| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce i-am spus mamei mele ca mi-am inceput viata sexuala, a inceput sa o ia razna.Rezultatul a aparut dupa 2-3 luni.Cum s-a intamplat sa-i spun,ei bine am intampinat o mica problema si anume s-a rupt prezerativul cu mult departe de cap,a fost o gaura tare mica, si in cele din urma aflasem ca a fost inofensiva si ca nu puteam ramane, dar bine inteles zilele de fertilitate in care ma aflam mi-au dat ganduri si ganduri.
Asa ca i-am trimis mamei mele un mesaj pe telefon, e cand ea era la lucru in strainatate, inainte de craciun in care i-am spus ca sunt majora si ca mi-am inceput viata sexuala, alea alea.Suntem impreuna de 1 an jumatate,toate merg bine,e ceva serios etc. nu o mai lungesc,trecem la subiect.
Dupa cateva luni a tot inceput sa ma intrebe cum s-a intamplat si de-astea,si ca sa nu o mai fac ca sa nu raman,iar acum de vreo saptamana ii trimite mesaje DIN NOU, iubitului meu in care ii bate apropouri sa nu o mai facem, ca nu vrea sa se faca de ras, ca sa nu raman gravita, CA NU E TIMPUL SA O FACEM, si ultimul dar si cel mai important lucru : a avut tupeul sa-i spuna lui SA-I PROMITA EI CA MA VA REFUZA DACA VOI MAI AVEA "GANDURI CIUDATE". Deci pentru cei care n-au inteles, sa ma refuze pe mine.El sa isi refuze persoana pe care o iubeste, sa faca dragoste.
Ba eu cand am auzit mi-o venit instant sa ma duc sa-i *** cateva.De unde stiu de aceasta conversatie? Logic de la prietenul meu si totodata mama l-a pus sa NU-MI spuna despre asta.Va dati seama cati neuroni are.
Nu stiu in ce categorie as putea incadra asta da treaba sta in felul urmator in perspectiva mea:
-Tu ca mama nu poti sa il obligi pe partenerul ficei tale sa NU intretina relatii sexuale cu ea.
-nu ai niciun drept in a-i cere asa ceva lui
-nu ai niciun drept sa iti impui puternic punctul de vedere spre relatia lor sexuala, cu scopul de a-i opri.
-am 18 ani, tata si-a dat seama singur fara sa-i spun el si nu mi-a interzis niciodata.
Ce e de facut? Pot depune plangere ptc ea il molesteaza pe iubitul meu cu asa ceva? N-are dreptul.Am mai postat mai de mult, tot aceeasi problema cu referire la mama mea, continuand abuziv sa ii dea mesaje iubitului meu in care EL sa ma "manipuleze" pe mine intr-un anume mod ca EU sa nu ma mai comport asa cu mama mea.In primul si in primul rand femeia asta, ca mama nu o pot numi, nu imi poate mie spune ce sa fac atata timp cat nu ma respecta, atat intimitatea cat si restul activitatilor, viata, etc.Nu va mai obositi sa comentati in legatura cu " ea e mama ta, ea ti-a dat viata" Si ce daca mi-o dat ea viata? N-o stiut sa isi creasca copilul in asa fel incat relatia dintre ei doi sa devina una de prietenie si nu de manipulare.Asta a crezut mama mea, ca inseamna un copil.Sa-l nasti sa-i dai de mancare, sa-l cresti si sa-l manipulezi in favoarea ta.
Ce e de rezolvat cu asemenea fenomen care nu mai inceteaza sa-mi dea pace.In curand am bacul, urmeaza facultatea, dar din pacate voi face naveta un an pana cand si prietenul meu va termina scoala.
Ce drepturi am si ce pot face? Pot depune plangere?
PS: Nu se poate discuta cu ea despre asa ceva!"Abort mission"

20 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu o lua in serios. Las-o sa zica ce vrea, nu pune la inima.

| SG1995 a răspuns:

Hm îi înțeleg oarecum reacția maică-ti dar cum mama naiba să-ți interzică să faci sex? Cum? În ce epocă are impresia că trăiește, în evul mediu? Sau cumva să aștepta să fii virgină până după căsătorie, de fapt e ceva normal, poate maică-ta a avut o adolescență mai nașpa ca tine din punctul ăsta de vedere, iar fustrarea sexuală iese la suprafață prin reacți de genu.

| Necunoscut112 a răspuns:

