| EAElena a întrebat:

Am tot vizitat site-ul acesta in speranta ca am sa gasesc un raspuns si pentru intrebarea mea dar m-am hotarat sa o adresez eu direct.Am 16 ani si jumatate si am si eu, ca orice adolescent, probleme in legatura cu parintii si prietenul.Sunt cu un baiat de 9 luni de zile si ne intelegem foarte bine, facem multe lucruri impreuna si ma atrage foarte mult pentru ca este unic in felul lui(tin sa mentionez ca avem aceeasi varsta, deci aceasta nu ar trebui sa fie o problema). Problema este ca parintii mei nu il accepta si nu inteleg de ce.Nu le-am semnalat nici o problema pana acum si nici nu le-am dat de banuit nimic in sensul ca nu ar fi ceva ok intre noi doi. Ei nu il cunosc pe acest baiat, nici macar nu l-au vazut pentru ca nu pot purta o discutie deschisa cu acestia fara sa am regrete dupa aceea.Eu ii cunosc parintii lui si ma inteleg foarte bine cu ei.Si el este un baiat de nota 10(este cuminte, vorbeste si se poarta frumos, are un suflet cald, dar este foarte sensibil). Stiu ca rational ar fi sa las valurile dragostei deoparte(este prima oara cand pun suflet in relatii) si sa imi ascult parintii dar problema este ca nu inteleg de ce trebuie sa renunt la o relatie asa frumoasa cu un baiat atat de rar in zilele noastre? Parintii mei nu suporta sa discutam pe tema aceasta si evita orice argument, afirmandu-mi doar ca ar trebui sa inchei relatia pentru ca este cam mult timp si nu trebuie sa o iau asa in serios. Oare trebuie sa ii fac pe parintii mei sa il cunoasca? Dar daca nici macar nu vor sa auda de el cum vor accepta sa il cunoasca? Nu stiu ce ar trebui sa fac.Am incercat sa ma despart de el dar dupa cum am mentionat este foarte sensibil si sufera mult.Si pana la urma nu vreau sa ii fac rau pentru ca parintii mei nu vor sa am o relatie deschisa cu un baiat.Astept un raspuns.Va multumesc anticipat!happy

Răspuns Câştigător
| yuppy a răspuns:

Buna Elena. Tin sa iti spun ca te inteleg si stiu cum este pentru ca si eu am trecut prin asa ceva si acum am 19 ani...nu este vorba ca parintii tai nu vor sa il accepte pe prietenul tau, ci ei doar se gandesc sa nu ai de suferit mai tarziu din cauza lui sau sa nu cumva sa ramai insarcinata daca ai deja relatii intime cu el...pentru parinti este o problema atunci cand au un copil care inca este minor si are o relatie deja. Si nu iti sugerez sa te desparti de el, ci doar sa nu le mai vorbesti parintilor tai despre el atat de mult, oricum tu mai ai putin si o sa faci si cei 18 anisori si nu va mai trebui sa dai atata socoteala pentru ceea ce faci. te pup si ai grija de relatia ta si de tine

4 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Vb cu ei spune le ca ti-a facut un prieten. ei trebuie sa inteleaga ca deja ai crescut si trebuie sa ai prieten dar fii cum, inte si arata le ca pot avea incredere in tine. cit despre el nu vad ce ar avea impotriva pentru ca sunteti copii si nu e vb de casatorie nu? in timp vei mai cunoaste persoane si vei sti ce sa faci cind va veni vreme a sa te casatorestio sa stii ce doresti de la viata si cu cine

| tee a răspuns:

Probabil li se pare prea devreme sa ai un prieten atat de serios. Evita sa mai deschizi discutia in fata lor, deocamdata. Daca te intreaba de el evita sa le raspunzi sau spune-le ca nu mai ai nici un prieten...
Nu vreau sa te invat sa minti pentru ca nu este o rezolvare, dar daca sunt asa impotriva lui, cand nici macar nu il cunosc, cred ca pentru moment este cel mai potrivit.
Adevarul e ca nu ii inteleg pe acesti parinti, asa ca imi este greu sa iti dau un raspuns "perfect" care sa iti rezolve problema. Daca este cineva care a trecut prin asa ceva si a reusit sa treaca de acest moment te va putea ajuta mai mult.
Iti doresc o viata frumoasa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunele ca desi sunteti impreuna asta nu inseamna ca trebuie sa faceti sex.conteaza foarte mult chestia asta l parinti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunele ca desi sunteti impreuna asta nu inseamna ca trebuie sa faceti **x.conteaza foarte mult chestia asta l parinti