| anonim_4396 a întrebat:

Am un iubit d 10 luni ne iubim f mult si vrem sa ne luam am plecat o data de acasa ca sa fim impreuna dar au venit dupa mine as vrea sa fug din nou dar familia mea nu e de akord nu il vrea eu am 16 ani iar el23 nu vrem sa ne despartim ajutati-ne. ce putem face ca sa fim impreuna?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai asteptati vreo 2-3 ani. Tu ocupa-te de scoala, termian liceul, ia-ti bacul. Daca va iubiti cu adevarat, in cativa ani va veti iubi si mai mult si veti avea o relatie si mai puternica.

eileen
| eileen a răspuns:

Ca sa fiti impreuna trebuie sa fii tu la mama si tata el la ai lui. Dovediti-le parintilor ca sunteti suficienti de maturi si ca va iubiti intr-atat incat sa puteti astepta pana termini liceul, macar.

| cotzobel a răspuns:

Woaw.la 16 ani te gandesti la casatorie? mai bine gandeste. te la scoala, la o cariera.lasa casatoria ca nu se intampla nimic daca mai astepti vreo 2-3 ani sau poate mai mult. daca el te iubeste o sa te astepte. daca nu...baieti mai sunt pe lumea asta...asculta.ti parintii pentru ca ei au mai multa experienta decat tine si te asigur eu ca iti vor binele.

| Notme a răspuns:

Crezi ca 10 luni sunt suficiente pentru a cunoaste un barbat? pentru a decide ca el este alesul? avand 16 ani. abia cunosti baietii. El are 23 ar trebui sa fie mai matur si sa nu accepte sa fugi de acasa! ce inseamna asta?! parintii tai te-au crescut, te-au iubit, te iubesc, esti copilul lor, tu crezi ca vor sa iti faca rau? daca nu sunt de acord au ei anumite motive, stai linistita. Singurul lucru care il vrea un parinte e fericirea copilului sau!
Si. daca chiar crezi ca e alesul, atunci stie sa si astepte daca tot te iubeste. mai bine pune mana pe carte si lasa prostiile, o sa iti para rau crede-ma!

| onelove a răspuns:

Daca va iubiti cu adevarat atunci nu conteaza ce zic restul, pentru ca guri rele gasesti la tot pasul. Oricum eu zic, ca acum trebuie sa iti pui in ordine prioritatile, adica scoala, bacul si apoi mergi la facultate. Daca va iubiti nu trebuie neaparat sa va luati. Si eu zic ca 10 luni e prea putin ca sa faci un pas asa mare. Gandeste-te bine, sa nu regreti mai tarziu

| mioara a răspuns:

Sa te mai astepte 2 ani

| Ys a răspuns:

Nu cred ca este o idee buna...si totusi u ai 16 si el 23... dar daca chiar fa iubiti...este cam najpa cu parintzi daca ei nu is de acord cu relatia voastra...mai lasa tp. sa treaca si dupa pote...

| masly a răspuns:

Pai nu ar trebui sa te gandesti asa. uite eu aveam o prietena in acelasi situatie ca si u... si ea a renuntat la scoala pe el si dupa ceva timp s-au despartit si ea a ramas fara nici un viitor fara scoala fara nimic... puteti fi si impreuna fara sa fugiti in lume... dc nu i propui sa te astepte sa iti termini si u scoala? dac te iubeste k adevarat at te asteapta atat cat e nevoie ce zicitongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fata draga, esti prea tanara sa te inhami la o casatorie, la viata de familie, un copil (care sigur va veni), la un serviciu, ca doar din ce o sa traiti! El lucreaza? Are cum sa te intretina pe tine si eventual un copil? Te-ai gandit la toate aspectele unei astfel de legaturi? Pleci acum si iti dai seama ca greutatile si lipsa banilor o sa faca iubirea voastra mare, sa se cam duca. Ce vei face? Daca parintii te primesc, te intorci acasa; dar te intorci poate cu un copil, cu 1-2 ani pierduti din viata, cu anii de scoala pierduti, cu rusinea ca ai facut o prostie si, ce simplu ar fi fost sa iti asculti parintii...
Eu zic sa te gandesti bine! Daca te iubeste, te va astepta pina cand termini scoala, se va apuca si el de o meserie sau chiar o scoala superioara si, va veti putea incepe viata. Asculta-ti parintii, ei cu siguranta iti vor binele. Poate sunt duri cu tine, cu siguranta nu sunt psihologi sa stie cum sa ajunga la mintea si inima ta, dar te iubesc si iti vor binele. Gandeste-te, draga mea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oliana are dreptate. iar eu am o nepoata care s-a maritat de cateva ori in 3 ani.de la 14 la 17ani.acum e maritata si are o fetita. vrei sa stii ce viata are? fratele meu este tatal ei vitreg. a crescut-o de la 4 ani si tot de atunci nu a ascultat decat de oameni rau intentionati.acum a rupto-n fericire. pot sa-ti dau detalii daca vrei. dar ascultati parintii si ia in calcul sfatul olianei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu mai fugi de acasa sh sa le spui familiei ca te duci in parc cu prieteni, dar u te duci sa te intalnesti cu prietenul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai acasa pana la varsta de 18 ani

| my a răspuns:

Eu zic sa ii convingii pe ai taica tii la el si el la tine chiar daca ei poate nu o sa te inteleaga dar incearca... poate va functiona eu zic sa nu mai fugii de acasa pentru ca parintii tai poate sau cinuit sa te creasca...cum considereii si ori cum baietii mai is in lumeaasta nu ii singurul...cum crezi tuh

| sicamircea a răspuns:

Dar de ce trebuie sa te muti cu el mai bine copilarati, distrativa ca daca e sa fiti impreuna o sa aveti timp sa stati impreuna ba chiar o sa va plictisiti.