| annnnnnnnnnnnnnnnneeeee a întrebat:

As dori sa stiu parerea dumneavoastra daca aveti placerea si cateva minutele pentru a va povestii cateva din gundurile mele si sa stiu cam cum ar trebui sa decurga lucrurile :deci eu sunt impreuna cu iubitul meu de aproximativ 2 ani si ceva noi am inceput sa ne gandim la viitorul impreuna la casatorie el sta la cativa km distanta destul de mare fata de mine facem cam o ora unul la celalalt eu in fiecare saptamana merg la el acasa si el la mine ne cunoastem parintii dar si parintii nostri sau cunoscut intre ei si este ok dar am impresia ca parintii iubitului meu ascund ceva adica mama sa parca este putin mai rautacioasa din fire mai ales ca o are pe sora ei acolo in oras si toata ziua stau impreuna si barfesc mananca tot timpul la mama iubitului meu vine caa...(sper sa se inteleaga)asa problema mea este ca :iubitul meu dupa ce ne vom casatorii vom sta acolo si mie (si vreau sa va spun mereu cand merg la ei ma ofer sa fac cate ceva si ele spun ca lasa ca o sa iti vina randul sa faci si soacra o sa stea).si ma gandesc cu groaza ca daca ma voi duce acolo imi va fi greu nu voi avea nici un ajutor. iubitul meu nu prea face mare lucru si alt loc in care sa stam nu prea avem unde. voi face bineinteles dar sper sa nu profite de mine. nu stiu ce sa spun incerc sa-mi conving iubitul sa faca si pentru noi sa mai ridice langa casa acolo la el si pentru noi o bucatarie o baie sa nu folosim la comun sa avem si noi intimitatea noastra poate intr-o zi nu am chef sa gatesc pentru 5 oameni. poate il astept pe el sa iesim in oras sau eu stiu poate vreau ca orce cuplu sa facem dragoste in baie sau sa ies dezbracata (intr-un cuvant sa avem locurile noastre fiecare) dar el nu accepta parca e influentat de ei ce pot face eu daca alte posibilitati nu sunt cum pot eu sa ii spun pentru ca el nu accepta face numai ce spun ei. multumesc anticipat pentru intelegere am mare nevoie de sfaturile dumneavoastra

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

big hug
Cunosc teama de soacră, ți-am spus, vorbește cu el!
Contează să-ți fie el alături, nu condițiile, deoarece ele se pot rezolva cu timpul!

Nu-ți mai fie teamă, soacră acră poamă acră...și poate când vede că ești harnicuță îi tace gura!

14 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Vei merge sluga la mai multi stapani. Nu ai de ce sa te plangi pentru ca mergi de buna voie, nu?

| Sadop a răspuns:

Nu este deloc ok ca iubitul tau sa fie influentat de catre parintii lui. Trebuie sa vorbesti cu el inainte sa faceti pasul cel mare si sa ii spui ca tie nu iti convine sa fii sluga parintilor lui. Daca nu vrei nu trebuie sa faci nimic. Daca te iubeste, te va intelege.
Casa de piatra, in caz de va veti casatori :*!
Bafta!

| Gabriela1313 a răspuns:

Wow. mi-a luat ceva timp sa citesc ..Ati putea sa mai asteptati ceva timp pana la casatorie ca sa va gasiti un loc unde sa stati... o garsoniera poate sau altceva. Apoi cand veti avea mai multi bani va luati un apartament sau incepeti planurile pentru constructia unei case. Nu te lasa influentata total de iubitul tau. Intotdeauna trebuie sa ai si tu un cuvant de spus. Nu trebuie sa devii sclava in acea casa. Tu si viitoarea ta soacra trebuie sa faceti totul impreuna si unde nu poate faci tu. Vorbeste odata cu soacra ta. Invito sa iesiti undeva ca intre fete si discutati sincer. Asa poate vei afla care este problema. Poate o supara ceva. Bafta!

| Raiiiisa a răspuns:

Ai mai pus o intreabrae de genul.
Te framanti intruna sa ai 2 bucatarii si 2 bai.
Nici nu v-ati casatorit inca,de unde stii cum o sa decurga lucrurile?
Sau ca cineva o sa stea tot timpul cu ochii pe voi si cand o sa fiti in intimitate,sa nu poti iesi dezbracata din baie si asa mai departe.
Daca nu iti convine situatia ai de ales,ori sa nu va mai mutati impreuna la el,ori sa nu va casatoriti pana nu se rezolva problema cu bucutariile si baile.
Nu poti sa impui nimanui cum sa-si modifice casa,mai ales ca nici bine nu ai intrat in familie.
Si plus ca ori cat de mult te va iubi, daca este mai mamos o va pune mereu pe maicasa in fata si ar fi bine sa nu il intarati impotriva lor, pentru ca, in felul asta va fi un chin s-o ai pe soacrata langa tine.
Cel mai bine ar fi sa lasi lucrurile asa, si sa te faci placuta in fata ei.Nici nu stii cat de mult te va ajuta s-o ai pe mama sotului de partea ta, altfel tot timpul se va baga in casnicia voastra.

