| libertate a întrebat:

Am 16 ani jumate! Am prieten de 7 luni! Tin la el foarte mult si el la mine (chiar imi demonstreaza ca ma iubeste).
Avem o relatie foarte deschisa!
In ultimul timp as vrea sa imi incep viata sexuala! (e prea devreme? sunt dezvoltata, am 1, 70m) ma simt pregatita fizic da psihic nu prea...chiar daca el ma ajuta sa ma pregatesc si psihic!
El nu e genul "obsedat sexual" nu mi-a zis niciodata "te rog!" imi zice ca atunci cand vreau eu, cand o sa fiu pregatita! (el peste o luna o sa aiba 18 ani)
Fetelor...se merita?

As mai avea o intrebare! Trebuie sa merg la ginecolog inainte! El a zis ca daca vreau sa merg o sa vina cu mine!
Voi ati fost inainte de a avea primul coatact sexual?

As dori cateva sfaturi/pareri...
Multumesckiss

Răspuns Câştigător
| Kitty a răspuns:

Daca ai incredere in el si consideri ca si pe viitor va mai exista o relatie de dragoste intre voi doi de lunga durata, procedezi cum vrei. Nu iti stabileste nimeni o varsta cand sa iti incepi viata sexuala. Insa nu trebuie sa te grabesti. Actul nu trebuie neaparat sa fie planificat. Trebuie sa aiba loc atunci cand exista acea apropiere, siguranta si incredere deplina in partener. Iar tu d. p. d. v. psihic trebuie sa te simti "in forma". Puteti face o vizita la medicul ginecolog. Nu uitati de protectie. Oricand si oriunde ati fi trebuie sa va protejati. Nu este ceva ne neglijat. Daca esti pregatita, daca simti ca va iubiti cu adevarat si neaparat va protejati, nu mai conteaza varsta in cazul tau.

5 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Daca nu esti pregatita psihic nu cred ca trebuie sa o faci de acum. Nu ai nici o obligatie si in fond nu te obliga nimeni. Pregatirea psihica e mult mai importanta decat cea fizica. Cred ca inainte ar trebui sa mergi si la ginecolog, dar trebuie sa te gandesti si sa fie cang e "inainte".

| claudia_6048 a răspuns:

Dc nu? laughing) cunosc o clasa in care mai toate sunt deja ***... de muuuuult si chiar spun ca le place si nu regreta nimic din ce au facut chiar daca acum poate ca nu mai sunt impreuna cu persoana care le-a exploatat in mai toate felurile laughing oricum poate fi o experienta destul de noua pentru tine, tinand cont si de faptul ca deja esti adolescenta si ai dreptul la propriile tale ganduri opinii idei etc si daca iti doresti cu adevarat un lucru faooo dar, doar atunci cand te simti tu pregatita din toate punctele de vedere si sa fie ceva special eventual alegeti o zi anume in care sa organizezi ceva de neuitat alaturi de partener astfekl incat sa nu te simti prost sau sa dai inapoi in momentul acela... sper ca vei face alegerea cea mai buna pentru tine te pup :* papa

| DenisaBiluta a răspuns:

sigh E bine ca nu vreau iubit si in nici un caz sa imi incep viata sexuala nu as mai fi asa de confuza...straight face

| zizzu8 a răspuns:

Buna!
happy in primul rand sincer cred ca esti cam micuta pentru a'ti incepe viata sexuala, mai ales daca nu te simti pregatita psihic[acesta fiind cel mai important lucru.]insa daca tu chiar iti doresti acest lucru, esti sigura de alegerea facuta si tii indeajuns de mult la prietenul tau...iti doresc multa bafta!:*

| libertate explică:

Sunt pregatita psihic... dar nu indeajuns
din aceasta cauza v-am cerut parerea!

cam peste tot."ooo doar 16 ani... e prea devreme"
in clasa mea sunt 20 de fete...cate ati zice voi ca sunt virgine?

va ziu eu...nu mai mult de 5!