| lovesmileforgive a întrebat:

Am un prieten de 9 luni si zi de zi ne certam. el sta la putina distanta, intr-un sat, de langa orasul in care locuiesc eu, si ne intalnim in weekend. eu sunt mai mica decat el cu aprox 5 ani. de multe ori l-am suparat si el a zis ca vrea sa se desparta de mine si eu tot i-am cerut o sansa, si inca o sansa si acum sa jurat ca aceasta e ultima. daca gresesc din nou? si el a gresit dar eu nu am modul lui de a fi. adica el se supara, comenteaza dar eu tin in mine sau ma descarc prin plans. imi e foarte frica ca o voi da in bara si de data asta si nu stiu ce sa mai fac. il iubesc foarte mult si nu vreau sal pierd. cu toate ca nu fac multe lucruri din cauza ca e el gelos. ce sfaturi imi dati?crying

Răspuns Câştigător
| LifeInColors a răspuns:

Sincer, vad ca tu te implici mai mult decat el in relatia asta. Si sa stii ca de ce ti-e teama nu vei scapa niciodata. Fii tu insati! Daca te place cu adevarat nu o sa vrea sa te schimbe si o sa te accepte asa cum esti. Daca nu, incearca sa ii explici cum te simti si spune-i sa se puna in locul tau. Desi, din cate ai zis...relatia voastra ii cam ciudata. Adica el de la sat, u de la oras, si diferenta de varsta.ce sa iti mai zic. Nu asta conteaza, dar tot ce vreau sa iti zic ii ca poate te ia la misto, dar numa tu poti stii daca te iubeste cu adevarat. Parerea mea ii ca ar trebui sa incerci sa il uiti, dar daca nu vrei, incearca sa comunici mai mult cu el, sa il faci sa isi dea seama cum te simti si sa il rogi sa isi schimbe putin atitudinea fata de tine. Mult succes:* Sper ca te-am ajutat! funda?big grin

4 răspunsuri:
| alexutza003 a răspuns:

Din ce spui tu el pare sa se fi saturat de relatia asta dar nici el nu stie ce sa faca si paremise ca, cauta motive de despartire cu ce puteai tu sa il superi asa de tare de cateva ori incat sa vrea sa va despartiti l-ai inselat? l-ai mintit cu ceva grav? ai vb urat despre el pe la spate? te-ai dat la alti baieti? ar trebui sa pui si problema invers poate nu tu esti problema in relatia asta ci poate el, dar el stie cum sa te influenteze incat sa pari tu vinovata insa tu sti mai bine cu ce ai gresit si daca chiar ai facut ceva foarte grav

| dan_2834 a răspuns:

Te inteleg perfect.Si eu am vb cu un baiat 8 luni si acum 2 zile aproape ca ne-am despartit.A fost ultima sansa care mi-a dat-o si am dat in bara.Insa nu ma crede ca ceea ce am facut nu am facut intentionat.S-a intamplat sa imi spuna ca nu mai are nevoie de mine chiar de ziua mea.De vreo 3 zile stau inchisa in camera, plang, nu manank...Ma simt foarte rau.Nu pot sa cred ca o sa renunte la mine pentru o prostie.Eu sper sa isi dea seama ca ii este greu fara mine si sa se intoarca la mine.Stiu ca isi doreste sa fie cu mine la fel cum imi doresc si eu sa fiu cu el,doar ca este cam orgolios.Tu incearca sa discuti cu prietenul,sa-i explici cum face cu tine,spune-i ce simti, ce nu iti place la el, poate o sa incerce sa se schimbe.Lasa-l sa vezi daca te iubeste asa cum il iubesti tu pe el.Fa-l sa inteleaga ca nu are de ce sa fie gelos pe tine pentru ca il iubesti numai pe el.Eu asa o sa incerc sa fac cu prietenul meu care ii seamana prietenului tau. Sper ca te-am ajutat.Bafta:*

| lovesmileforgive explică:

Adevarul e ca nu sunt cine stie ce greseli, doar ca lui nu ii convin unele lucruri. si o greseala mai mare a fost ca am incercat sa ii fac lipeala unei prietene cu un baiat, si am vb mult cu ala pe mess. nu am sters nici o conversatie. si pretenul lea gasit. a crezut ca il inselam si mi-a dat papucii. am incercat sa vb cu el, nu ma ascultat, iar apoi a doua zi, el astepta sa intru pe mess pentru a ne impaca. mi-a zis ca a gresit, ca era sa piarda ce avea mai de pret, si ne-am impacat.

| lovesmileforgive explică:

De atunci, tot aduce subiectul ala. cu toate ca au tecut cateva luni. si i-am tot zi. am incercat sa ii explic ca nu l-am inselat dar el nu, nu, nu si nu! si decat sa ii explic degeaba, aprob ca asa a fost"daca mai iertat dc tot ma mai bati la cap cu asta?" iar el imi raspunde ca nu poate uita, ca l-am inselat...