| Rizer a întrebat:

Am stat si m-am gandit si parca as vrea sa inlocuiesc anticonceptionalele YAZ cu altele pentru ca acestea sunt foarte scumpe nu as avea atatia bani mereu in fiecare luna sa le cumpara 47 de lei aproape 50 de lei si ma gandeam sa-mi cumpar altele mai ieftine dar sa fie asemanatoare cu YAZ!
Tin sa mentionez ca nu am mai luat pana acum, si YAZ mi-a prescris doctorita(fara reteta) dar mi le-a dat asa de genul- daca vrei YAZ da iti prescriu YAZ daca nu ia ce vrei (ceva de genul mi-a zis doctorita)! Sistemul sanitar cazut rau de tot desi am fost la privat si am dat 220 de lei si consultatie si proba(lama)+ecograf, doamnei doctor nu pre-a "i-a placut de mine" si ma alungat repede!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Yasmine e o alternativa ceva mai ieftina, dar incearca sa imparti cheltuielile cu anticonceptionalele cu partenerul tau sexual, e si in interesul lui sa nu apara o sarcina nedorita.

Si mai e o problema: ce varsta ai? Dupa 35 de ani contraceptivele orale combinate nu mai merg, trebuie schimbate cu altele, pe baza exclusiv de progestative.

| Rizer explică (pentru Empathizer):

Am 20 de ani si 3 luni.Da si asa ca partenerul imi da banutii sa mi-le cumpar dar parca nu vreau sa profit mereu in fiecare luna cu chestia asta sau sa fie vreo situatie cand nu are sau nu are de ajuns sau cinestie ce si sa nu am eu atatia bani sa mi-le iau! Nu stiu m-am gandit si la minusuri nu numai la plusuri!

| Azµre a răspuns (pentru Rizer):

Mergi pe Yasmin, într-o lună de zile dă=o dracului de treabă strângeți amândoi 35 de lei, nu vă mai duceți în cluburi, numai ieșiți la terasă să beți 250 ml de cola la 5 lei, vă luați sticla de 2, 5 cu aceeași bani și stați acasă. Să vedeți cum economisiți.

| Rizer explică (pentru Azµre):

Pt tine nu merg in cubluri si am o viata destul de serioasa, nu cheltui aiurea banii!

| Azµre a răspuns (pentru Rizer):

Te-a deranjat să înțeleg, ți-am dat un exemplu cum poți strânge bani. Îmi pare rău dacă te-a deranjat.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la alt ginecolog. Cabinetul privat nu are nici o legatura cu sistemul sanitar, este strict o afacere privata. Realitatea este ca pentru consult ginecologic plus ecografie plus papanicolaou ai platit relativ putin, asa ca probabil n-ai ales cel mai bun cabinet.
Nu poti schimba contraceptivele de capul tau, trebuie sa faci un alt consult ginecologic si, eventual, un alt test Papanicolaou.

| Rizer explică (pentru Brigaela):

Am facut ecograf 100 de lei, lama 60 lei si consultatia tot 60 de lei papanicolaou nu am facut!

| Brigaela a răspuns (pentru Rizer):

Lama inseamna test papanicolaou, adica citologie cervico-vaginala.

| Rizer explică (pentru Brigaela):

Ma scuzati va rog, nu stiam despre ce este vorba ma gandeam ca are legatura cu cancerl de col! Inca o data ma scuzati!

| Brigaela a răspuns (pentru Rizer):

Testul Papanicolaou este cel care identifica leziunile canceroase si precanceroase de col uterin. El consta in prelevarea cu un tampon de celule prin stergerea colului uterin si intinderea acestora pe o lama de sticla care se coloreaza apoi cu coloratia Papanicolaou si se examineaza la microscopic. La tara, femeile care nu stiu sa citeasca si deci nu se pot informa, numesc aceasta investigatie: mi-a facut o lama (se refera la lama de sticla). testul Papanicolaou se face obligatoriu la prescrierea de contraceptive orale si la fiecare 6 luni pe toata durata tratamentului (sau la 6 luni de la inceperea tratamentului daca acesta a fost intrerupt in primele 6 luni).

| Rizer explică (pentru Brigaela):

Dar eu nu stau la tara, imi pare rau, dar asa mi-a zis si asistenta ca se numeste "lama" nu am zis eu asa aiurea!
Putea sa-mi zica de Papanicolaou dar mi-a zis si mi-a si scris pe bonul fiscal "lama" credeti-ma si nu stau la tara stau intr-un oras care este aproximativ de aglomerat!

| Azµre a răspuns (pentru Rizer):

Lamă sau papanicolau așa se numește. Lamă e mai simplu de zis și ușor de înțeles, spune cuiva de papanicolau că n-are idee.

| Brigaela a răspuns (pentru Rizer):

Asa cum am presupus, este un cabinet in care merg si femei mai simple, care nu se pot documenta si atunci pe bonul fiscal scrie intr-un termen pe care sa-l inteleaga toata lumea. Nu stiu de ce asistenta ti-a zis la fel, poate i s-a parut ca nu te-ai documentat suficient, ca nu ai citit toate cartile necesare si n-ai sa intelegi un termen mai stiintific. Totusi, cred ca ar fi fost de datoria ei sa-ti spuna termenul stiintific si apoi, daca vedea ca nu stii despre ce este vorba, sa-ti explice si sa te trimita la biblioteca, la documentare, nu sa presupuna ca n-ai sti la ce se refera. Ciudat este insa ca nu ai cerut tu test Papanicolaou, in general scrie in toate cartile de popularizare a stiintei ca femeile trebuie sa solicite acest test anual, si la inceperea contarceptivelor, iar apoi de doua ori pe an in timpul tratamentului.

| Rizer explică (pentru Brigaela):

Cand a intrebat-o pe d-na doctor asistenta a intrebat-o ia-ti facut si lama sau numai controlul si ecograful, si d-na doctor a rasp "si lama Dna Gaby"
Deci eu numai zic nimic ca nu vreau sa cad urat pe aici!

| Azµre a răspuns (pentru Rizer):

Testul Papanicolau sau frotiul/lama Papanicolau a devenit astazi foarte practicat, facand parte din examenul ginecologic de rutina. Practic acest test consta in obtinerea unui frotiu (o lama care contine celule din biopsia cervicala, aceste celule sunt supuse unei coloratii specifice si apoi vizionate la microscop) din celulele colului uterin biopsiate in prealabil.

| Azµre a răspuns (pentru Rizer):

FROTÍU, frotiuri, s. n. 1. Picătură de sânge, suspensie de microbi etc. întinse în strat subțire și omogen pe o lamă de sticlă pentru a fi examinate la microscop

| Brigaela a răspuns (pentru Rizer):

Parca spuneai ca asa ti-a explicat asistenta, nu ca purtau ele o discutie prescurtata.

| Azµre a răspuns (pentru Brigaela):

E tot dracul ăla Brigaela, Lama sau Papanicolau tpt aia este...

| Brigaela a răspuns (pentru Azµre):

Asta incerc si eu sa-i explic. Daca citesti atent vei vedea ca domnisoara care intreaba nu a facut legatura intre lama si testul Papanicolaou si a ramas cu impresia ca n-a facut acest test.

| Rizer explică (pentru Brigaela):

Am facut Papanicolaou!

| danielaxyz a răspuns:

Tri-regol

| Azµre a răspuns:

Schimbăle cu Yasmin, conțin aceleași substanțe active, prețul fiind de 35 de lei.