| Danutkyng00 a întrebat:

Buna seara TPU. Ma confrunt cu atacurile de panica. Cand vreau sa ma pun sa dorm mi-e frica sa dorm ca nu ma mai trezesc, ma inteapa inima des, si cred ca este de la atacuri, am fost la un control la inima mi-a spus ca sunt perfect sanatos, de ce am starile astea de panica, ce sa fac sa nu mai am, sa nu imi mai fie frica de moarte? Ajutati-ma. Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Morrígu a răspuns:

Alprazolam la recomandarea medicului. Dar nu mai scapi de ele, sunt droguri, provoacă dependență și sevraj dacă le întrerupi. Încurajează-te singur tipule și renunță la lașitate. Acomodează-te cu ideea de moartea pentru că e naturală, dar să știi că nu a murit nimeni de la atacuri de panică dacă nu a avut inima bolnavă, tu ai spus că nu o ai.

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Am avut si eu exact acelasi lucru ca si tine si am rezolvat problema luand tratament de scurta durata cu anxiolitice si antidepresive, 2 lun de la medicul specialist si am luat niste suplimente de B-uri,adica complex de vitamine B si magneziu am mai luat, astea sunt suplimente alimentare naturalesi ajuta la atacurile de panica, asta pe langa tratamentul dat de doctor.
Si am mers putin si la psiholog pentru sfaturi.
Si poti sa citesti si carti motivationale, de dezv personala sau psihologice practice.
Ajuta mult.
Eu am scapat de atacurile de panica, in 1-2 luni
Multa sanatate, o zi buna.

| KodrutZ a răspuns:

Trage o fuga la psiholog.

| RAY a răspuns:

Ce anume isi causeaza acele intepaturi sau in repaus apar?

Răspuns utilizator avertizat
| liliacALB a răspuns:

Toate aceste stari au o cauza, mai bine zis exista un eveniment sau o conjunctura care le-a favorizat hotarator aparitia. Daca nu stii care ar fi aceasta conjunctura, este bine sa o afli, mergi inapoi in timp, retraieste tot ce ai trait, coreleaza cu momentul aparitiei acestor stari. Apoi, dupa ce stii despre ce e vorba, incearca sa tragi invataminte din respectivul eveniment. Te poate ajuta familia, prieteni, medici, etc. Incearca sa faci ceva util tot timpul zilei, sa nu stai o clipa, o sa vezi ca seara nu o sa mai ai energie pentru astfel de ganduri, si o sa dormi ca un prunc. 30 min plimbare seara pot face minuni. Mult noroc!

| Marian087 a răspuns:

Iti arat printr-un video de 5 min facut de mine pas cu pas cum sa scapi de palpitaii si stari de panica renuntand la 5 lucruri care te afecteaza zi de zi fara sa iti dai seama.Am avut 4 ani de suferinta si de 3 ani nu mai am nimic, sunt din nou un om normal, fericit si perfect functional.https://youtu.be/svg7caPXxHo sa imi raspunzi daca te-a ajutat