Eu sunt socata de cat de inversunata esti, dupa ce femeia aia te-a crescut 18 ani. Daca as fi in locul ei si as sti cu ce tupeu o critici, ca ea iti vrea bine ( un avort este dezastruos emotional, cat si pentru sanatatea ta), ti-as da un mare sut in c*r de la anul, cand trebuie sa te duci la facultate, fara sa mai vezi vreun ban de la mine. Atunci cand o sa fii pe banii tai vei putea sa emiti pretentii din astea stupide de a nu se baga parintii in viata ta. Nu cred ca te intretine gagica-tu, ci ai tai, deci au dreptul sa iti spuna care-i calea pe care trebuie sa o urmezi, oricat de uimitor ti se pare tie acum. Revizuieste-ti comportamentul ca vad ca ai dat de scula si ai impresia ca e tot ce iti trebuie acum!

| Andrei101010 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Ok,ok a gresit.Dar si ma-sa e nebuna.

| Takishima a răspuns (pentru Necunoscut112):

O controleaza prea mult. Sa nu ii creeze handicapuri dandu-i prea multe indicatii. Si ea poate lua decizii. Tinerii sunt mult mai entuziasti de varsta lor, e adevarat, si pot fi orbi la responsabilitati, dar controlati prea mult ar deveni incapabili sa mai fie adulti intr-o zi. Controlul excesiv creaza handicap.

| Necunoscut112 a răspuns:

Si daca nu voiai sa se bage in intimitatea ta, nu trebuia sa ii spui ca ti-ai inceput viata sexuala. Cum ai vrea sa reactioneze o mama cand ii povestesti ca e posibil sa fi ramas gravida, ca ti s-a rupt prezervativul?

| 2EXA a răspuns (pentru Necunoscut112):

Tu femeie buna eu in tot timpul asta am incercat pe CAT DE MULT POSIBIL SA MA APROPII DE EA,SA NU I VORBESC URAT SI TOATE astea, am vrut sa o fac fericita, si sa ii indeplinesc dorintele" si anume sa fiu deschisa cu ea.E normal sa-i spui unei mame,normal in pl mea ca nu mergi sa vorbesti cu strainii din afara,orice copil si-ar dori sa vorbasca cu mama sa despre probleme,doar ca un unele cazuri nefericite,ca al meu prezentat mai sus, uite ca nu se poate sa te atasezi de maica-ta si nici sa te apropii de ea. Gandeste si tu inainte sa lasi un comentariu, se vede ca ai mintea cam tare ingusta ptc nu esti capabila sa vezi si alte probleme ale altora din diferite perspective.N-au toti o viata de familie frumoasa, asa ca daca mi-ai cunoaste cat de putin situatia familiara, atunci asuma-ti comenariile negative si lipsite de cursivitate logica in concordanta cu comentariul meu, scumpo.happy

| Necunoscut112 a răspuns (pentru 2EXA):

Eu nu am o relatie cu maica-mea care sa imi permita sa ii spun cu cine mi-o trag, totusi nu as putea sa o denigrez vreodata din cauza asta, scumpo. Habar nu ai tu ce inseamna sa nu ai un leu in buzunar, sa fie scandaluri in familie incat sa fii nevoit sa dormi pe afara, sau sa fii blestemat de ai tai parinti, eu am trecut prin asta si multe altele, si totusi ii respect si nu mi-as permite niciodata sa ii vorbesc de rau si sa ma gandesc sa le fac plangere.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Necunoscut112):

sad

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Cel mai simplu lucru e ca prietenul tau sa-i blocheze numarul mamei tale.

| 2EXA a răspuns (pentru BlyeeetAK47):

I-am spus si eu asta dar el fiind un baiat tare cumsecade si cu bun simt a zis ca nu poate face asta.

| Takishima a răspuns:

Daca nu inceteaza cu astfel de mesaje incearca sa o minti sa fie toate pe plavul ei ca sa nu se mai stresrze. Oricum ea din strainatate nu te poate controla. Cred ca generatia parintilor tai au dus vremuri grele de saracie si nu pin mult aspect pe sentimente cat pun pe lucruri si comfort. E genul de persoana care se bucura la cadouri decat la imbratisari? Poate e din categoria aceadta. Sunt mai multe tipuri de iubire.
Cred ca ideea e ca nu ai posibilitatea financiara sa ai un copil. Mai intai o casa, mobila, apoi copii. Ca sa ai ce sa le oferi intr-un mediu placut, fara stresul zilei de maine.
Sa te pazesti de o eventuala sarcina.
Atat timp cat exista mijloace de contraceptie, poti intretite relatii sexuale. Nu trebuie sa renunti la relatii importante.
Daca o sa dai la facultate tot de mama ta o sa ai nevoie pentru suport financiar asa ca ai grija sa continuati o relatie armonioasa. Si apoi nu vrei sa ai un mediu ostil de viata. O altercatie cu oricine iti ia din puterea de concentrare asupra multor altor planuri de viitor : invatat, bac, facultate.
Acum tu trebuie sa te concentreezi pentru bac nu pe mesajele iritante excesiv de grijulii ale mamei tale. Incearca sa minti frumos si intelept.

