| anonim_4396 a întrebat:

As fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta.Cine trece clasa a 7a si are alta culegere in afara de mate 2000? Imi puteti transcire si mie 5 cerinte de la numerele invers proportionale?

Ps:Am tema de vacanta sa fac 20 de ex din astea si nu mai gasesc in culegere.
Scuze de categorie big grin

Răspuns Câştigător
| Mădăăăăăăăăăăăăăăă a răspuns:

1.Suma a trei numere este 130. Stiind ca ele sunt invers proportionale cu numerele 2; 3; 4, aflati numerele.
2.Impartiti numar 7 in parti invers proportionale cu numerele 2; 3; 0, 5; si 0, (3)
3.Suma a patru numere este 5. Stiind ca elle sunt invers proportionale cu numerele 1 pe 2; 1pe3; 0,4; 0,2. Aflati numerele.
4.O echipa formata din 10 muncitori poate termina o lucrare in 20 de zile. Dupa ce echipa lucreaza 10 zile, 6 muncitori sunt trimisi sa lucreze in alta parte. In cat timp vor termina lucrarea muncitorii ramasi?
5.Determinati numere a, b, c stiind ca ele sunt invers prportionale cu 0, (3); si 0, 25 si ca 6a+2b-5c=50

Sper ca ti-am fost de ajutor. Funtita te rog :X

3 răspunsuri:
| nimicaici a răspuns:

Si tu abia acum faci tema?rolling on the floor Eh lasa, ca nici eu nu fac mai devreme oh go on laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi mult pentru cei care imi raspund happy.

| Chokolathe a răspuns:

Da am eu alta...