| daana a întrebat:

Am un prieten de mai multi ani. Pana acum m-a inteles, m-a asteptat. Am implinit 18 ani (luna aceasta), si mi-a cerut sa o facem. Problema e ca mi-e frica pentru ca nu am mai facut-o niciodata. Stiu ca prima oara doare foarte rau. Poate e o intrebare stupida, pentru ca multe fete de de 12 -13 ani incep viata sexuala (si cand o sa vada intrebarea mea o sa rada), dar asta e. Cum sa trec peste aceasta frica?

14 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Stai cu el de ani de zile!

Eu, una, consider ca te-a asteptat mai mult decat trebuia!

Poate ca de fapt nu ti-e frica de durere ci nu sti clar daca il iubesti!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Stai cu el cateva ore in casa, imbracati lejer, bine stiu ca el m-ar injura pentru sfatul asta, dar fiind ultima data cand trebuie sa rabde e ok, si tu il vei intelege la randul tau cand va fi cazul. Deja cand sunteti relaxati, poate daca ati si baut un paharel impreuna, tu trebuie sa ai incredere in el si el sa aiba rabdare cu tine. Ce poate fi asa rau pana la urma, ca doar n-o sa mori virgina? O sa te doara mai putin sau mai mult prima data, dar nu ceva atat de grav cat sa nu merite, daca singura e problema e teama. De facut tot o faci pana la urma, lasa frica si rusinea cand esti cu prietenul tau. Dar sa nu faci pentru ca iti cere el, sau ca te simti presata psihic sau conditionata, ci pentru ca vrei tu sa incepi.

| Vizitiul a răspuns:

Daca te iubeste pe cum pretinde, o sa te astepte pana in momentul in care o sa te simti pregatita.
Frica o sa treaca de la sine, o sa treaca cand o sa simti pregatita. Nu te grabi pentru nimeni si nimic. Urmeaza-ti instinctele.

Răspuns utilizator avertizat
| gabitzu25_3443 a răspuns:

Asculta, inainte sa o faceti, va trebui un preludiu foarte intens pentru ca u sa fii ff excitata, va durea un pic asa e nu te mint, dar gandeste-te ca va durea la inceput iar pe urma placerea pe care o vei simti va fi extraordinara, daca te hotarasti sa o faci nu uita sa vb cu el sa ii explici cat de mult inseamna pentru u acel lucru, apoi pregateste acel moment, petale de trandafir, lumanari parfumate, o muzica ce iti place, pentru ca prima oara nu se uita niciodata, asa ca trebuie sa fie ceva deosebit,
app sa stii ca nu neaparat va durea, sunt multe cazuri in care prima oara e o placere, asa ca cine stie poate ca.,.

| Katherine † Pierce a răspuns:

In primul rand as vrea sa te felicit pentru ca (vorba ta) acum multe fete isi incep viata sexuala pe la 12-13 ani, iar tu nu ai facut acest lucru.Adica mi se pare un lucru de admirat la o fata laughing. El te-a asteptat atata timp, si asta este foarte bine, este una din dovezile dragostei lui fata de tine.Si daca sunteti de cativa ani impreuna, totul ar trebui sa decurga de la sine.La acel moment ar trebui sa te simti mai bine daca nu iti este rusine de el si tineti unul la celalalt.La partea cu durerea, nu doare de fiecare data.Fiecare fata este diferita.happy

Răspuns utilizator avertizat
| Bella_1624 a răspuns:

Sa ai incredere in el si cred ca te iubeste enorm de mult daca a asteptat atata timp dupa tine. Spune-i ca ti-e frica si sa te ia mai incet si sa fie tandru cu tine pentru ca asta te ajuta sa te linistesti, daca te linistesti si exti relaxata o lasi sa intre si n-o sa te doara asa tare, dar daca ti-e frica si nu esti relaxata o sa strangi fara sa vrei si n-o s-o lasi sa intre ceea ce o sa provoace durere in incercarea lui de a o introduce. Si stai relax, toate ne-am temut prima datakiss Succes:*! Pupicikiss!

| kriss_1197 a răspuns:

La un moment dat tot o sa se intample. el trebuie sa te ajute cel mai mult. at cand te doare sa se opreasca, sa te excite f bine inainte. toate fetele trecem prin asa ceva. mult curaj. si eu am plans, dar pentru ca a stiut sa aiba grija de mine acum il apreciez mai mult. discuta cu el la inceput si stabiliti niste reguli. cum crezi tu ca ar trebuie sa fie, iar atunci cand te doare gand la ceva frumos. multa bafta si curaj. o sa fie bine :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te relaxezi, daca vreti pune-ti muzica lenta...sau orice doriti, sa fie un mediu care te relaxeaza si in care te simti in siguranta.
Nu la toae fetele doare, asa ca incearca sa uiti de asta si lasa-te purtata de val.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea vreo 5 pahare de vin si dupa aia nu te mai doare sau macar o pleoasca e berehappy. O viata ai si doar o huda in cur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proasta? Pune`o pe "tiffany" la lucru. Prea mult te-a asteptat baiatu`! NU e corect ca un baiat sa aiba dureri de testicole din cauza ta. E clar ca te iubeste si abia asteapta sa o faceti hard-core, poate chiar in grup, cu inca cativa prieteni a lui, sa te postaleasca. paaaa te pup

| ionutdinu21 a răspuns:

Cica mi-e frica ca nu am mai facut-o niciodata ...pai de aia se numeste( prima data )si oricum nu a murit nimeni de la asta. iti zic eu bea si u ceva si nu o sa te doarawinking

| iLovePinK a răspuns:

Viata sexuala o incepi cand esti tu pregatita si cand simti cu adevarat ca vrei.bine...frica exista la toate fetele (sau cel putin majoritatea)crede-ma daca mie nu mi-a fost frica, nu stiu cui i-a fost laughing si eu am avut o frica IMENSA. dar am trecut peste asta si asa vei face si tu cand e vei simti pregatita. o sa vezi ca nu e insuportabila durerea si trece repede. aa si apropo ti se pare normal ca o fata care si-a inceput viata sexuala la 12 ani sa rada de tine ca esti virgina la 18 ani? mie nu. e o prostie chestia asta.decizia iti apartine si nu te mai gandi ca altele la 12 ani isi incep viata sexuala ca ele nu o incep din iubire ci doar ca sa se laude pentru ca ele cred ca este un lucru bun (educatia asta straight face ) oricum relax girl o sa vezi ca nu e asa mare lucru durerea asta.mult succes :*