| bmcriss a întrebat:

As avea si eu o intrebare.Stiu ca suna mai ciudat dar asta rezulta din discutia cu un prieten.Este adevarat ca desi ejaculezi, daca apoi urinezi poti sa faci sex neprotejat fara a exista vreun risc?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici un risc suplimentar. Adica ramane riscul contactului sexual neprotejat fara ejaculare (intre 4 si 27%). Chestia se refera la faptul ca daca nu urinezi intre doua contacte sexuale, ramane sperma pe uretra si la urmatorul contact sexual, aceasta va ajunge in vaginul partenerei si practic nu conteaza daca ejaculezi sau nu (e destul sperma pentru o sarcina).

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu! Există risc oricând. Sexul neprotejat, indiferent, înainte sau după urinare, cu şters cu vată, cu şerveţele, cu orice, prezintă risc de boli şi sarcini nedorite.
Prietenul tau este dezinformat.

| Parintele a răspuns:

Nu este chiar adevarat. Exista riscul ca spermatozoizii sa nu fie eliminati in totalitate. Plus de asta chiar in timpul actului sexual si pana sa ejaculezi poti elimina spermatozoizi.

| Alina_9354 a răspuns:

Pai cica urina omoara spermatozoizii, poate fi adevarat dar riscant!

| Crisu_8081 a răspuns:

Ce legatura are sperma cu urina? Iti spun eu ca niciuna! Nu mai cautati scuze sa o faceti neprotejat...(nu zic de tine, de prietenul ala al tau care se crede destept). Am trait s-o aud si p-asta!

| dydy22 a răspuns:

Hmm nu te mai lua dupa vb barbatilor sti care este interesul barbatului cu vb asta? este sa faca sex fara prezervativ ca este o placere a barbatului, barbati sunt perversi

| Mina a răspuns:

NU este adevarat!

| eugem35 a răspuns:

La baieti ajuta sa urinezi repede dupa ce faci sex neprotejat sa nu contactezi vreo boala venerica nu este sigur cam 50 la suta iar cu insarcinarea sigur o sa ramana insarcinata

| puisor a răspuns:

Este total fals. O prietena de-a mea a ramas insarcinata astfel.Medicul ginecolog i-a spus ca daca faci sex a doua oara dupa scurt timp e posibil sa mai ramana sperma si iata asa apare o sarcina, abia dupa ce urineaza partenerul sperma nu mai exista. Dar ca sa fii sigura cel mai bine protejeaza-te!

| bmcriss explică:

Ma scuzati se pare ca nu am pus intrebarea bine si s-a inteles gresit.Ma refer sa urinezi intre contacte sexuale neprotejate, nu sa fi ejaculat in partenera.Auzisem ca exista posibilitatea sa ramana spermatozoizi pe scrot dar nu ma gandeam ca sansa este foarte mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu, nu. Am auzit si eu prostia asta. la baieti nu vad la ce ajuta daca fac pipi dupa (ca doar "raul" a fost deja facut), iar la fete e o prostie totala. "Gaurile" pe unde urinezi si pe unde se introduce penisul sunt DIFERITE. nu ajuta la aaaaaabsoluuut nimic urinatul

| ad* a răspuns:

Astea sunt pretexte deale baietilor! nu stiu cum sa faca ca sa se simta ei mai bine.