| rats a întrebat:

Am un prieten de un an il iubesc foarte mult. si stiu ca si el pe mine ma iubeste. am 16 ani si el 17 va implini degraba este normal ca la asa o virsta sa imi incep viata sexuala? (astept sugestii )

9 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Ar fi mai bine să aștepți până pe la 17-18 ani, pentru a fi mai sigură că nu va afecta sănătatea și pentru a fi sigură pe sentimentele tale. Până atunci poți face și primi de la iubitul tău petting sau sex oral, fără riscul de a rămâne însărcinată și fără a crește riscul de a face cancer de col uterin mai târziu.

| AlinaaAli a răspuns:

Ai 16 ani, prieten de 1 an si nu ti-ai inceput viata sexuala? :-o FELICITARI!
mai rar intalnesti acum asa ceva!
din moment ce ai prieten de atata timp,inseamna ca totusi te iubeste,relatia voastra este destul de ok si te ajuta si varsta,nu e o varsta mica,poate ca e chiar varsta perfectatongue
deci poti sa incepi linistita,dar sa faci acest pas numai daca simti tu ca vrei, nu de dragul prietenului tau, nu din cauza varstei si nu pentru ca toata lumea o face! trebuie sa faci asta atunci cand te simti tu pregatita si atunci cand simti ca cel cu care o faci chiar merita acest lucru!

| rats explică (pentru AlinaaAli):

Multumesc mult pentru sfat. :*. as vrea sa spun ca prietenul meu niciodata nu mi-a cerut asta neaparat vorbim deschis si el ma intelege foarte bine. pur si simplu suntem ft indragostiti ambii. big grin si ne cam pierdem capul :d

| ColaCola a răspuns:

Eu am citit un articol in care un medic ginecolog spunea ca din punct de vedere biologic, este indicat sa iti incepi viata sexuala la 16-17 ani.Ar fi ok.
Faci asta numai si numai daca vrei tu, nu pentru ca te preseaza iubitul. Uite, eu am 17 ani, sunt cu iubitul meu de 2 ani si prima data am facut-o cand eu aveam 16 ani jumate si aveam un an jumate impreuna, dupa cum ai vazut, inca suntem impreuna.Ideea este sa aveti grija, eu dupa 2 luni de cand am facut pasul acesta am fost la ginecolog, pentru un control si mi-a dat si anticonceptionale.
Ai grija de tine:*:*

| MMadalina a răspuns:

Din punct de vedre medical recomandat este sa-ti incepi viata sexuala dupa varsta de 17 ani jumate.

Bafta!

| eucumine010 a răspuns:

Alinnaa3315 a spus cam tot ce era de zis.

| babybu a răspuns:

Are draptate alinnaa3315. daca tu simti ca esti pregatita fa-o.dar nu de dragul lui sau ca sa ii faci lui pe plac, fa-o daca simti si tu ca vrei big grin

| Sweety8 a răspuns:

Mai asteapta sa mai cresti si apoi incepi viata sexuala...sti ce ii zice o virgina la cele care si-au inceput deja viata sexuala? eu ca voi pot sa fiu oricand dar voi ca mine niciodata :p asa ca mai gandeste-te inainte

| Laurentiu_Oporanu_1988 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaa