| Rizer a întrebat:

Am stat si m-am gandit mai bine si parca as vrea sa inlocuiesc anticonceptionalele YAZ cu altele pentru ca acestea sunt foarte scumpe nu as avea atatia bani mereu in fiecare luna sa le cumpara 47 de lei aproape 50 de lei si ma gandeam sa-mi cumpar altele mai ieftine dar sa fie asemanatoare cu YAZ!

Tin sa mentionez ca nu am mai luat pana acum, si YAZ mi-a prescris doctorita(fara reteta) dar mi le-a dat asa de genul- daca vrei YAZ da iti prescriu YAZ daca nu ia ce vrei (ceva de genul mi-a zis doctorita)! Sistemul sanitar cazut rau de tot desi am fost la privat si am dat 220 de lei si consultatie si proba(lama)+ecograf, doamnei doctor nu pre-a "i-a placut de mine" si ma alungat repede!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, dacă NU ţi-a dat reţetă pentru un anumit tip de tablete ( spre exemplu pentru Yaz ) atunci e posibil să NU le poţi cumpăra de la farmacie ( teoretic aşa ar TREBUI să se întâmple )!

Dacă nu ai primit nici o "Scrisoare" medicală ( sau vreo Recomandare pe un bilet de trimitere ) pentru medicul de familie, ca acesta să-ți scrie o rețetă pentru Yaz, atunci situația este aceeași!

Apoi, eu NU-ți recomand să le "schimbi", chiar dacă sunt puțin mai scumpe decât altele - după părerea mea ( și a multor persoane cu care am discutat despre ele ) aceste anticoncepționale sunt cele mai bune ( la ora actuală )!

| Rizer explică (pentru bursuc001):

Mi le-a dat pe o hartiuta nu e bilet nu e recomandare mi-a scris cum sa le iau si atat!
Si am intrebat la farmacie cat ma costa si e suma care am mai zis-o! Si se da si fara prescriptie!

| bursuc001 a răspuns (pentru Rizer):

Da, se poate să fi "decăzut" și sistemul farmaceutic, NU doar cel medical...

Totuși, așa cum ziceam înainte, ar fi "bine" să le iei pe acestea - sunt MULT mai bune decât altele ( chiar dacă sunt anticoncepționale și cu vreo 12 lei/cutia ) în sensul că persoanele cu care am discutat au precizat că NU au avut nici un efect advers ( și nici nu s-au îngrășat după ele )!

Apoi, ar fi bine să cauți la mai multe farmacii - poate fi o diferență de preț!

| Rizer explică (pentru bursuc001):

Chiar va multumesc pentru raspuns, am sa caut la mai multe farmacii sa vad am auzit ca la ropharma da reducere de 10% reducere cu talon daca castigi nu automat razuiesti un talonas si daca nimerseti 10 %reducere!

| bursuc001 a răspuns (pentru Rizer):

Cu plăcere!

Şi da, mai sunt şi "promoţii" ( dar mai rare ) : spre exemplu cumperi 2 cutii şi primeşti una "gratis"!

Apoi, să fi ATENTĂ cum le iei : prima tabletă se ia în PRIMA zi de menstruaţie ( atenţie să aibă iniţialele zilei respective din săptămână )!

Dacă începi să le iei din prima zi de menstruaţie EŞTI "protejată" din prima zi de "tratament" - dar e PREFERABIL să nu faci sex chiar în prima zi - eu aş zice că sunt "sigure" DOAR din a 2-a zi : de acolo încolo POATE ejacula liniştit în tine că NU există risc de sarcină ( au o prevenţie de 99-100 % dacă nu uiţi vreo tabletă )!

Se iau cele 24 de tablete roz, apoi cele 4 albe - când eşti la ultimele 4 albe vei avea menstruaţia ( de obicei de la a 2-a tabletă albă )!

NU se face pauză între cutii/blistere - când ai terminat cele 28 tablete ( 24 roz + 4 albe ) se ÎNCEPE o NOUĂ cutie CHIAR dacă nu ţi s-a terminat menstruaţia ( nu are nimic )!

Dacă le iei corect, FĂRĂ să uiţi vreo tabletă şi preferabil în fiecare zi la aceeaşi oră ( de obicei seara pe la ora 21 sau 22, în fiecare zi ) eşti PROTEJATĂ non-stop - INCLUSIV în perioada tabletelor albe, când ai menstruaţia!

De asemenea, să fi ATENTĂ că un "tratament" se face MINIM 6 luni NEÎNTRERUPTE - dacă întrerupi tratamentul, e bine să întrebi medicul ÎNAINTE!

Apoi, să nu întrerupi tratamentul, decât atunci când ai terminat o folie ( cel puţin ), dar preferabil când termini toată cutia!

În caz contrar RIŞTI să-ţi DEREGLEZI tot organismul, inclusiv ciclul menstrual - sau chiar să rămâi însărcinată!

Un "tratament" NORMAL se face timp de 10 luni, apoi PAUZĂ de 2 luni ( în care TREBUIE să foloseşti alt mijloc contraceptiv : prezervativ sau ovule spermicide ), APOI alte 10 luni se face tratament cu aceste tablete, apoi alte 2 luni PAUZĂ, etc.

De asemenea, să citeşti cu ATENŢIE prospectul ÎNAINTE de a le lua - iar dacă ai simptome "dubioase", să iei legătura IMEDIAT cu un ginecolog!

Dacă mai ai întrebări despre ele, poţi să-mi trimiţi un mesaj "privat" ( din secţiunea Mesaje sau de pe profilul meu ) şi continuăm discuţia în privat ( ori dacă vrei să întrebi ceva mai deosebit şi NU se poate posta pentru public )!

Mesajul "privat" se poate trimite din secţiunea Mesaje ( pe stânga paginii, e scris cu portocaliu, a 5-a rubrică şi are simbol un "plic" - sau de pe profilul meu ( faci click pe poza mea sau pe numele meu şi intri pe profilul meu şi ai acolo o "tastă" denumită Mesaje ).

Primul mesaj trebuie trimis de pe profilul meu ( ca să-ţi fie mai uşor, până te obişnuieşti ); iar pe restul le poţi trimite din secţiunea Mesaje, deoarece acolo găseşti şi răspunsurile mele ( sau alte mesaje trimise de alţi useri ).

Mesajul privat se trimite DIRECT "destinatarului", fără a fi afişat pe sait ( la alte persoane ) - de aceea este mesaj "privat" ( îl şti DOAR tu şi destinatarul ).

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!