| anabelle_7031 a întrebat:

As dori un sfat. am aproape 18 ani, sunt intr-o relatie de 6 luni. iubitul doreste sa trecem la alt pas, dar eu nu.atunci cand a spus "Nu o sa mai aduc vorba de asta chiar daca avem si noi acolo ceva timp si ne cunoastem reciproc si cel mai important, NE IUBIM!" m-am simtit mai bine, stiu ca ma iubeste. dar nu doaresc sa fac asta. un sfat daca se poate.multulesc anticipat :*

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca il vei pierde inseamna ca nu te-a meritat. Daca este rabdator, daca te iubeste cu adevarat, daca te respecta, atunci va astepta pana vei fi tu gata (sau pana la nunta? thinking).
Dumnezeu sa fie cu tine, si cu iubitul tau, sa aveti...

| Cătălina a răspuns:

Suna ca si cum ai vinde ceva. E vorba de suflet sau de trup?! Virginitatea nu este ceva de vandut, este lucrul cel mai de pret al unei fete.Vei face sex cand vei dori, cu cine, in momentul in care te vei simti pregatita atat din punct de vedere fizic, cat si emotional.Mai mult decat atat, daca vei alege sa faci acest pas vei avea mai multe semne de intrebare decat ai acum gen"Oare va ramane cu mine?","Am fost suficient de buna?","Oare sunt insarcinata?", etc. Fa acest pas cand simti ca e momentul. Discuta cu iubitul aspecte legate de viata sexuala, explica-i ca nu poti inca sa-i faci pe plac deoarece nu te simti pregatita, insa nu fi rece si distanta cu el cand ii spui pentru a nu-i da impresia ca nu il iubesti. Daca te intelege e ok, daca nu, inchei-o cu el pentru ca nu te merita.

Multa bafta.
:*

| mihaela_7412 a răspuns:

Daca nu vr nu o fa pentru ca asta este cel mai important pas din viata ta ceva fantastik ceva ce nu trebuie sa uiti niciodata ceva unic, daca el te iubeste va intelege si te v ast cat av fi nevoie pentru ca o sa fii a lui, nu te grabi este timp pentru toate mai ales pentru dragoste ai grija si felicitari pentru ca va iubiti bafta :*

| nicoleta01 a răspuns:

Super sfatul lui vasiledumitru. daca ar gandi toti baietii asa. bravo

| vasiledumitru a răspuns:

Nu face, daca iti placa viata asa cum e si daca vrei sa fie si mai buna viata ta nu face sex cu el, dar daca vei face sex vei da de multe necazuri ca e pacat.
E bine ca exista iubire intre voi, dar iubirea e pura fara pacat, de aia e iubire, ca exista in suflet, sexul il fac aia care nu se iubesc, fac sex si cred ca se iubesc, dar de fapt ei iubesc doar o oarecare senzatie de a face sex, fara a se iubi cu adevarat.

| clawdya_8655 a răspuns:

Daca nu esti pregatita nu o fa.si el daca intr adevar te iubeste, sunt sigura ca te va astepta.nu intra in panica.acum ai sa vezi daca el chiar te iubeste CU ADEVARAT.asteapta si vei vedea pe parcurs.gandeste te de N ori inainte de a o face, te roooooooooog.nu te grabi.ai grije de tine. poooooooop

| rosogalavinia a răspuns:

Baieti zic asa ca sa te culci cu ei, sfatul meu e vsa nu faci asta 1 pentru ca e prea devreme si 2 pentru ca chiar daca ai fii mai mare tot nu trebuie sa faci ce spune el... ce esti marioneta lui... nu normal ca nu sa nu faci asta

| MARS a răspuns:

Nu poti sa planifici asta din timp ...cum sa faci?, cu cine? etc. cit de mult n-ai incerca!