| anonim_4396 a întrebat:

Buna ...Am si eu o problema. De fapt e o problema de matematica. Imi puteti scrie rezolvarea daca stiti ca o am tema de vacanta si nu stiu sa o rezolv pentru ca nu gasesc lectia aceea in caiet. O scriu si daca nu vreti sa o scrieti macar explicati-mi cum. Va rooog. Problema e urmatoarea:

Dintr-o suprafata s-a arat 64 %. Restul suprafetei a fost repartizata la doi tractoristi, in parti invers proportionale cu numerele 0, 3 si ( 1 supra 2 ). Primul tractorist a arat cu 18 ha mai mult decat al doilea.
a) Cate hectare a arat fiecare tractorist?
b)Cate hectare are toata suprafata?
c)Cat la suta din toata suprafata a arat fiecare tractorist?

Am nevoie de un raspuns urgent, va rog!
Sunt curioasa daca cineva este dispus sa ajute fara a primi fundita.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ups, site-ul nu rezolvă problemele de la școală!
Fundița nu o dai tu, ci este din partea site-ului, tu ești secund în povestea asta.
Pa, pa.

| Luori a răspuns:

Cand nu stii sa-ti faci temele, mai incerci o data si-nca o data si apoi iti intrebi parintii eventual un coleg! Acest site nu este pentru cei care nu stiu sa-si faca temele! Ai inteles, sau repet?!
AICI, NU SE FAC TEME; NU SE PUN INTREBARI LEGATE DE TEME!