| annnnnnnnnnnnnnnnneeeee explică (pentru Gabriela1313):

Ea va face mai usor treaba oricum e mai invarsta ear eu voi face totul...

| VadTot a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te gandesti extrem de bine.Nimeni nu ti poate un sfat mai bun decat cel pe care ti l poti da singura! Daca Stai sa analizezi situatia mai bine si sa pui pe hartie si unele lucruri pe care poate ti a fost jena sa ni le spui...probabil vei lua decizia cea mai buna! Cu siguranta ca odata ce vei ajunge la el acasa Si vei locui acolo nu vei fi foarte bine trata si cu siguranta vor profita la maxim de tine mai ales. ca vor avea impresia ca odata ajunsa acolo nu vei mai avea ce sa faci mare lucru! Am cunoscut un caz asemanator ca al tau.iar respectiva fata cu toate ca mai avea si un copil cu respectivul Pur si simplu A suportat doar un an Batjocora si sclavia cu care era trata si a fugit mancand pamantul A uitat si de copil si de tot! deci Gandeste bine si vezi ce faci!

| iarin a răspuns (pentru Raiiiisa):

Ciara, imi cer scuze dar te contrazic sunt oameni cu conceptiile lor unele chiar de moda veche. Eu am parintii iubitului meu, m-am comportat cu ei exceptional nu le-am vorbit urat niciodata, tot timpul am fost atenta cu ei. Aveam grija la toate detaliile dar de ceva timp se comporta urat cu mine (maicasa) iar taicasu are tot timpul un motiv de cearta cu el. Annne daca ei nu te plac si nu te-au placut niciodata nu te chinui inutil incearca sa stati cu chirie sa va detasati de "mamica si taticu" daca vreti un viitor fericit, iar daca alegi sa stai la ei toata viata o sa trebuiasca sa taci ca esti in casa lor. Lupta pentru binele vostru dar nu de una singura, iar daca el nu face eforturi pentru binele vostru nu e asa ok. Bafta si casa de piatra happy

| h3r a răspuns:

Eu am mai vorbit cu tine și ți-am spus părerea mea.
Nu sunt posibilități, nici nu sunteți căsătoriți, nici măcar nu aveți loc de muncă... de unde toate?
Trebuie să le luați pe rând!
Oricum, știi cum se spune : zic ca tine și fac ca mine! Așa ar trebui să fie față de prietenul tău și soacră.
Cu timpul, o să ajungi să faci ca tine.
Spune-i temerile tale iubitului.

| annnnnnnnnnnnnnnnneeeee explică (pentru h3r):

Multumesc esti cel mai bun user :X iti multumesc mult de tot e atat de dureros sa vad unele lucruri eu iubesc si as sta cu tot dragul cu ei dar nu vreau sa fiu nici o bataie de joc.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru annnnnnnnnnnnnnnnneeeee):

Adica voi nu aveti loc de munca? Pai scuza-ma, dar e greu si cu un singur loc de munca, d-apoi cu niciunul. Voi nu va ganditi? Cum sa va casatoriti daca nu aveti ce manca? Pentru ca e simplu: nu produci bani, nu ai ce manca, nu ai ce manca, iti da soacra, iti da soacra, are pretentii apoi(e si normal). Eu zic sa va gasiti de munca si apoi sa va casatoriti. Si daca vei accepta sa stai la el, trebuie sa iti asumi si munca(pentru ca din cate imi dau sema sta la tara). Daca nu vrei sa iti asumi munca, mutati-va cu chirie. Crede-ma din suflet, am analizat mai multe posibilitati pentru tine si ti-am dat un raspuns care sper sa iti fie folositor.

| annnnnnnnnnnnnnnnneeeee explică (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Iubitul meu are de munca eu trebuie sa-mi iau calificarea, si nu sta la tara multumesc oricum

| Oana92 a răspuns:

Din experienta proprie iti spun ca o relatie sanatoase nu se realizeaza in casa cu socrii sau parintii. Iar sfatul meu e sa te muti cu el atunci cand veti fi singuri!

| gapa a răspuns (pentru Sadop):

Da ai dreptate ce-i asta? ori ai casa ta ori a soacrei vorba aia a bunicii

| Yoyo222 a răspuns:

Buna, dupa mai bine de 8 ani de la intrebarea ta, ma aflu in aceeasi situatie ca si tine, problema e ca eu m-am mutat la el cu socrii, de 2 luni, si deja incep sa nu o mai plac deloc pe soacra, se supara din orice, parca nu am voie sa ii zic absolut nimic ca se duce si ma pârăste iubitului si socrului meu si sotul ei, si vreau sa ne mutam singuri, posibilitati am avea, dar el e foarte fricos asa, are senzatia ca fara parinti nu s-ar descurca cu cheltuielile, ce sa fac? cum sa il conving? Tu cum ai procedat? poti sa ma ajuti te rog?