| briquette a întrebat:

Heii TPU! Sunt foarte trista! Le multumesc inca de pe acum celor care rapesc cateva minute din timpul lor si au rabdare sa citeasca si sa-mi dea o mana de ajutor.
Sunt foarte trista si ma simt tot mai singura. Sunt singura la parintii si asta ma seaca putin. Simt nevoia sa am pe cineva cu care sa pot discuta orice fara sa fiu judecata, care sa ma ajute sa-mi rezolv problemele fara sa fiu nevoita sa cer ajutor de aici, cineva cu care sa fac cele mai nebunesti lucruri etc. Cand spun cineva, ma refer la o prietena, dar niciodata nu am avut noroc de una. Am avut de-a lungul timpului 5 prietene foarte, foarte bune. Prima a fost in clasa a6a pana cand si-a gasit un baietel si m-a uitat (inca sunt impreuna), a doua a fost in clasa a7a si s-a sfarsit la fel (si ei sunt inca impreuna), a treia a fost in clasa a8a si ne-am distantat foarte mult cand am intrat la liceu pentru ca a intrat la un liceu de fite si a intrat in alt anturaj, a patra a fost din clasa a 9-a pana in clasa a10-a spre final cand m-a rugat sa tin un secret iar eu nu am facut-o pentru ca am preferat sa-mi salvez relatia pe care o am si acum cu iubitul meu si oricum nu prea aveam multe de invatat de la ea, dar ma intelegea si despre ultima este vorba acum. Suntem in aceeasi clasa de doi ani, insa din decembrie, de la ziua iubitului meu ne-am apropiat foarte mult. Ne petreceam cea mai mare parte din timpul liber impreuna chiar si in vacanta asta ne-am intalnit aproape zilnic.De cele mai multe ori e prezent inclusiv iubitul meu ( si el este cu noi in clasa ). Ea este o fire foarte libertina, usor vulgara, dornica de aventuri noi si chestii de genul. Pastele l-am facut impreuna toti trei la el acasa, la iubitul meu. De paste, spre seara, cand am fost sa o conducem acasa eu cu el ne-am certat rau ( de-ale noastre ). Cand am ajuns fiecare la casa lui ea a tot tinut legatura cu el prin mesaje si s-a rugat de el aproape o ora sa iasa in oras. Mie mi-a dat un singur mesaj in care m-a intrebt daca ies in oras, i-am raspuns ca nu si apoi nu a insistat.La putin timp am intrebat-o ce mai spune iubitul meu? deoarece noi doi eram certati si stiam ca ei vorbesc in momentul ala, iar ea mi-a raspuns fix dupa o ora jumate cu " nimic ". A doua zi, dupa ce m-am impacat cu iubitul meu, mi-a povestit tot, cum se ruga de el sa iasa afara, ba mai mult, cireasa de pe tort, l-a invitat la ea acasa.El s-a prins si i-a intrat in joc, a intrebat-o "dar de ce nu vii tu la mine?" iar ea i-a raspuns "pe mine nu ma deranjeaza, dar ce va spune mama ta?". Apoi m-am gandit mult si am pus in ordine multe faze care se leaga si din care reiese faptul ca ea l-ar place. Acum simt ca m-a folosit doar ca sa se apropie de el. Am inceput sa plang, niciodata nu am avut norocul de o prietena. Nu vreau sa discut acum cu ea, nu vreau sa-i reprosez nimic si nici sa-i cer socoteala. Imi doresc sa vad pana unde poate ajunge. Imi cunosc iubitul foarte bine si stiu ca nu i-ar accepta niciodata avansurile, am discutat si vrem sa intram impreuna in jocul ei sa vedem pana unde poate ajunge. Va cer si voua parerea... oare sa fie la mine problema de nu se "lipeste" nici una de mine? Ce sfaturi imi dati? Voi ce credeti? (ea are 19 ani, eu cu iubitul meu avem 18, daca va este de folos)

15 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Eu zic sa te indepartezi de ea si pe viitor cand iti mai faci prietene sa nu le spui secrete si sa nu le implici in relatia voastra. Iubitul tau ar trebui sa iti fie mai intai prieten apoi iubit.
Nici eu nu mai am prietene, ca si tine, aproape toate se dadeau la iubitul meu. Am renuntat sa mai imi doresc o prietena buna. Consider ca iubitul meu ma intelege si ne distram impreuna. Te sfatuiesc sa faci acelasi lucru. Nu zic sa nu ai deloc prieteni, poti sa ai dar nu ii mai apropia de tine prea mult.

