| QuasarNT a întrebat:

Am un prieten gelos, posesiv, paranoic. ii este in permanenta frica sa nu fie inselat, nu am de gand sa fac asta. mi-a interzis sa ies cu unele persoane si multe alte chestii. astept sfaturi va rog,

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Il accepti asa cum este, sau te desparti de el. gelozia nu se vindeca

| mona a răspuns:

Destul de rau ca este asa gelos si traieste cu frica asta si de multe ori gelozia duce la despartire, vorbeste cu el si spune-i sa aiba incredere in tine

| AdiXd2498 a răspuns:

Mna acum probabil ca e asa pentru ca a fost inselat in relatiile anterioare; pana la urma, prietenii sunt mai presus de orice; incearca sa vorbesti cu el si daca nu renunta la chestiile astea, renunta la el; sau, poate ca e posesiv si gelos pentru ca tine mult la tine si nu concepe imaginea ta cu alt baiat. Incearca sa discuti cu el si o sa vezi ca o sa rezolvati impreuna.

| Oana92 a răspuns:

Nu ai de ce sa accepti asa ceva, gelozia e normala in anumite limite. o relatie presupune incredere si libertate.

| drogh a răspuns:

Accepti baiatul asa cum este. Chiar daca discuti cu el sa aiba incredere in tine, o sa fie in zadar, pentru ca, tot cu impresia ca il inseli va ramane. Gelozia nu are leac.

| Zenit313 a răspuns:

Daca este gelos, inseamna ca nu are incredere in tine si nici in propia persoana!
Intr-o relatie trebuie sa existe comunicare, intelegere, incredere si iubire.
Vorbeste cu el!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la el cat mai ai timp si inca nu ai patit nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pentru ca sunt paranoic nu inseamna ca ceilalti nu vor sa imi faca felul.

Pot baga mana in foc ca sunt si lucruri pe care ai omis sa le spui.

| Indestructible a răspuns:

Nu înţeleg de ce ar vrea cineva să stea cu astfel de persoane.

| mel24 a răspuns:

Daca mai stai mult cu el s-ar putea sa ti-o iei! cu asa persoane nu prea o scoti la capat!

| SisMusic a răspuns:

Dupa parerea mea daca iubitul tau iti interzice sa iesi sau chiar sa nu mai vorbesti deloc cu prieteni tai nu cred ca iti ieste un iubit loial sau mai bine zis intreg la cap(fara resentimente).
Cel mai bine ai fi sa vorbesti cu el si sa ii spui ca nu poate sa iti interzica sa mai vorbesti cu prieteni tai!
Daca nu intelege atunci nu cred ca este un iubit prea bun!
Bafta in continuare!winking

| danielcoman32 a răspuns:

Vino pe mess sa vorbm, id meu e daniel.coman32

| val18 a răspuns:

Pai vorbeste cu el si spune-i ca, cu gelozia ui s-ar putea sa va indepartati! spune-i ca o relatie se bazeaza p incredere si sa inceapa sa aiba incredere in tine... daca nu sa luati o pauza sa vedeti ce simtiti

| Msadjsafsdgfdsfdss a răspuns:

Te sfatuiesc sa - i dai un sut in fund si sa-i spui : ''LA REVEDERE". ok?

| DarkAleka a răspuns:

Nu e bine sa stai cu astfel de persoane, am stat si eu cu un baiat din asta si in final ne-am despartit pentru ca ma saturasem de isteriile lui. Daca nu se poate schimba inseamna ca nu o sa aiba suficienta incredere in tine niciodata, incearca sa il schimbi acum pana nu e prea tarziuwinking
Funda?:*

| MikyGolanu a răspuns:

Incearca sa-l faci sa aiba incredere in tine ca nu ai face asa ceva niciodata...incearca sa-l faci sa inteleaga asta si dupa toate astea daca nu are incredere in tine, nu se poate numi o relatie cv ce nu se bazeaza pe incredere din abele parti. poate a mai suferit in trecut sti cum se zice cine s-a ars cu ciorba sufla si in iaurt...

| Allinutzsa a răspuns:

Ooo nu e bine deloc. Si eu am avut un asa iubit. Am renuntat la prieteni, la tot. Ma controla tot timpul si chestii de genul. Nu mi-o lua in nume de rau, dar daca nu isi revizuieste comportamentul acesta posesiv, e bine sa te desparti de el. Pt ca pana la urma fiecare are dreptul sa aleaga ce vrea in viata, sa vorbeasca cu cine vrea si sa isi mentina o parte intima, in care sa nu patrunda nici iubitul. Incearca sa vorbesti cu el si sa ii explici ca asa relatia vostra nu va duce nicaieri, decat la despartire. Daca nu intelege, cu regret, durere, ia-ti inima in dinti si desparte-te de el. Vei vedea ca pe parcurs iti va fi mai bine si vei uita de el. Mult succes!

| Aditza_Chelaru_1994 a răspuns:

Lassalhappy cel mai bun sfat

| Alexandralove12 a răspuns:

Pai explica-i ca prin a-ti interzice sa iesi cu unele prietene sau prieteni nu este o solutie, mai rau face. Spune-i ca tu pe el il iubesti si sa aiba incredere in tine ca tu ai ochii doar pentru el si ca o relatie se bazeaza pe incredere.Succes:*