. :*

| Motilyk_Otilik_1991 a răspuns (pentru AdelaAde7):

Da...si eu mi-am pierdut tot asa my bff...dar am stat intr-un grup mare de prieteni si dupa ce am comunicat mai mult toti eram a fratii, oricum, daca ti-a placut raspunsul meu sa stii ca mi-a facut placere sa il scriu :*

| Dodo3 a răspuns:

Deci si eu sunt la fel! Stiu ca esti greu ca prietena ta cea mai buna sa se schimbe si crezi ca nu te poti obisnui fara ea! Cred ca trebuie sa incerci macar tu sa va impacati, daca o sa vezi ca nu merge ...asa e! Trebuie sa nu mai fi timida ( sa fim laughing imi e rusina si sa vorbesc cu persoane necunoscute) Am observat ca persoanele tupeiste au mai mult de castigat! Eu chiar imi doresc sa imi fac prieteni noi si sa uit de toate prietenele care m-au tradat si etc, doar ca nu am cum si trebuie sa ma intorc la ele si sa le mai acord o sansa! sad Cred ca trebuie sa vorbesti cu ea, sa ii spui ce nu iti convine la ea! Daca vrei... poti sa imi dai id tau sa mai vb! happy :*