| briquette explică (pentru Aasdfghj):

Prietene? in viitor? nu imi mai doresc, voi considera ca am doar cunostinte. Voi avea grija intotdeauna de acum ce si cui ii spun. Iubitul meu este deja cel mai bun prieten al meu inainte de toate, dar nah, suntem fete si sunt chestii pe care vrei sa le impartasesti cu o prietena, un exemplu ar fi atunci cand iubitul tau iti face o surpriza foarte placuta si esti mega bucuroasa si vrei sa iti exprimi bucuria sau eventual sa ceri unele sfaturi legate de relatie etc.

| Aasdfghj a răspuns (pentru briquette):

Da, ai dreptate dar mai nasol e sa impartasesti sentimentul de fericire cu o fata care se gandeste la iubitul tau. laughing Eu am renuntat sa mai impartasesc lucruri cu altcineva infara de el. M-am ars de prea multe ori.
In legatura cu chestia pe care vrei sa o faci, nu stiu ce sa zic, daca ar avea vreun rost. Probabil ea nu o sa recunoasca niciodata ca e lesinata dupa iubitul tau. Sincer, nu cred ca ar fi bine sa mai ramai amica cu ea. Fetele tupeiste si nebune dupa un baiat, sunt in stare de orice.

| SkyPilot a răspuns:

Parerea mea este sa nu intrati in jocul ei. Acum stii ce fel de prietena este, nu ai nevoie de mai mult. Nu intrerupe relatia cu ea, dar nu ii mai spui secretele tale si nimic mai intim despre tine. Ce faci daca iubitului tau ii place foarte mult "jocul" si il joaca pana la capat?
Problema nu este cu tine, asta e viata, iubitul de cele mai multe ori vine inaintea prietenelor. Fa-ti nu o prietena, ci un grup de prietene si nu le spui totul despre tine, pastreaza-ti o zona numai a ta. Iar iubitul e numai al tau, nu imparti nimic din el cu ele!

| briquette explică (pentru SkyPilot):

Bineinteles ca nu ii voi mai spune orice. Am un asa zis grup de prietene, dar de ea ma apropiasem foarte mult in ultimul timp. se pare ca n-a fost de folos. Imi conosc iubitul foarte bine, si nu, nu am eu prea multa incredere in el, dar pot spune ca "am crescut" impreuna si stiu ce ii poate pielea, in plus ea nu e cine stie ce fata, fizic vorbind. Sunt mai mult decat convinsa ca iubitul meu nu este deloc atras de ea.

| SkyPilot a răspuns (pentru briquette):

Ai grija, e o vorba care spune ca unde sunt un barbat si o femeie singuri isi vara si dracul coada. Oricat de bine crezi ca iti cunosti iubitul, nu il impinge in bratele alteia ca s-ar putea sa ai o supriza. Nu-ti forta norocul!

| Lawliet14 a răspuns:

Sa ai incredere oarba in iubitul tau, asa! De ce a continuat jocul desi s-a prins de la inceput de faza? De ce te certi cu el de multe ori?

| briquette explică (pentru Lawliet14):

Tu poti crede ce doresti. "am crescut" cu iubitul meu si bag mana in foc pentru el asumandu-mi toate riscurie (care stiu mai mult decat sigur ca nu exista). In lumea asta mai exista si baieti fideli si cuminti, nu sunteti toti la fel! Pe de alta parte, unde scrie ca ma cert cu el de multe ori? In orice relatie exista si certuri. In general stim sa ne rezolvam problemele discutand ca doi oameni normali, ca s-a nimerit o data sa ne certam mai rau, nah, se intampla, dar certurile de genu' la noi sunt foarte, foarte rare. In fine, iti apreciez rabdarea de a-mi citi postarea, stiu ca ma vei contrazice in ce am spus, dar chiar nu ma intereseaza ce crezi, eu stiu pe cine am langa mine.

| TanteMarianne a răspuns:

Dupa cum ai descris-o pe tipa mai libertina si vulgara eu zic sa nu va bagati. efectiv o respingeti etc... ( nu va apropiati de ea asa de mult ) nu va luati de ea ca cine stie ce idei ii mai vin. acum sa stii ca si eu sunt libertina si nu neaparat vulgara dar imi vin idei perverse( chiar daca habar n-am multe despre S ), dar eu chiar cat mi-ar placea de un baiat nu as putea sa fac asa ceva. sa ma folosesc de cineva ca sa fiu cu el. dar oricum eu zic sa nu te bagi. sa nu risti asa ceva ca poate sa iasa rau.

