| anonim_4396 a întrebat:

Din august prietenul meu a devenit prea protector cu mine, insa inainte nu era asa. De fapt mint, e SUFOCANT, ma controleaza mereu, face multe figuri, incearca sa se cam impuna in fata mea, mi-a interzis uneori niste chestii (desigur nu prea am tinut cont, de asta caci nu sunt de acord ca el sa imi interzica sa merg undeva sau alte chestii) iar mie nu imi place. Am vorbit cu el despre asta, insa nu prea am vazut imbunatatiri in comportamentul lui. Eu una nu i-am dat niciodata motive sa fie neincrezator, nu l-as insela sau chestii de genu. El a fost primul baiat din viata mea si tin la el, precizez asta pentru ca de atunci s-a cam schimbat, dupa ce am fost cu el, august) Este ciudat, parca numai este baiatul de care m-am indragostit. Este si gelos, pe ORICINE, chiar si un STRAIN care se uita mai lung la mine si ma intreaba cica de unde il cunosc, ca nu s-ar fi uitat asa la mine daca nu l-as fi cunoscut, ca mint... iar eu nu il mai vazusem niciodata. Si poate ca strainul nici nu se uita chiar asa, dar exagereaza, e paranoic

De exemplu eu am un prieten foarte bun, ne intelegem foarte bine si prietenul meu stie asta. Nu a avut niciodata nimic impotriva acestei prietenii de atata timp si acum s-a trezit el sa,, imi scoata ochii " despre aceasta prietenie. Noi vorbim des pe mess, uneori mai iesim, iese si el si prietenul meu cand iesim cu gasca. Uneori am mai iesit cu el si inca o persoana la un suc, fara prieten insa mereu i-am zis inainte pentru ca nu am de ce sa ma ascund. Nu eram oricum doar noi doi, mai era cineva mereu.

Repet inainte nu era asa, nu facea chestii de genu...

Nu stiu ce sa fac... nu stiu cat mai pot rezista asa. Poate vi se pare banal, insa nu va puteti da seama in ce persoana s-a transformat. Face urat, cand ne certam mai vorbeste si raspicat, niciodata nu facea asa inainte. Ce sfaturi imi dati? Fara sfatul cu discutatul ca asta am facut-o deja si in zadar.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Astfel de relatii unde domina gelozia, nu au un sfarsit fericit, ori ii spui ca nu-i mai suporti comportamentul si te desparti de el ori revine la comportamentul de alta data[acum iti face ce face dar ce mai urmeaza, sa fie violent?]

| neutrino a răspuns:

Gelozia este ca si o boala incurabila dar cu urmari asupra celuilalt partener. Nu -mi permit sa-ti dau sfaturi radicale, dar cred ca nu ai fost de acord cu aceasta relatie numai pentru a avea stapan. Numai bine.

| Empathizer a răspuns:

Gelozia e o boala fara leac. Rupe relatia, nu are niciun viitor. Daca continui, iti va otravi viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut si eu o relatie cu un astfel de specimen si cu greu am scapat.Eram distrusa psihic, pe bune.Acum in nici un caz n-as mai accepta ca iubitul meu sa-mi impuna ceva sau sa se rasteasca la mine nici macar in gluma...la prima chestie de genu', fug mancand pamantul!
Asa ca, inainte sa te distruga el...lasa-l.O sa-ti manace zilele si nervii si o sa ajungi sa vrei sa-l omori, ca in cazul meu.

| December a răspuns:

Pai daca stii ca nu l-ai suparat tu cu nimic, ca nu l-ai inselat si ca nu ai facut nimic rau, ci doar l-a apucat asa pe el din senin sa fie asa, atunci trebuie sa ai grija. Daca nu stie cum sa se comporte el o sa aiba de pierdut. Oricum nu trebuie sa te lasi dominata. E doar parerea mea dar in ziua de azi e o tampenie imensa ca o fata sa faca doar ce i spune baiatul (barbatul). E ok sa fie ferm din cand in cand daca e absolut necesar, dar in rest totul se discuta si se face de comun acord. Poate ca are un anturaj nu tocmai ok care i-a bagat in cap ca el e sefu si ca trebuie sa te tina din scurt. Multi au gandirea asta idioata. Parerea mea e ca trebuie sa ai o discutie serioasa cu el pe tema asta si daca nu inceteaza nici dupa asta, atunci sorry, dar mai bine i dai papucii.

| Mirunelu a răspuns:

Daca este primul din viata ta ii este frica sa nu te pierda. Ii este frica ca te vei plictisi de el sau ca vei curioasa sa vezi cum este si cu altcineva. Spune-i mai des ca numai pe el il iubesti si ca numai pe el il vrei. Va fi mai greu de vindecat dar cu timpul...

| Detlev a răspuns:

Rupe relatia

| Lales a răspuns:

Si eu trec prin aceeasi situatie de pe la inceputul lui august si am o relatie de aproape 2 ani.nu mi-a venit sa cred ca a avut loc o schimbare atat de radicala, din senin si fara motive. Ne certam cat nu ne-am certat in toti anii astia si imi termina nervii. este destul de dureros... Nu iti pot da un sfat concret ...eu incerc sa-l ignor si ii spun ce ma deranjeaza. in cazul meu nu inceteaza cu gelozia asta si verificarile.
daca prietenul tau recurge la violenta, rupe legatura! acum incearca sa mai remediezi ceva... aman2