| ioanamaria2000 a întrebat:

Anticonceptionalele pot sa produca atacuri de panica sau anxietate? Iau de 5 luni Rigevidon si de curand am experimentat niste sentimente foarte ciudate. Ma trezesc de cateva săptămâni cu frica de moarte(chiar vomit uneori) si teama de a iesi afara ca nu cumva sa imi fie rau. Nu am mai avut niciodata gandurile astea.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragă fiecare medicament are reactii adverse adreseaza te medicului de familie sau ginecologului daca el ti a recomandat tipul acesta de anticonceptionale ca sa stie ca nu te simti bine si sa i ti dea altceva, noi aici pe TPU nu te putem ajuta deloc, medicii adevarati nu au cont pe TPU, trebuie tu sa mergi la cabinetele lor sa te consulte.

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Teama de a iesi afara e agorafobie si vine de altundeva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e de la anticoncepționale, apare brusc anxietatea in unele situații, și la mine a apărut brusc și de atunci văd că nu mai scap de ea indiferent cate tratamente urmez.
Anxietatea o aveai deja dar nu a ieșit la suprafață, probabil o scânteie a făcut ca ea să iasă la suprafață, un triggered.

| Miruna333 a răspuns:

Consula un psihoterapeut. Daca era de la anticonceptionale, apareau de la inceput simptomele.