| 2EXA a răspuns (pentru Takishima):

Nu o sa am nevoie de suport din partea mamei mele ptc ea sta doar, nu aduce absolut niciun ban in casa. Tata e cel care intretine familia.Cu asta am spus tot.E un nimic in casa asta si pretinde ca e cineva.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru 2EXA):

Ahh, pai asa zi, mai fata! Tu nu o suporti pe maica-ta ca nu iti da bani. Faptul ca lucreaza doar taica-tu nu ai spus nimic, femeile care stau acasa nu freaca menta. Muncesc poate mai mult decat barbatii lor, mai fac si cate un rahat de copil care ajunge sa le judece mai tarziu.

| 2EXA a răspuns (pentru Necunoscut112):

Primesc bani draga mea stai linistita :] o urasc ptc nu am intelegere din partea ei.Stai linistita ca nu sunt singura care se afla in asemenea situatie

| Takishima a răspuns (pentru 2EXA):

De ce nu incerci sa iti gasesti un loc de munca sa te muti. Ai avea multa libertate si mai putin stres. Stiu cum e sa ai continuu langa tine ceva care repeta acelasi lucru si provoaca stres. Intai sa iei bacul. Sa nu depinzi de persoane care cauzeaza stees trebuie sa gasesti un mijloc sa scapi de ele. Mijlicul ar fi banul. Mereu banul rezolva totul.

| 2EXA a răspuns (pentru Takishima):

Asta este singurul lucru la care aspir in momentul actual.Doar ca nu ma pot muta nicaieri pana nu termina si iubitul meu scoala.Mi-a propus sa mai stau la el prin weekenduri dar mama fiind comunista desigur nu o sa mi permit aceasta libertate nici prin vise.Nu pot depune plangere? Ma urmareste chiar si pe afara cand ies cu el in parc, crezand ca n-o vad.

| Defalucy a răspuns:

Copil alintat și răsfățat de mic.Vei face ce vrei atunci când vei fi pe picioare proprii.cum sa depui plângere pentru mama? Vei regreta mai târziu. Bine, poate exagerează un pic și ea, dar ești cam...

Nu sunt o femeie de 40 ani ca sa crezi că îi iau apărarea mamei tale, am 11.

| Mitycuta a răspuns:

O sa fii si tu mama si o sa simti ce simte și ea.Nu exista comunicare intr-e voi, amândouă sunteti devina, iertati-va reciproc. după cum pui problema tu esti foarte impulsiva.O sa crești u mai mare si o sa iti dai seama si o sa-ti para rau.

Impacati-va.Te iubeste si nu stie ce sa mai faca sa te apere.baftă

| Ayiulia a răspuns:

Lasand la o parte ca ai scris un roman in care te plangi, ai o varsta la care se presupune ca ar trebui sa constientizezi ca mama ta, asa cum e ea comunista cum o vezi tu, e mult mai importanta decat iubitul tau. Iesi putin din bula ta de copil si priveste-o ca pe un om care e ingrijorat pentru soarta ta si sincer cam singurul om (pe langa tatal tau), dar aparent mai ai pana sa simti asta. Singura problema e ca in loc sa te invete ce sa faci ca sa previi niste lucruri ea iti interzice sa le faci, te-ai gandit ca reactioneaza asa pentru ca nici ea nu stie ce trebuie sa te invete si cum sa se poarte cu tine sa nu o blamezi? Stiu ca vrei sa nu iti mai invadeze spatiul personal, dar cum ea nu stie sa ajunga aproape de tine, nici tu nu dai dovada ca ai vreo urma de maturitate sa discuti cu ea anumite lucruri. Deci incearca sa o intelegi si sa nu te crezi buricul pamantului, vei ajunge sa regreti mult. Si mai aproape de raspunsul pe care il vrei, nu, nu ai cum sa depui plangere impotriva mamei tale ca il abuzeaza pe iubi. Nu e mai usor sa stie ca nu faceti sex, sunteti copii cumintei si educati bla bla, dar in privat puteti sa va ardeti pana lesinati? Chiar nu ai auzit niciodata expresia "zi ca ea si fa ca tine"? Funtioneaza sa stii. Succes la bac, e mai simplu decat crezi.