| valeriu4u a întrebat:

imi puteti spune ce sunt numerele invers proportionale...ca de exemplu ex. acesta:
x si y invers proportionale cu 2 si 3, iar x-y=63
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| AlynutzaAlbinutza a răspuns:

DEFINITIEsadmai simpla decat cea reala):In cazul tau, daca X scade, 2 se mareste, iar daca X creste, 2 scade.
DEFINITIE (normala)big grinoua marimi X si Y sunt invers proportionale atunci cand depind una de alta, astfel incat, daca una se mareste(se micsoreaza) de un numar de ori, atunci cealalta se micsoreaza(se mareste) de acelasi numar de ori.
REZOLVAREbig grinaca sunt invers proportionale trebuie sa inmultesti primele cu celelalte, spre exemplu Xx2 si Yx3... si sunt egale, deci vei obtine ca Xx2=Yx3=K, K fiind un numar oareceare.
Din Xx2=K inseamna ca X=K:2, sau X=K/2(K supra 2), si din Yx3=K rezulta ca Y=K/3.
K/2-K/3=63, deoarece ai inlocuit X si Y.
Amplifici K/2 su 3 si K/3 cu 2 iar 63/1(adica 63) cu 6.
Vei obtine ca 3K/6-2K/6=378/6.
Inmultesti totul cu 6 si obtii:
3K-2K=378
K=378.
Daca X=K/2, X=378:2 si daca Y=K/3 inseamna ca Y=378:3... iar aici calculezi tu. Sper ca ai inteles.Asta se invata la cls. a-6-a, deci asta este metoda cea mai simpla, pentru. ca eu sunt cls a-6-a.

| AlynutzaAlbinutza a răspuns (pentru AlynutzaAlbinutza):

Scuzati semnele, nu am realizat ca asta se va intampla decat dupa ce am publicat raspunsul. Sper ca se intelege si asa.

1 răspuns: