| Katsu a întrebat:

Ma numesc Antonio, am 16 ani si vreau sa stiu daca ma poate ajuta cineva in relatia cu prietena mea? Plang intruna de aseara de la 10 pentru ca chiar o iubesc..acum am sa va povestesc..Am cunoscut-o acum 1 an si 4 luni, pe internet din intamplare si la inceput am fost doar prieteni, apoi am inceput sa ne impartasim sentimentele si am inceput o relatie, una frumoasa. Dupa 4-5 luni de relatie, tatal meu a decedat si astfel mi-am pierdut persoana care m-a ingrijit de mic si m-a tinut langa el. Am fost parasit de mama la 10 ani, s-a dus in Italia la alt barbat chiar daca tata o iubea si o tinea in puf, bunicii i-am pierdut de mic, cand aveam 5 ani si 7 ani.i-am tinut de mana pana s-au dus si toate astea m-au traumatizat. Cand murise tata m-am simtit gol si singur, neavand frati, surori, o mama langa mine si va jur, daca nu era prietena mea alaturi de mine, ma sinucideam. Dupa moartea tatalui meu, ma schimbasem radical. Eram rece, trist, suparat..nu mai radeam cu iubita mea, nu o mai stiam face fericita, daca vorbea cu vreun baiat imediat eram gelos de frica sa nu o pierd si pe ea, asa ca, gelozia si certurile au inceput sa apara intre noi (din partea mea desigur, si acum imi dau seama cat de prost am fost de la bun inceput) si ea fiind prima mea iubire, certurile se produceau usor, eram mic, aveam 14 ani cand am cunoscuto iar ea 12..eram mic si prost iar din pacate tot prost am ramas, vedeti imediat de ce. Timp de 2-3 luni a suportat toata gelozia mea, toate certurile, nu erau certuri serioase, niciodata nu au fost, erau din lucruri neimportante rasarite naiba stie de unde in mintea mea cum ziceam mai sus, de frica sa nu o pierd iar ei normal ca nu ii placea daca vorbea cu cineva sau auzeam ca tasteaza la calculator sa o intreb imediat cu cine vorbeste, sa o intreb chiar si langa cine a stat in autobus in drum spre casa, cu cine a vorbit si tot intrebari din astea fara nici o noima, intrebari de care eu nu imi dadeam seama cat de rau fac, cat de rau imi fac singur si ei. Tot asa pana de craciun, cum incepuse vacanta de iarna am plecat la ea.

Distanta a fost foarte mare, eu locuiesc in Oradea, judetul Bihor iar ea tocmai in Calarasi, practic am tranversat tara. Am calatorit cu trenul pana la Bucuresti unde era sa ma pierd si era sa iau un taximetrist fals, infine. Cat timp am fost la ea cam o saptamana si ceva, a fost extraordinar de bine, o sarutam cand vroiam, o luam in brate cand vroiam..eram mai fericit ca niciodata pur si simplu imi plesnea inima de fericire si dragoste ce aveam pentru fetita asta. Atunci aveam 15 ani iar ea doar 13..mereu ne faceam planuri de viitor, sa termin liceu si sa vin la ea mereu cu masina, sa fim impreuna cat de des. Nici facultatea nu o faceam, doar sa fiu langa ea si daca dormeam in masina. Dupa vacanta m-am intors acasa, in acelasi cojmar din care am plecat si aceleasi amintiri sumbre care ma bantuiau..amintiri cu tata si dorul ce ma cuprindea mereu. Dupa scurt timp iar ne certam si ne suparam, iar era gelozie era dor...dar am suportat amandoi, incepuse sa vorbeasca cu alti baieti de prin Bucuresti, barbati adica de 20 si peste 20 de ani care o ameteau cu fel de fel de vorbe, era mica si cum arata ca o fata de 18 ani, foarte frumoasa normal ca aia voriau sa o cunoasca.

Apoi, in vara vroiam sa ne intalnim insa ne certasem foarte rau din cauza geloziei ca tot ii spuneam si ii promiteam ca ma schimb dar nu o faceam, pur si simplu nu puteam..erau zile cand ea ma injura de nervi si ma facea prost deoarece eram prea gelos si o acuzam pe nedrept mereu. In vara asta a cunoscut un tip de 18 ani din Bucuresti, a vb cu el cam 2-3 luni, apoi i-a fost dor de mine si s-a intors, ne-am impacat iar ea cu speranta ca intr-adevar m-am schimbat insa nu prea era asa.din pacate. Tot am vorbit, ne-am iubit din nou, eu am mai dat cu cate o banuiala de gelozie si asa, aseara a vorbit de la 10-11 pana la 3 dimineata cu un tip care e cu ea in liceu, iar acum imi vorbeste rece si nu cred ca mai vrea sa continuam, cel putin ala i'a cerut sa o sarute luni la scoala dar ea nu a fost de acord, mi-a povestit acum 2 ore.mi-a spus ca de tipu ala nu ii place ca e slabanog iar eu am facut sala de vreo 2 ani si acum ii plac tipii mai solizi, cu corp frumos, a mai zis de ala ca e super de treaba si tot il lauda ca e la mate info in liceu are 16 ani si tot asaoh go on.

Acum nu mai stiu ce sa mai fac, chiar nu stiu. As vrea sa mai incercam odata, fie ultima data dar mi-a spus ca nu mai vrea, ca m-a iertat de destule ori si numai vrea..chiar nu mai sunt gelos pe ea, insa nu ma crede..aseara nu ma mai sunat si imi dadea ocupat iar acum dimineata eram nervos, aseara i-am trimis niste mesaje cam tampite, i-am vorbit urat, la fel si azi..ma tot gandesc cat am putut fii de prost inca de la inceput si jur ca-mi vine sa ma impusc in cap cand ma gandesc ca doar eu pot fii in asemnea situate. fara familie si fara prietena complet singur, imi doresc doar sa dau timpu' inapoi cu 1 an si 4 luni sa fie totul perfect, sa stiu la ce ma astept dar stiu ca nu e posibil si regret tot mai mult..macar daca mi-ar mai acorda o ultima sansa... poate ca nu am meritat-o... poate ca nu merit nici macar parinti sa am, chiar nu mai stiu de ce traiesc, ce scop pot avea daca tot distrus sunt de mic..nici copilare nu am avut, daca ma intrebati ce e aia, eu va raspund sec, ca n-am habar ce e aia. Daca ma intreaba cineva ce e fericirea.e ceva ce pot sa o traiesc doar alaturi de prietena mea ca altceva sa ma faca fericit pe lumea asta, nu exista.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Va las si id-ul meu de messenger pe privat daca e nevoie. Pur si simplu imi plesneste capul de cat am plans si ma mir ca mai am lacrimi.
Imi cer scuze daca v-am plictisit cu problema mea si multumesc celor care au citit si va rog frumos sa ma ajutati.
Multumesc frumos, o zi buna tuturor.

24 răspunsuri:
| loryM_5129 a răspuns:

Buna... Imi pare foarte rau. Treci prin niste momente foarte dificile. Daca vrei imi poti da id de mess sa vorbim. Chiar as vrea asta.

| zacusca16 a răspuns:

Hey...stiu ca iti este greu este si normal prin cate ai trecut...dar gandeste-te ca si prietenei tale ii este greu din cauza geloziilor tale nu mai merge faza cu.o sa ma schimb``pentru ca ea deja te cunoaste si stie de ce esti in stare dar daca o iubesti cu adevarat o sa renunti la acest viciu de a fi gelos mereu nu ii poti interzice sa nu vorbeasca cu prietenii. trebuie sa vorbesti cu ea sa ii spui ce ai pe suflet si poate va intelegehappy si incerca sa fii mai optimist si mai increzator

| Fridăm a răspuns:

Ce poveste trista....imi pare foarte rau pentru tinesad banuiesc ca ea e singura ta alinare si e normal sa vrei sa o protejezi si sa fii gelos daca o vezi cu altcineva...e foarte bine daca ai observat ca ai cam intrecut masura, si ceri ajutor. Eu as zice sa ii ceri iertare ca te-ai comportat asa, sa ii spui ceea ce ne-ai spus noua, si ceea ce simti pentru ea, atunci isi va da seama ca vrei doar sa o stii in siguranta. Sper ca te-am ajutat cat de cat, si ca veti trece impreuna peste. Mult noroc!

| Katsu explică (pentru Fridăm):

Iti multumesc.

| BeautifulAngelOana a răspuns:

Buna! Culmea suntem din acelasi oras! Imi pare rau, ai o situatie mai dificila! Prietena ta ar fi trebuit sa te inteleaga ceva mai mult, dar cum distanta de la tine la ea este foarte mare asta o departeaza foarte mult de tine! Nu trebuie sa te consumi atata pentru ca nu este ultima fata de pe pamant! Conteaza sa fi puternic si sa gandesti pozitiv! Daca ea te iubea cu adevarat, atunci incerca sa te calmeze pentru ca tu ai suferit foarte mult! Esti un baiat care meita sa fie apreciat! Prea putini baieti in ziua de astazi iubesc asa de mut o fata!
Sfatul meu este sa te calmezi si sa iti gasesti prieteni si sa nu mai plangi! Sper ca te-am ajutat! Bafta

| dydydeea a răspuns:

Ce poveste trista...cv asemanator cu a mea.Nu stiu daca am inteles bine dar vreau sa-ti spun ca e vina amandurora( a ta a fost la inceput deoarece erai gelos, dar fiind o distanta atat de mare era nomal sa apara gelozia... apoi a fost vina ei -am impresia ca se plictisise de tine daca a umblat de doua ori cu doi tipi).Tu ai face bine sa o uiti. Vreau sa stii ca fetele sunt primele care cauta motive de despartire fiindca se poate sa intalneasca pe altcineva care poate ii vorbise frumos pe mess pretinzand ca ''el''(in acest caz tu) fiind vinovatul.Dar nu stiu daca am inteles bine, tu doi ani din viata ti i-ai petrecut alaturi de ea? wow wow wow nu stiu cum de ai rezistat, lasa-mi daca vrei id-ul pe privat sa mai discutam, doar daca vrei

| popmirgea1999 a răspuns:

Las-o dracul mah. nu fi necajit din cauza unde-i CURVE. Asta e: E O CURVAAAAAAA cat despre tine eu, daca as fi in situatia ta(fara parinti nimic pe lume etc) as merge undeva la sa fac un sport(ce-ti place tie)as abandona si scoala si poate ca ar fi ceva.Gandeste-te cati fotbalisti de top au fost in situatia ta(fara parinti rtc) si acum sunt BOSSI

| Misu1997 a răspuns:

In ce liceu e fata?
Poate ma ocup de baiatul ala

| Gumiix a răspuns:

Of. Imi pare tare rau pentru tine.

Stiu ca e greu. Stiu ce simti, desi nu inteleg pe deplin sentimentul. Trebuie sa fie oribil. Dar.

Gandeste-te ca nu suferi degeaba. Gandeste-te ca pentru toate e un motiv, si ca iti va bine, candva, mai incolo. Sa nu faci o asemenea prostie cum ar fi sinuciderea. Ai da dovada de o mare lasitate. Infrunta viata, asta grea, asa cum e. Haide, capul sus!

Gandeste-te ca poate fi si mai rau... Doamne fereste! Ai grija de tine, si incearca sa treci peste toate. Nu e usor. Dimpotriva, va fi greu si dureros, dar nu imposibil.

Cat despre fata. Daca tu o iubesti, schimba-te pentru ea. Revino inapoi cum erai la inceput, iar daca si ea te iubeste cu adevarat va veni inapoi la tine.

E sfasietor, stiu, dar nu e un capat de lume.

Si ca sa incei iti dau un citat si sper, ca te va ajuta.

'' A suferi inseamna a avea un secret comun cu Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu ii pune la incercare pe oamenii pe care ii iubeste.''

| Katsu explică (pentru Gumiix):

Multumesc pentru sustinere, daca s-ar intoarce la mine chiar m-as schimba pentru ea si sper sa trec peste toate astea..sa revina lucrurile la normal, sa fie totu' bine din nou

| xXxDragosHHHxXx a răspuns:

Frate imi vine sa plang cand citesc toata povestea ta. Si eu am 14 ani si tata a omorat-o pe mama cand aveam 7 ani iar el e in puscarie. Si eu stau la bunici. Ma simt si eu singur nu stiu ce sa fac. Cateodata imi vine sa ma omor ca numai are rost sa traiesc. Dar cateodata ma gandesc pozitiv si incerc sa trec peste. Cat despre tine ai o poveste mai trista deoarece nu ai pe nimeni. As zice sa-ti faci alta prietena daca aceasta numai vrea sa fie cu tine. Daca nu impacativa. Si daca miai putea spune te rog. daca nu nu cu cine stai?

| broo a răspuns:

Nu trebuie sa te inpusti in cap sau ce ai mai scris mai sus! Nu merita daca te injura inseamna ca nu te merita! Si fi fara grija nu esti un ratat sun atatea copii si oameni care o duc foarte greu si sufera mult dar fii fara grija va veni si ziua cand vei fi fericit, poate acum ai perduto pe ea pentru ca cineva de sus are un plan mai bun pentru tine are o fata mai buna pentru tine! Nu iti fa griji nu e ultima fata mai sunt atatea! Eu te sfatuesc sa nici nu mai incerci sa fii cu ea findca nu te merita, daca te-ar fi iubit cu adevarat te-ar fi inteles! Si ai grija sa nu te mai gandesti sa te sinucizi sau din astea nu are rost... nu merita! Parerea mea!

| stelică17 a răspuns:

"poate ca nu merit nici macar parinti sa am,"
Omule, las-o mai moale, NU ai tu NICI O VINĂ, pentru că, părinţii tăi au decedat.
Te rog, să nu te mai învinovăţeşti pentru că tu la rândul tău eşti o victimă.
Cât despre fata asta, după ce am citit tot ce ai scris, îţi spun că relaţia era sortită de la început eşecului.
Din cauza distanţei şi din cauză că e o iubire copilărească.
Dar, pentru că erai demolat sufleteşte, a fost o alinare pentru tine.

"imi doresc doar sa dau timpu' inapoi "
Timpu' nu mai poţi să-l dai înapoi, dar poţi învăţa din relaţia asta şi pe viitor poţi să ai o relaţie şi mai bună, mai matur fiind, cu o fată de la tine din oraş.
Dacă tot ţii la fata asta, cel mai bine e să nu o sufoci cu gelozie, să-i dai timp de gândire şi dacă, ţine la tine, te caută ea.
Dacă nu mergi mai departe.
Tu chiar eşti un om de acţiune, dacă ai călătorit de la Oradea pân' la Călăraşi pentru iubire.
Fii tare şi roagă-te.
"chiar nu mai stiu de ce traiesc, "
Tu trăieşti ca să te baţi cu toate neajunsurile şi să-ţi depăşeşti condiţia.

| UnGandCald a răspuns:

Buna,imi pare nespus de rau ca ai trecut prin toate astea! Dar trebuie sa inveti sa treci mai departe,trebuie sa inveti sa uiti! Daca fata aceea inca te mai iubeste,sigur se va intoarce la tine,daca nu,atunci nu merita sa o agasezi si sa o obligi sa fie iubita ta in conditiile in care nu mai simte iubire fata de tine. Dar exista o varianta. Daca simti ca ai mare nevoie de ea,incearca sa nu o pierzi de tot,incearca sa mentii o relatie de prietenie cu ea, incearca sa o tii aproape. Sau. incearca sa-ti gasesti pe altcineva, exista atatea fete pe lumea asta! Nu te inchide in tine! Iti apreciez curajul de a povesti tot ce ai spus aici! Tine minte, esti foarte tare si meriti sa traiesti! Cu aceasta poveste din viata ta ai dat multora o lectie pe care nu o vor uita niciodata! Bafta si sper ca totul va fi bine! Daca doresti sa mai vorbim, imi poti lasa id-ul tau in privat! happy

| IoanTeodor a răspuns:

Hei, capup sus! Daca te iubeste, o sa inteleaga prin ce treci si o sa se intoaca la tine. Roaga-te, ai credinta si speranta!

| Katsu explică (pentru IoanTeodor):

Da dar, daca a dat de tipu' ala din liceul ei pe care l-a tot laudat atunci nu stiu daca asta mai e posibil..eu ma rog si am speranta, daca s-ar intoarce la mine ar face-o mai mult spre binele ei si mai putin spre al meu pentru ca sunt multi baieti carora de poti citii pe frunte "interes pentru sex" si nu as vrea sa dea de un asemenea baiat..ca-s multi mai ales prin partile ei.cel putin eu nu mi-as bate niciodata in felu asta joc de ea, poate am facut-o promitandu-i ca ma voi schimba iar acum regret atat de mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Katsu):

Vrei un sfat cu adevarat bun? Fa-ti alta iubita, nu se merita.

| Yeeahh a răspuns:

Buna,esti intr-o situatie nasoala dar, gandeste-te ca daca te iubeste aceea fata se va intoarce la tine fii sigur. Iar daca nu se va intoarce la tine mai devreme sau mai tarziu isi va da seama ce a pierdut. Si daca ai mai vrea sa vorbim astept un mesaj cu id`u tau de mess, acolo putem vorbi mai multe.

| WannTedJR a răspuns:

Aaa imi pare rau pentru tinehappy

| WannTedJR a răspuns:

Asa e si viata mea doar ca am tata:l

| HappyEnding a răspuns:

Citind ceea ce ai scris tu, mi-au dat lacrimile. Chiar nu esti intr-o situatie usoara, dar eu cred ca cel mai bine ar fi sa o uiti pe acea fata. Stiu ca nu e usor, dar trebuie sa incerci.

| Katsu explică (pentru HappyEnding):

Mi-ar trebui ani intregi sa o uit sau niciodata n-as putea sa fac asta. poate ca se va intoarce la mine intr-o zi.

| HappyEnding a răspuns (pentru Katsu):

Stiu ca e greu sa uiti atunci cand iubesti. Dar relatia pe care o ai cu ea nu va evolua niciodata.

| xSei a răspuns:

'Daca iubesti pe cineva, ofera-i libertatea. Daca, la randul ei te iubeste, va veni singura inapoi."