| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten cu care ma intilnesc deja jumate de an.Acum vrea mai mult adica relatie,mi-a spus ca in trecut a avut o viata sexuala activa (insa El la mine va fi primul) iar acum cind apar discutii despre asta, imi zice ca nu a mai avut relatii cu alte fete de cind ne intalnim, eu insa nu-l cred.Ce sa fac? Cum sa aflu adevarul?sadsad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca dupa un jumatate de an nu ai incredere in el, nu stiu cum de ati rezistat atat de mult! E o mare, mare problema!
Ce a facut ca tu sa ai banuieli de genul?
Ce nu a facut incat sa-ti castige increderea?
Lasa-l pe el sa vorbeasca cat vrea despre sex. Cand faci pentru prima data pasul asta, e de preferabil sa o faci cu o persoana speciala, pe care sa o iubesti si care sa te iubeasca.Sa existe respect reciproc! Sa ai incredere in ea... sa fie de neuitat!
Or tu, iti pui prea multe intrebari referitoare la aceasta relatie si nu da a bine.Nu ai cum sa afli. Degeaba o faci pe spioana ca nu o sa afli mare chestie.

Spune-i ca ai nevoie sa iti dovedeasca ca merita, ca te iubeste,ca te respecta, ca fara a avea incredere in el, nu poti face pasul asta.

Sau, poti sa stai asa, dar e foarte posibil ca mai tarziu sa regreti ca nu ai luat atitudine.

6 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună,iuliana07!
După tot ce ne-ai scris, înţeleg că te şantajează cu scopul de a primi sex.
Gândeşte-te de 1000 de ori dacă merită sau nu,având în vedere că în tot acest timp e posibil să se fi dus şi la altele dacă a avut o viaţă sexuală activă,şi după ce se va întâmpla între voi te va lăsa.
În primul rând, vrea să facă sex cu tine, nu dragoste. Face totul din plăcere, nu din iubire.
Cel mai bine este să, discuţi cu el, dar mă îngrijorează faptul că te şantează.
Nu cred că, este de bine.

| WildDream a răspuns:

Indiferent daca ii dai tu sau nu el tot o sa caute si in alta parte...Asa ca gandeste bine inainte sa faci ceva cu un asemenea individ.

| Lina1993 a răspuns:

Daca stai de jumatate de an cu el si inca nu ai invatat sa-l "citesti" sau nu iti dai seama cand te minte sau cand nu inseamna ca voi aveti practic o relatie de "suprafata". Eu zic sa nu te incurci cu el pe plan sexual daca nu esti sigura ca iti spune adevarul. Normal ar fi ca atunci cand vrei sa-ti incepi viata sexuala, sa ai 100% incredere in barbatul cu care o faci tongue

| Ianusik07 a răspuns (pentru Lina1993):

Acum dn pacate e departe de mine dar i-am promis ca in septembrie se va intimpla acest lucru deoarece mi-a zis daca nu-i dau Eu se duce la alta Nu vreau sa-l pierd il iubesc ft mult a spus ca merit sa ma astepte problema e ca nu sunt sigura ca e asa poate m-a schimbat deja cum pot afla si ce sa fac?

| Lina1993 a răspuns (pentru Ianusik07):

Aaa laughing))asa a zis?,deci e clar din prima,de cand mi-ai spus ca ti-a zis "daca nu o faci cu mine,ma duc la alta" ( e ataaat de cunoscut cliseul asta!, deschide ochii!). E clar ca te vrea doar ca sa ti-o traga. Vrei sa-ti spun ce va urma dupa ce-i cedezi? se va duce oricum la alta, ca o sa-si indeplineasca misiunea. Un barbat care te iubeste, nu iti va spune asa ceva niciodata. Il iubesti, il iubesti, dar eu ii trageam o ditamai palma peste fata daca eram in locul tau.

| NickName01 a răspuns:

Ca sa nu vorbeasca si de tine la trecut e bine sa fii precauta si sa-ti iubesti demnitatea mai mult decat pe oricare baiat... happy

Chiar şi dacă nu ai avea îndoieli în privinţa căsătoriei cu el, consideră că pentru liniştea şi echilibrul vieţii şi a familiei tale de "mâine", fără să-ţi poţi da seama acum, vei avea nevoie de această "demnitate"şi "onoare" pe care rişti să le pierzi acum"!

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevărată „cutie a Pandorei". Este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, liniştea" Familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că relaţiile intime sunt lucruri care transformă psihicul şi impregnează o amprentă de neşters naturii umane. Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica divorţurilor nu minte...

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul "celuilalt" partener (...), aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente!

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Divinitatea a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

Chiar şi dacă nu ai avea îndoieli în privinţa căsătoriei cu el, consideră că pentru liniştea şi echilibrul vieţii şi a familiei tale de "mâine", fără să-ţi poţi da seama acum, vei avea nevoie de această "demnitate"şi "onoare" pe care rişti să le pierzi acum"!

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevărată „cutie a Pandorei". Este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, liniştea" Familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că relaţiile intime sunt lucruri care transformă psihicul şi impregnează o amprentă de neşters naturii umane. Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica divorţurilor nu minte...

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul "celuilalt" partener (...), aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente!

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Divinitatea a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...