acum problema ca nu ai avut vreo prietena adevarata. intr-un fel de inteleg, dar ai putea sa incerci ceva nebunesc si cu iubitul tau. de ce nu?
prietenii apar si dispar nu-ti pune asa multe sperante.
nici eu nu pot sa zic ca am avut asa o prietena neaparat, dar nici nu mi-am dorit una neaparat. depinde si de persoana eu de fel am o carca de prieteni cu care la o adica nu prea sunt prietena ciudat nu?
mai bine nu te mai gandi la asa ceva ca de multe ori fix atunci cand esti disperat dupa un lucru ala nu vine iar de abia atunci cand te doare in pasa iti vine. daca tot speri nu stiu apucate sa scrii ca un fel de carte despre marele vis de al tau sa ai asa o prietena. zic si eu poate functioneaza.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Draga mea, sa stii ca nici eu nu am avut si nu am noroc de o prietena adevarata. (Interesant suntem si de aceeasi varsta.) Insa, eu pe parcursul celor 18 ani pe care i-am trait am invatat ca este mai bine sa fii singur decat sa ai langa tine un om barfitor, care nu este sincer si toate alea care nu ar trebui sa existe intr-o prietenie. Eu sincer, incep sa cred ca aceasta forma de apropiere dintre doua persoana numita "prietenie" nu mai exista azi, sau cel putin este pe cale de disparitie. In fine, sa iti dau si un sfat in legatura cu " acest joculet" in care vrei sa intri alaturi de iubitul tau. Din suflet, te sfatuiesc sa nu faci asta, mai ales ca sti ca ea este o persoana vulgara, dornica de aventuri si asa mai departe....pana la urma prietenul tau va ceda pentru ca totusi este barbat. Eu zic sa rupi aceasta "prietenie" cu fata respectiva pentru ca intr-un final vei pierde tot tu si nu mi se pare ca meriti, serios. Daca continui sa faci ce ti-ai propus iti vei pierde iubitul, de ea nici nu mai este vorba, cred ca nici nu a fost vreodata o prietena adevarata pentru tine. O prietena adevarata, oricat de mult l-ar place pe iubitul tau nu ar face asa ceva. Sper sa te mai gandesti la ce vrei sa faci in continuare! Mult succes iti urez!

| briquette explică (pentru Mihailescuioana29):

Stiu ca poate voi fii judecata si ma veti contrazice toti, dar eu imi cunosc iubitul foarte bine si sunt in stare nu numai sa bag mana in foc pentru el, sunt in stare sa intru cu totul in foc si stiu sigur ca nu ma ard. Stiu ca nu voi fii crezuta de nimeni, dar mai exista pe planeta si astfel de baietii si sunt norocoasa sa am parte de el. Sunt pe cale de disparitie la fel ca prieteniile, dar exista! Nu-mi pasa ce veti spune voi, ca am incredere oarba in el sau altceva, stiu cu adevarat ce spun! Repet, poti alege sa nu ma crezi. Fata nici nu arata bine. E exclus total. In alta ordine de idei, iti multumesc mult pentru raspuns si apreciez! Sper sa nu iei nimic in nume de rau :*

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru briquette):

Scumpa mea, eu nu am spus ca iubitul tau nu este de incredere, ba din contra apreciez foarte mult ca aveti incredere unul in celalalt, insa totusi este barbat. Si nu stiu cum sa iti explic, dar sti...un barbat nu poate rezista mult in fata unei fete care ridica coada. Este strict alegerea ta ce faci, insa acesta este sfatul meu. Eu una nu as face lucrul acesta pentru a-mi pastra iubitul, dar as rupe orice legatura cu ea. Repet, este strict alegerea ta. Tu decizi cum iti va fi viitorul.

| Scintilla a răspuns:

Ti-am lasat mesaj in privat!

| VictorVictoras a răspuns:

Iti dau un sfat, nu te mai increde in prieteni, eu pana acum am 1 2 prieteni pe care ma pot baza, dar nu pot spune ca le spun chiar tot, daca ai un necaz s-au o suparare nu le spune prietenilor, mai bine mergi si spune unui pom pentru ca te vei linisti si-ti va trece suparare, daca spui unui prieten el te v-a compatimi iar compatimirea lui ascunde multe ganduri amare.

| briquette explică (pentru VictorVictoras):

Mi-am invatat lectia happy gata. mi-a ajuns pana peste cap