| diva1223 a întrebat:

De ce e asa de gelos iubitul meu? Ce pot sa fac sa nu mai fie asa. Mi-e frica de faptul ca poate deveni posesiv cu timpul. Tin sa precizez ca nu ii dau motive sa fie gelos.

Răspuns Câştigător
| madutza_ubytzik a răspuns:

Gelozia nu a fost nicicand una dintre cele mai logice dintre emotii.Indiferent de forma sub care isi ascund gelozia, cauza este mereu aceeasi: nesiguranta. Se pare ca exista chiar o legatura intre gelozie si infidelitate atunci cand vin in discutie barbatii. Barbatii nu mai stiu excat ce ar trebui sa fie pentru femeia de langa ei: cel puternic sau pe picior de egalitate cu ea? Aceasta incertitudine aduce in prim plan gelozia.Barbatii pot fi gelosi pe iubitele lor, ba mai mult chiar, pot fi infideli. Ajung sa gandeasca ca daca nu pun toate "fructele" relatiei intr-un singur cos, aceasta va fi in siguranta. Multe dintre noi Interpretam comportamentul lor posesiv ca semne de dragoste, romantism chiar. Altele ignora semnele sau evita discutiile referitoare la aceasta. Aceasta este o mare greseala. Nu trebuie sa ne gandim sau sa speram ca gelozia va disparea de la sine. Trebuie sa invatati sa vorbiti despre aceasta problema si sa o rezolvati.

Sper ca te-am ajutat! Succes in relatia ta! BYE bYe

9 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, daca e gelos inseamna ca te iubeste si ii pasa de tine, gelozia este normala intr-o oarecare masura, atata timp cat nu e obsesiva, atunci nu e bine. Poate ca esti frumoasa si ii e teama sa nu se dea altii la tine, nu vrea sa te piarda, dar totusi din moment ce nu ii dai motive atunci nu vad de ce sa fie asa gelos.INcearca sa il convingi ca nu are rost sa fie gelos si ca cu gelozia lui strica relatia, el trebuie sa aiba incredere in tine daca te iubeste si sa creada in tine mereu. Discuta serios cu el si spune-i ca nici lui nu cred ca i-ar placea sa fie in locul tau, increderea e foarte importanta, atat timp cat tu nu ii dai motive...incearca si tu sa il intelegi dar vb serios cu el ca stiu si eu cum e sa fi cu cineva foarte gelos si posesvi, e foarte aiurea, dar eu zic sa cauti o solutie de a-l convinge sa isi stapaneasca macar din gelozie.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Asa e in firea unora.Eu una, am noroc ca iubitul meu nu e asa si ma respecta, are incredere in mine.
Probabil al tau nu are incredere in persoana ta!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ii e teama ca te poate pierde si se panicheaza. E greu de convins ca tocmai asta te indeparteaza de el. Explica-i ca te face sa te simti prost, si ca daca n-are incredere intai in el, apoi in tine, o sa va strice relatia. Daca nu se potoleste gandeste-te cum sa ii dai o lectie, fara sa calci stramb sau sa ii calci in picioare orgoliul (lui cat China ).

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eheee...Gelozia este o boala de care nu scapi niciodata. Poti doar s-o ti sub control.Este adevarat ca are legatura si cu iubirea dar este si simtul posesiunii (e numai al meu...). Eu cred ca fiecare om care iubeste este gelos intr-un fel sau altul.Important este sa fi rational. Sa nu faci scenarii in capul tau si sa nu te mai poati stapani.
Un alt motiv ar fi ca esti foarte frumoasa si ai multi admiratori in jurul tau, care, chiar daca nu sunt provocati de tine, prezinta un potential pericol pentru prietenul tau.

| catthshshshs a răspuns:

Cred ca ar trebui sa stai serios de vorba cu iubitul tau si sa nu mai "suferi" in tacere! La ce bun? Frica ta s-ar putea ca intr-o zi sa se adevereasca si va fi prea tarziu.Eu sincer nu as putea sa stau cu o persoana geloasa.Si gelozia are aportul ei intr-o relatie, insa prea multa strica. Vorbeste cu el si spune-i ce te deranjeazawinking

| silver19 a răspuns:

Daca nu-i dai motive inseamna ca n-are incredere in tine! Vorbeste cu el si intreaba-l ce vrea de fapt de la tine...straight face

| Roberto di Roma a răspuns:

Pentru ca te iubeste prea mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu, pentru ca te iubeste si este bine ca iti arata asta si nu este genul care tace.
ehi. ca poate devenii posesiv. pei cam orice barbat este asa. Te-ai intrebat vreodata de ce intr-o curte plina de gaini este doar un cocosel?happyCam asa este si la barbati.

| cindydoll a răspuns:

Si eu trec prin asta si e ft greu, mereu vb cu el. suntem bine 2, 3 ore, apoi iar incepe sad ma simt ca o puscariasa...nu am voie sa fac nimic. vb cu el ii explic, imi da dreptate dar daca e sa ma int cu o pretena, incepe iar scandalul., ce sa fac?crying(