| Mihai1357 a întrebat:

Salutare TPU, cred ca am o anxietate legata de boli (ipohondrie mai exact) si nu stiu ce sa ii mai fac.

Totul a inceput de cand aveam 7 ani si am tras o sperietura dintr-un joc video, care m-a facut sa am numai ganduri negre, legate de moarte si frica asta de moarte. Am fost la psiholog, am inceput sa fac activitati si am trecut peste acea etapa nasoala. Acum am varsta de 17 ani, insa acum o luna am fost plecat in tabara la mare pentru 10 zile, si tin sa precizez ca am dormit 3-4 ore in fiecare noapte. Cand am ajuns acasa, mai exact cam la o saptamana, am resimtit o oboseala ingrozitoare (ma culcam obosit, ma trezeam obosit) iar in plus m-a luat si o raceala (care mi-a trecut dar m-a lasat cu o tuse seaca). Mama mi-a povestit despre o colega de a ei de la servici care avea leucemie si a avut aceleasi simptome ca si mine (oboseala, tuse, durere in gat). Chestia asta m-a panicat rau de tot (am avut si 2 atacuri de panica). De atunci fiecare chestie care ma doare din corp, ii caut simptomele pe google (o mare prostie din partea mea) si imi da tot felul de boli fatale. Spre exemplu am crezut ca am cancer de plamani (cu toate ca nu am pus in viata mea gura pe tigare) doar ptc nu imi mai trece tusea asta seaca de 3 saptamani, sau recent de la o durere de cap (in zona fruntii, am crezut ca am tumoare pe creier). Fel si fel de boli cat mai urate, si imi este teama mereu sa nu am ceva, cu toate ca am innebunit-o pe mama si am fost cu ea sa imi faca set-ul de analize, care a iesit perfect. Cum pot face sa nu ma mai gandesc ca as putea avea toate bolile astea?
Chiar imi este greu sa evit gandurile astea, chiar si atunci cand ies cu prietenii pe afara, sau fac o treaba prin casa simt aceasta frica, care ma tine mereu stresat. Ma gandeam sa ma duc din nou la psiholog dar imi este rusine... mai ales imi este rusine sa le spun alor mei ca am iar nevoie de unul.

Ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denly a răspuns:

Am si eu o problema la fel cu o tuse seaca si nas infundat de vreo 3-4 ani si la cati doctori am fost niciunul nu a reusit sa ii dea de cap. Chestia e ca am realizat ca nu trebuie sa ma gandesc ca e ceva grav, chiar daca te doare ceva nu te gandi mereu la ce e mai grav. Mi se pare corect sa faci analize atat timp cat ai o problema si vrei sa o rezolvi. Cand ai o durere sau un disconfort faci ceva ca sa te faci bine.
Sfatul meu este sa eviti gandurile ca ai avea vreo boala, pur si simplu nu vorbi cu ele, gandeste-te la ceva care iti creeaza o stare de bine si de relaxare. Conteaza mult cum iti ordonezi gandurile care iti vine, pe care le bagi in seama si pe care nu. Cand ai un gand de genu spune-ti: "Chiar nu ma intereseaza acest lucru", apoi te gandesti la ce te-ar interesa cu adevarat. Usor usor vei vedea ca realitatea este altfel decat gandurile care iti vin.

| Mihai1357 explică (pentru Denly):

Mersi de raspuns, am sa incerc sa fac ceva productiv cu viata mea ca sa mai uit de gandurile astea nasoale

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Prin simplul fapt ca tu iti dai seama ca aceste ganduri ale tale nu sunt in regula si nu au legatura cu realitatea, esti pe drumul cel bun.
Mergi la doctor cand te simti bolnav si lasa-l pe el sa-ti puna diagnosticul. Nu iti mai pune singur diagnostice ca poti gresi si iti faci mai mult rau. Ai auzit de efectul nocebo? Prin faptul ca te gandesti ca esti bolnav atragi boala in corpul tau.

| Mihai1357 explică (pentru Lioana):

Da, asa este. Cel putin de fiecare data cand ma gandeam ca am ceva, la cateva ore/zile incepeam sa percep simptomele,, cu toate ca eu nu aveam nimic si eram complet sanatos. Anxietatea asta e de vina pentru toate, am sa incerc sa mai uit de gandurile astea facand altceva. Multumesc de raspuns